9 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące projekt profilaktyczny ,, Stop hejtowi, cyberprzemocy, nałogom”. Projekt realizowany był we współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Lipnie. Przedsięwzięcie miało na celu:
1. Zwrócenie uwagi na problemy uczniów , które wygenerował okres nauczania zdalnego.
2. Wspieranie zdrowia psychicznego uczniów poprzez dostarczenie im odpowiedniej wiedzy na temat zjawisk problemowych.
Projekt miał charakter gminny. W realizację zagadnień włączyła się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wichowie, Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu, Zespół Szkół Im. Marii Konopnickiej w Radomicach.
W kwietniu przeprowadzono dla uczniów pogadanki na temat zjawiska hejtu, cyberprzemocy, szkodliwości nałogów, miejsc wsparcia, konsekwencji prawnych zachowań destrukcyjnych. Obyły się tematyczne spotkania online z funkcjonariuszem policji asp. szt. Moniką Grzelak..
W dniach 21 – 23 kwietnia Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Lipnie zorganizowała Dni Wsparcia Zdrowia Psychicznego. Przez 3 dni pedagog Iwona Zaborowska oraz psycholog Regina Strulak prowadziły dyżur dla uczniów, rodziców, nauczycieli. W trakcie konsultacji zainteresowani mogli uzyskać wsparcie na temat rozwiązywania trudności związanych z zachowaniem, emocjami, stanem psychicznym uczniów i problemami w nauce. Poradnia przekazała szkołom wiele ciekawych materiałów, które pomogą nauczycielom prowadzić merytoryczne poradnictwo .
Projektowi towarzyszyły 3 konkursy dedykowane różnym grupom wiekowym - przedszkole, kl. 0 - VIII.. Były to konkursy plastyczne, multimedialne oraz video.
Analiza celów pokazała, że zostały w pełni zrealizowane.
W trakcie podsumowania zostały wręczone nagrody za konkursy. Był też czas na refleksje gości. Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej P. Ewa Elwertowska. podkreśliła jak ważnym jest dostrzeganie problemów naszych uczniów, także tych niewidocznych. Troska o dobre zdrowie psychiczne dziecka jest sprawą nadrzędną. Podkreśliła, że wspólne działanie szkoły, domu rodzinnego i instytucji będą wykładnią sukcesu dziecka.
Samo podsumowanie przebiegało w miłej, trochę wakacyjnej atmosferze. Części oficjalnej towarzyszyły recytacje, piosenki i przedstawienie przygotowane przez uczniów pod okiem nauczycieli: P. Angeliki Bejger, P. Rafała Ługowskiego i P. Wioletty Drożyńskiej.. Dodatkową atrakcją dla uczniów był pokaz tresury psa policyjnego.
Można zauważyć, że do szkół małymi krokami wraca radość.
Dziękujemy wszystkim szkołom, nauczycielom, uczniom i rodzicom, że mimo nauczania zdalnego, znaleźli chęć i motywację do podjęcia wyzwania.
Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za ufundowanie nagród rzeczowych dla uczniów biorących udział w konkursach oraz Komendzie Powiatowej Policji za piękne dyplomy i polfiny.
Mariola Tkaczyk, Małgorzata Ofmańska, Rafał Ługowski
galeria