Procedury COVID-19 na rok szkolny 2021/2022
Załącznik nr 14
Do Zarządzenia Dyrektora Nr 1/2021/2022
z dnia 30.08.2021r
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
OBOWIĄZUJĄCA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W KARNKOWIE od 1.09.2021r w OKRESIE ZAGROŻENIA COVID-19 .
Niniejsza Procedura reguluje:
• Zasady przyprowadzania i odbioru dziecka wyłącznie przez rodzica /opiekuna prawnego;
• Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
• Zasady przebywania dzieci na świeżym powietrzu;
• Zasady bezpieczeństwa w przedszkolu;
• Zasady szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami .
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW:
1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie.
2.W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) zobowiązany jest pozostać w domu i zawiadomić o swoim podejrzeniu, dyrektora placówki.
3.Wchodząc do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, każdorazowo odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją.
4.Często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk oraz myją ręce zgodnie z instrukcją.
OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI:
1. Mierzy temperaturę każdemu dziecku wg potrzeb termometrem bezdotykowym.
2. Nadzoruje rozmieszczenie dzieci podczas posiłków.
3. Stara się utrzymywać dzieci w zalecanym dystansie społecznym.
4. Nie udziela informacji czy konsultacji w bezpośrednim kontakcie z rodzicem, natomiast jest do dyspozycji rodziców w razie ich pytań poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy.
5. Organizuje zabawy na świeżym powietrzu.
6. Pracownicy przemieszczają się w placówce tylko w sytuacjach niezbędnych.
7. W miarę możliwości przydzieleni opiekunowie (nauczyciele, wyznaczone woźne) przebywają stale w wyznaczonej sali z przydzieloną im grupą dzieci.
8. W przypadku nieobecności nauczyciela lub przydzielonej woźnej w grupach ustalane jest zastępstwo.
9. Nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu.
11. Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren placówki.
NAUCZYCIELE WYCHOWAWCY:
a) Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
b) Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg umieszczonej w widocznych miejscach w placówce instrukcji dla dzieci .
c) Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
d) Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść na świeże powietrze.
e) Organizują wyjścia poszczególnych grup na boisko szkolne tak, aby grupy nie spotykały się ze sobą.
f) Unikają organizowania większych skupisk dzieci.
g) Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
PERSONEL OBSŁUGI PRZEDSZKOLA(pomoc nauczyciela, woźne):
a) Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany.
b) Doprowadzają dziecko do sali i odbierają z sali, przyprowadzając do rodzica do drzwi.
c) Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
d) Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
e) Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
f) Pomoc nauczyciela dodatkowo czuwa i odpowiada za bezpieczne odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.
g) Woźna dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
PERSONEL KUCHENNY ORAZ POMOCNICZY (intendent):
a) Nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
b) Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
c) Wykonuje swoje zadania, utrzymując odległość dwóch metrów pomiędzy stanowiskami pracy.
d) Stosuje środki ochrony i higieny osobistej.
e) Utrzymuje wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
f) Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekuje powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni.
g) Intendent dba o stosowanie procedur HACCP.
OBOWIĄZKI RODZICA.
1. Rodzice lub opiekunowie prawni, zapoznają się z Procedurą Bezpieczeństwa opracowaną i wdrożoną w przedszkolu na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w okresie zagrożenia COVID-19 i zobowiązani są złożyć podpisane OŚWIADCZENIA.
2. Osobą upoważnioną do przyprowadzenia i odbioru dziecka jest wyłącznie rodzic/opiekun prawny.
3. W czasie obowiązywania niniejszej procedury na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w okresie zagrożenia COVID-19, przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.45 do 15.45.
4. Dzieci przyjmowane są do przedszkola wyłącznie do godziny 8.30.
5. Pojedynczy rodzic /opiekun prawny odprowadzający (lub odbierający) dziecko dzwoniąc dzwonkiem przy drzwiach anonsuje przybycie dziecka (lub chęć odebrania dziecka).Dziecko odbierane jest przez pracownika przedszkola (wyznaczoną woźną) zaprowadzane do szatni, a następnie oddawane pod opiekę nauczycielowi. Analogicznie po południu wyznaczony pracownik wyprowadza dziecko z sali, prowadzi do szatni, a następnie odprowadza do rodzica. Po odebraniu dziecka należy niezwłocznie opuścić teren przedszkola.
