• Ozdoby Wielkanocne

          •  

                   Uczniowie klas I – VII ze Szkoły Podstawowej w Karnkowie pod okiem swoich opiekunów po raz drugi wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym na „Ozdobę Wielkanocną”. Oto wyniki:

            I grupa wiekowa, kl. I - III

            II miejsce – Jakub Sikorski kl. III b

            wyróżnienie

            ·         Julia Wieczorek kl. III b

            ·         Gabriela Redecka kl. I

            II grupa wiekowa, kl. IV – VII

            I miejsce – Szymon Kacprzak kl.VI

            wyróżnienie

            Mikołaj Leśniewski kl. IV b

            Wszystkim biorącym udział dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość i talent plastyczny, a zwycięzcom gratulujemy!!!

            Opracowała: Grażyna Gola

          • Pierwszy dzień Wiosny

          •  

            Dzisiaj rano niespodzianie
            Zapukała do mych drzwi.
            Wcześniej niż oczekiwałem
            Przyszły te cieplejsze dni.
            Zdjąłem z niej zmoknięte palto,
            Posadziłem vis a vis,
            Zapachniało, zajaśniało.
            Wiosna, Wiosna,
            Ach, to ty!
                                            (Marek Grechuta)

             

            21 marca cała społeczność szkolna witała wiosnę. Ta szczególna pora roku związana jest z budzącą się do życia przyrodą, ciepłem i słońcem, dlatego uczniowie przyszli do szkoły ubrani na zielono.

            W tym radosnym dniu zostały zaplanowane dla nich różne atrakcje. Uczniowie gimnazjum i kl. VII sprawdzali swoją sprawność fizyczną w szkolnej lidze piłki nożnej. Najlepszymi okazali się:

            ·         dziewczyny – z kl. II b,

            ·         chłopcy – z kl. III b.

            Dla klas IV – VI przygotowano konkursy na:

            1.    „ Najweselsze hasło o wiośnie” - zwyciężyła kl. V

            2.    „ Najliczniejszą klasę” - dyplom i przechodnią miotłę antywagarowicza otrzymała kl. V

            3.    „ Najbardziej zieloną klasę” - miejsce I zajęła kl. IV b

            Do udziału w zabawach zostali zaproszeni nauczyciele, dla których został zorganizowany konkurs specjalny pt: „Najbardziej wiosenny nauczyciel”. Uczniowie w trakcie głosowania brali pod uwagę: wiosenny ubiór oraz ilość wiosennego humoru. Zdecydowanym zwycięzcą został Pan Kamil Komorowski. Dla podniesienia dobrych endorfin wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli poczęstować się słodyczami. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

            Później przyszedł czas by barwny korowód na czele, którego widniała Marzanna – zimowa panna, wyruszył na plac szkolny gdzie dokonało się symboliczne spalenie kukły.

            Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre.

            Nad organizacją i przebiegiem czuwał samorząd uczniowski SP i PG wraz z opiekunami w składzie: p. G. Gola, p. K. Grzywińska, p. M. Tkaczyk, p. M. Chojnicki, p. M. Wiśniewski.

            Opracowała: Grażyna Gola

            galeria

          • Powitanie Wiosny

          •           W dniu 21.03.2018r. tradycyjnie jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym celu na ten dzień zaplanowano apel pt: „Pożegnamy Zimę – Witamy Wiosnę”, w którym uczestniczyły przedszkolaki, uczniowie z klas I- III, oraz rodzice. Dzieci przyszły ubrane tego dnia w kolorach: przedszkolaki na czerwono, oddział przedszkolny na żółto, klasa I na niebiesko, klasa II na czerwono, klasa IIIa na niebiesko, klasa IIIb na zielono. Uroczystość Powitania Wiosny rozpoczęła się od zabawy pod tytułem: Zawody mądrej głowy - kiedy to przedstawiciele klas rywalizowali ze sobą rozwiązując zagadki i przysłowia związane z tematyką wiosenną. Wszyscy uczniowie przygotowali się do tej konkurencji wzorowo. W atmosferze, dobrej zabawy dzieci uczyły się współdziałania. W dalszej części spotkania  odbył się pokaz mody wiosennej a następnie prezentowały się wszystkie klasy ze swoimi wiosennymi transparentami. W tygodniu poprzedzającym apel uczniowie wraz z wychowawcami klas z wielkim zaangażowaniem udekorowali klasy w wiosenne kolory. Wystrój wprowadził wszystkich w wiosenny  miły nastrój. Na koniec wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami w kolorowym korowodzie niosąc marzannę i transparenty z hasłami, udali się na boisko szkolne w  celu „wypędzenia zimy” poprzez spalenie marzanny. Towarzyszyły temu okrzyki :

            „Marzanno, Marzanno,
            Ty zimowa panno,
            Dziś Cię spalimy,
            Bo Wiosnę sobie życzymy!!!!!

