23 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Dariusza Chrobaka. Jest to niezwykle ciekawa i barwna postać. Na co dzień pełni funkcję Dyrektora Zespołu Szkół w Czernikowie. Jest nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie oraz nowego przedmiotu jakim jest historia i teraźniejszość.
Z pasji i zamiłowania jest poetą, autorem wielu wierszy, członkiem Lipnowskiej Grupy Literackiej. regionalistą, społecznikiem, społecznym opiekunem lokalnych zabytków a także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej. Uwielbia zaszczepiać dzieciom wiedzę dotyczącą regionu w którym mieszkają i zarażać pasją do odkrywania lokalnej historii. Człowiek pełen optymizmu i pozytywnej energii.
Zgodnie z tradycją uczniowie powitali gościa używając gwary dobrzyńskiej. Pięknie zatańczony przez uczniów kujawiak zaprosił do wysłuchania barwnych historii o zwyczajach i tradycjach na Ziemi Dobrzyńskiej.
Swoją opowieść nasz gość rozpoczął od przedstawienia zwyczajów Bożego Narodzenia. Potem zapusty, kolędowanie aż po Wielkanoc. Rozsławiał uroki okolicznych zabytków. Pokłon oddał miejscom sakralnym, które świadczą niezaprzeczalnie o pięknie regionu. Szczególną uwagą obdarzył miejsce, które jest położone opodal naszej szkoły a mianowicie Klasztor OO. Bernardynów i Matkę Boską Skępską. Odczytał uczniom jeden z wierszy, który napisał ku czci skępskiej patronki par oczekujących potomstwa .
Opowiedział o tradycji dobrzyńskich strojów regionalnych. Zaspokoił ciekawość uczniów i opisał strój, który ubrał na spotkanie z nami. Wystąpił bowiem w żupanie a potem w kontuszu regionalnej szlachty tzw. stroju wojewódzkim posła Ziemi Dobrzyńskiej na Sejm Wielki. Nawiązał do upodobań muzycznych ,,Dobrzyniaków”. Zaprezentował, z pomocą jednej z pań, nasz taniec regionalny kujawiak, który jest zaliczany do polskich tańców narodowych.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyswajali to co jest najważniejsze a mianowicie wiedzę o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy. Dzisiejszy model nowoczesności idzie w parze z pielęgnowaniem zwyczajów i szacunkiem dla tradycji. Wagę znajomości swojego pochodzenia podkreślił Dyrektor Wojciech Frymarkiewicz, który serdecznie podziękował naszemu gościowi za niezwykle ciekawy i merytoryczny wykład. Spotkanie przygotowały: p. M. Tkaczyk, p. K. Grzywińska, p. A. Bejger.
galeria