6. Zakaz korzystania z placu zabaw w trakcie przyprowadzania i odbierania dziecka.
7. Rodzic, w razie konieczności wejścia do placówki, bezwzględnie odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk zgodnie z umieszczoną w widocznym miejscu instrukcją i korzysta z własnych rękawiczek jednorazowych oraz własnej maseczki których nie zdejmuje.
8. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
9. Maksymalnie w szatni może przebywać 5 dzieci, a pozostali rodzice wraz z dziećmi oczekują na wejście do placówki przed drzwiami wejściowymi przedszkola, zachowując dystans społeczny min. 1.5 m wobec pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców/ opiekunów prawnych.
10. Dziecko wchodzi do sali wyłącznie pod opieką pracownika przedszkola.
11. Na terenie placówki obowiązuje zakaz tworzenia zgromadzeń osób dorosłych jak i dzieci.
12. Rodzic odpowiada za stosowanie zasad bezpieczeństwa przez swoje dziecko w drodze do przedszkola, jak i w drodze powrotnej.
13. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci minimalizują czas przebywania na terenie przedszkola.
14. Rodzic jest zobowiązany do przekazania istotnych informacji o stanie zdrowia swojego dziecka mailowo albo telefonicznie nauczycielowi lub dyrektorowi, jeśli stan zdrowia dziecka ulega pogorszeniu w czasie jego pobytu w domu.
15. Rodzic / opiekun prawny (z rodziny, w której nikt nie jest objęty kwarantanną) przyprowadza tylko zdrowe dzieci do przedszkola bez objawów infekcji. Podwyższona temperatura, kaszel, katar, zaczerwienione i/lub zaropiałe oczy, osłabienie (bez względu na etiologie) wykluczają dziecko z możliwości uczęszczania do przedszkola w czasie zwiększonego reżimu sanitarnego w okresie zagrożenia COVID-19. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów u dziecka w czasie jego pobytu w placówce, rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany odebrać dziecko niezwłocznie, od chwili zawiadomienia go. W czasie oczekiwania na odebranie dziecka, przebywa ono pod nadzorem w odosobnieniu.
16. Dzieci w przedszkolu przebywają bez maseczek.
17. Rodzice wyjaśniają dziecku i dbają o to, aby dziecko nie zabierało do przedszkola zabawek i innych przedmiotów z domu.
18. Rodzice regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust. Zwracają uwagę dziecku na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
SZYBKA ŚCIEŻKA KOMUNIKACJI Z RODZICAMI
1. Rodzice są bezwzględnie zobowiązani do każdorazowego odbierania telefonów z przedszkola zwłaszcza w godzinach pracy palcówki.
2. Rodzica/opiekuna prawnego pozostawiającego dziecko w przedszkolu zobowiązuje się do podpisania oświadczenia - w którym przekazuje numery telefonu do szybkiego kontaktu z przedszkolem.
3. Dane wymagane od rodzica/opiekuna prawnego to aktualne numery telefonów komórkowych, adresy e-mail obydwojga rodziców oraz numery stacjonarne do zakładów pracy.
4. Dane kontaktowe i dane osobowe dotyczące zdrowia dziecka i jego rodziny, mogą być udostępniane przez Przedszkole Samorządowe w Karnkowie odpowiednim służbom sanitarnym w przypadku podejrzenia i potwierdzenia przez rodzica zachorowania na COVID-19.
5. Administratorem danych osobowych dotyczące zdrowia dziecka i jego rodziny jest Przedszkole Samorządowe w Karnkowie telefon kontaktowy: 54 289 92 29 lub e-mail: zskarnkowo@poczta.onet.pl
6. Dane osobowe dotyczące zdrowia dziecka i jego rodziny będą przetwarzane wyłącznie w związku z realizacją wyżej wskazanych celów na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w okresie zagrożenia COVID-19 przez Administratora i nie będą przetwarzane dla celów marketingowych lub w sposób zautomatyzowany.