            Po pożegnaniu zimy, w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły, by świętować nadejście wiosny.

            opracowanie: Wioletta Drożyńska

            galeria

          • Dzień Św. Patryka

          • Dnia 14 marca 2018r „zazieleniło się” na korytarzach i w sali lekcyjnej do nauki języka angielskiego Szkoły Podstawowej w Karnkowie. Tego dnia obchodziliśmy bowiem w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: pogłębić swoją wiedzę o kulturze irlandzkiej i rozwiązać multimedialny quiz o Irlandii, obejrzeć krótki film przedstawiający historię życia Św. Patryka, obejrzeć (online) taniec irlandzki w wykonaniu jednej z najlepszych grup tanecznych w tym kraju oraz skosztować słodkich zielonych przysmaków (zielony sernik na zimno, zielone babeczki, zielone galaretki i lizaki). Smacznie też było! Podczas zajęć k przyozdobiona była flagami Irlandii, koniczynami i plakatami, które przedstawiały najciekawsze informacje dotyczące tej zielonej krainy. Odświętny klimat budowany był od rana, na twarzach uczniów pojawiły się namalowane farbami małe koniczynki a fryzury zazieleniły się od błyszczącego brokatu. Większość uczniów ubrana była tego dnia na zielono a do zdjęć pozowała w zielonym kapeluszu, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. Uczniowie klas I – III oraz klasy VI brali tego dnia udział w podchodach. Ich zadaniem było odszukanie, na głównym holu szkoły ukrytych przez skrzata z irlandzkiej legendy, zielonych koniczynek. Wszystkim klasom udało się wykonać zadanie i odnaleźć wszystkie koniczynki. Radości nie było końca.lasa do nauki języka angielskiego

            Wszystkim zaangażowanym w świętowanie „Dnia Świętego Patryka” organizator uroczystości- nauczyciel j.angielskiego - Agnieszka Falkowska - serdecznie DZIĘKUJE!

            Opracowała: Agnieszka Falkowska

            galeria

          • Uroczyste wręczenie Stypendium Wójta

          •       Dnia 14.03.2018r. w Szkole Podstawowej w Karnkowie gościliśmy Wójta Gminy Lipno – pana Andrzeja Szychulskiego i jego zastępcę pana Kazimierza Mątowskiego, którzy wręczyli stypendium Wójta Gminy Lipno uczniom wyróżniającym się w nauce i osiągającym sukcesy w konkursach w I semestrze roku szkolnego 2017/2018.

                    Stypendium Wójta otrzymali następujący uczniowie:

            1. Kacper Sochocki kl. IVa
            2. Julia Bugdalska kl. VI
            3. Olga Jagielska kl. VI
            4. Cezary Kiełbowicz kl. VII
            5. Łukasz Grejciun kl. IIa PG
            6. Michał Zajączkowski kl. IIa PG
            7. Mikołaj Piotr Poćwiardowski kl. IIc PG
            8. Alicja Bejnar kl. IIc PG
            9. Artur Kręgiel kl. IIc PG
            10. Julia Mazur kl. IIIa PG
            11. Kinga Insadowska kl. IIIc PG

                  Ponadto za wybitne osiągnięcia edukacyjne stypendium Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego „Prymus Pomorza i Kujaw” otrzymał uczeń kl. IIc PG Artur Kręgiel.

            galeria

          • Spotkanie z doradcą zawodowym z MCIZ

          • Młodzież w trakcie trwania warsztatów miała możliwość określenia swoich preferencji i predyspozycji zawodowych, dokonać porównania swoich umiejętności i predyspozycji z wymaganiami stawianymi przez lokalny jak i krajowy rynek pracy. Doradcy zawodowi uświadamiali uczniom, ze w osiągnięciu sukcesu zawodowego konieczna jest samowiedza prowadząca w konsekwencji do właściwych wyborów edukacyjno-zawodowych. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, dowiedzieć się, czym kierować się podczas wyboru szkoły, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat wymagań stawianych przez pracodawcę, poznać arkana  rynku pracy , występujące na nim możliwości ale także i zagrożenia.

