W dniach 6 – 7 czerwca uczniowie klas 4-8 wybrali się na wycieczkę szkolną ,,Śladami dziedzictwa narodowego” w programie Poznaj Polskę.
Pod krakowskim Barbakanem powitała nas pani przewodnik Iwona i ruszyliśmy. Pierwszym punktem programu był Historyczny Zespół Miasta. Z uwagą mijaliśmy Bramę Floriańską, Sukiennice, Kościół Mariacki, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zatrzymaliśmy się na chwilę wspomnień pod oknem papieskim na ul. Franciszkańskiej. Następnie udaliśmy się na Zamek Królewski na Wawelu do Skarbca Koronnego. Stanowi on symbol suwerenności Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest miejscem przechowywania insygniów władzy królewskiej oraz symboli suwerenności takich jak chorągwie ze znakami państwowymi. Tam także mogliśmy zobaczyć trofea i znaki chwały wojennej polskiego oręża. Szczególną uwagę zwróciliśmy na odznaki zaszczytne króla Jana Sobieskiego, pogromcy Turków i twórcy wiktorii wiedeńskiej. Nie zabrakło klejnotów i naczyń królewskich, bogato zdobionych złotem, srebrem i drogocennymi kamieniami szlachetnymi. Cała ekspozycja świadczy o świetności państwa polskiego i stanowi niezwykłą pamiątkę historyczną.
Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra, miejsce koronacji i pochówku królów Polski oraz osób zasłużonych dla ojczyzny. Z bliska zobaczyliśmy serce Wawelu czyli potężny Dzwon Zygmunta. Dotknęliśmy lewą ręką , aby spełniły się nasze marzenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć odwiedzin u Bazyliszka. Czując zapach smoczej siarki wyjechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej na zasłużony odpoczynek.
Kalwaria Zebrzydowska to piękny, zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Następnego dnia, wypoczęci i pełni sił, wyruszyliśmy do Wieliczki. Tam spotkaliśmy się z naszym górniczym przewodnikiem i wyruszyliśmy w podziemny świat kopalni soli. Byliśmy 135 m pod ziemią. Pokonaliśmy 800 schodków. Na trasie widzieliśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Po zwiedzaniu, tym razem windą, wyjechaliśmy na powierzchnię i ruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do Karnkowa.
Wyjazd był wspaniałą lekcją historii. Wszystkie poznane miejsca świadczą o naszej bogatej kulturze i stanowią przykład dziedzictwa narodowego. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej historii. Organizatorami wycieczki byli: p. Mariola Tkaczyk, p. Agnieszka Elwertowska, p. Agnieszka Falkowska, p. Krzysztof Lewandowski.
Mariola Tkaczyk
galeria