ZASADY POSTĘPOWANIA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
1. Wejście do placówki sygnalizuje się dzwonkiem ogólnym.
2. Przyprowadzanie dzieci do placówki:
a) Tylko jedna osoba (rodzic/opiekun prawny) przyprowadza dziecko do przedszkola i przychodzi tylko z tym dzieckiem, które ma pozostać w placówce. Zaleca się ponadto, aby osoba, która przyprowadziła dziecko do placówki również odebrała dziecko z placówki.
b) Każdy Rodzic na terenie przedszkola ma obowiązek mieć założoną własną maseczkę ochronną oraz jednorazowe rękawiczki.
c) Pracownik dyżurujący w holu odpowiada za utrzymanie maksymalnej dozwolonej ilość dzieci w szatni.
d) W szatni może przebywać w tym samym czasie maksymalnie 5 dzieci.
e) Pracownik dyżurujący odpowiada za doprowadzenie dziecka do sali lub przyprowadzenie dziecka do rodzica w przypadku jego odbioru.
f) Rodzic rozstaje się z dzieckiem lub odbiera je w miejscu wyznaczonym tj. przed drzwiami wejściowymi przedszkola.
g) W oczekiwaniu na dziecko należy zachować bezpieczną odległość między osobami tj. minimum 1, 5 m.
PRZEBYWANIE DZIECI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU NA TERENIE PLACÓWKI.
1. W trakcie wyjść na świeże powietrze będzie miała miejsce zmianowość grup.
2. Wyjście poza budynek będzie się odbywać z zachowaniem możliwie maksymalnej odległości między dziećmi.
3. Na placu zabaw i boisku sportowym dzieci mogą przebywać bez maseczek ochronnych.
4. Opiekę nad dziećmi w czasie pobytu na zewnątrz sprawuje nauczyciel oraz woźna. Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem dzieci, prowadzi kontrolowane poczucie swobody dzieci zachowując jednocześnie reżim sanitarny.
5. W czasie pobytu dzieci na powietrzu sale są wietrzone.
6. Należy zaopatrzyć dziecko w odpowiedni do pogody strój oraz ubranie na zmianę.
7. Podczas pobytu na placu zabaw i boisku szkolnym zezwala się na korzystanie tylko z tych sprzętów, które mogą być poddane codziennej dezynfekcji.
8. Po wejściu do budynku przedszkola dzieci dezynfekują ręce - starannie myją ręce mydłem bakteriobójczym i środkiem dezynfekującym.
ZASADY POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19.
1. Nauczyciel, który zaobserwował u dziecka jeden z objawów: gorączka, kaszel, duszność niezwłocznie zakłada maskę jednorazową i rękawice ochronne. Przekazuje zdrowym dzieciom instrukcję, aby nie zbliżały się do chorego dziecka, zakłada dzieciom maseczki jednorazowe, dezynfekuje ręce. Nauczyciel otwiera okno.
2. Natychmiast kontaktuje się z dyrektorem, który powiadamia rodziców. Dyrektor nakazuje jak najszybciej odebrać dziecko z placówki, zaleca rodzicom kontakt z lekarzem i Stacją SANEPID.
3. Dyrektor kieruje do pomocy osobę: pomoc nauczyciela lub woźną, która zakłada maskę i rękawiczki jednorazowe , odprowadza dziecko do odrębnego pomieszczenia i pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 1,5 m odległości, do czasu odebrania dziecka przez rodziców.
4. Nauczyciel dokładnie myje ręce, instruuje dzieci, aby umyły ręce , prawidłowo zdjęły strój ochronny.
5. Dziecko z objawami: kaszel, duszność , gorączka przekazywane jest rodzicom zgodnie z procedurą odbioru dzieci z przedszkola.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedura Bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora Zarządzenia dotyczącego wdrożenia procedury.
- Procedura obowiązuje do odwołania.