            Doradcy zawodowi MCIZ starali się w swoich działaniach zwiększyć świadomości uczniów w zakresie posiadanych możliwości  i predyspozycji zawodowych, które to z kolei są jednym z najistotniejszych czynników decydujących  o wyborze  ścieżki zawodowej. Zajęcia z gimnazjalistami miały również na celu  wprowadzenie ich w problematykę planowania kariery oraz uświadomienie, iż planowanie kariery zawodowej nie kończy się z chwilą wybrania szkoły i zdobycia zawodu, lecz trwa przez całe życie.

            Opracowanie: Wioletta Drożyńska

            galeria

          • Bezpieczne ferie - bezpieczny Internet

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, w środę 7 lutego odbyło się spotkanie  profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas 0 – VII Szkoły Podstawowej z przedstawicielem Policji, Panią Katarzyną Sobocińską. 

            Funkcjonariuszka przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pani policjantka przypomniała uczniom o noszeniu odblasków i poruszaniu się po drogach pod opieką dorosłych.

             Odniosła się także do bezpieczeństwa w świecie wirtualnym. Wskazała na rozsądne korzystanie z zasobów internetu. Przedstawiła uczniom zagrożenia podczas nieostrożnego używania  Internetu, sposoby ochrony przed nimi oraz miejsca w których można szukać pomocy.

            Jednym z punktów spotkania było omówienie konsekwencji, jakie mogą spotkać tych, którzy Internet wykorzystują do działań skierowanych przeciwko innym osobom. Działania szkodliwe to np. zamieszczanie zdjęć i filmików ośmieszających i kompromitujących koleżanki i kolegów, złośliwych komentarzy. Poruszone były także zagadnienie związane z prawem do ochrony wizerunku i danych osobowych.

            opracowanie: Mariola Tkaczyk
            galeria

          • Spotkanie z dietetyczką

          • W środę 31 stycznia wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Punktu Przedszkolnego uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem. Pani Anna Rupińska pracuje w poradni Przyjazny dietetyk.

            Na początku przedstawiła uczniom prezentację na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i roli sportu w naszym życiu. W sposób niezwykle ciekawy zachęcała do bardziej świadomego dbania o własne ciało.  

            Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać.

            Uświadomiła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje  siłę na pierwsze godziny lekcyjne.

            Pani dietetyk przedstawiła także alternatywne rozwiązania co do jedzenia tłustych, niezdrowych produktów. Zdrowe kanapki, sałatki oraz paluszki z marchewki powinny zagościć w jadłospisie każdego  człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jakie produkty są dla nich najbardziej szkodliwe.

            Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie zgłaszały się i odpowiadały na pytania pani dietetyk. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami ze strony młodych słuchaczy.

            opracowanie: Mariola Tkaczyk

          • Australian's Day - 25th January - Dzień Australii

          • Uczniowie klas I-III oraz VI SP w Karnkowie celebrują Dzień Australii, który jest świętem narodowym na tym kontynencie i obchodzony jest 26 stycznia. Podczas lekcji j. angielskiego młodzież ma szansę poznać cechy geograficzne tego kraju, najważniejsze atrakcje turystyczne, egzotyczną florę i faunę, tradycję i język rdzennych mieszkańców Australii czyli Aborygenów. Ta prawdziwa lekcja geografii w języku angielskim zawierała takie aktywności jak rebusy, układanie puzzli, rozwiązywanie rebusów, oglądanie krótkiego filmu o dziobaku w australijskim zoo, rysowanie wzorów aborygeńskich czy też śpiewanie jednej z najbardziej znanej pieśni pt:. „Walzting Matilda”. Nielada wyzwaniem jest także przygotowanie słynnego deseru australijskiego o nazwie Pavlova (tort bezowy). Dzięki zajęciom młodzież naszej szkoły wzbogaca wiedzę o świecie, kulturze i tradycjach innych narodowości. Co więcej, uczy się otwartości na świat i tolerancji- a to wszystko w myśl zasady, iż podróże kształcą. Nauczycielem odpowiedzialnym za zajęcia była A.Falkowska. Uczniowie klas najmłodszych I-III SP poznali najważniejsze symbole Australii, wyrazy australijskie, rośliny i zwierzęta, popularne atrakcje turystyczne. Obserwowali jak przygotowuje się słynny deser Pavlova i degustowali.

            opracowanie: Agnieszka Falkowska
            galeria