• Miejsce Pamięci Auschwitz

          • Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau

            „NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, TRACI SUMIENIE”

                                                                       Zbigniew Herbert

                        29 marca 2019 r. uczniowie odwiedzili powstałe w 1947 roku Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau – symbol terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Auschwitz utworzony został przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzano w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości. Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu.

                        Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Znajdują się tu m.in.: tereny z ludzkimi prochami; ruiny komór gazowych i krematoriów; miejsca, gdzie lekarze SS przeprowadzali selekcje; drogi, którymi prowadzono ludzi do komór gazowych; miejsca, gdzie rodziny żydowskie oczekiwały na śmierć; miejsca egzekucji; zobaczyć też można jeden z najbardziej poruszających dowodów zbrodni-blisko dwie tony kobiecych włosów obciętych ofiarom.

                        Przewodnicy, oprowadzając po obozowych blokach, opowiadali o życiu więźnia, beznadziejnych warunkach mieszkalnych i sanitarnych, eksperymentach medycznych oraz miejscach straceń. Na koniec udano się pod pomnik ofiar- na terenie byłego obozu Birkenau w 1967 roku został postawiony pomnik upamiętniający ofiary Auschwitz. Monument fizycznie i symbolicznie zamyka drogę prowadzącą w czasie wojny do komór gazowych. Na pomniku umieszczono 23 tablice z tekstem w głównych językach, jakim posługiwali się deportowani do Auschwitz.

            opracowanie: E. Adamkiewicz
            galeria

                             

          • Doradztwo zawodowe

          • 27 marca uczniowi klasy VIII oraz gimnazjum wybrali się do instytucji  wspomagających podejmowanie decyzji o wyborze ścieżki kształcenia.

            W Powiatowym Urzędzie Pracy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym. Pani Marta Kowalska przedstawiła zadania urzędu pracy, barometr zawodów, stopień bezrobocia w powiecie, zapotrzebowanie na zawody oraz listę ofert pracy. Myślą przewodnią było przesłanie, że należy pogłębiać wiedzę, zdobywać umiejętności oraz dokształcać się przez całe życie aby być atrakcyjnym na rynku pracy.

            Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do pobliskiego Centrum Kształcenia Praktycznego. Centrum znajduje się przy ZST w Lipnie. Uczniowie obejrzeli pracownie, w których prowadzona jest praktyczna nauka umiejętności z zakresu zawodów, znajdujących się w ofercie edukacyjnej ZST. Zainteresowanie wzbudziła nowocześnie wyposażona kuchnia, pracownia mechatroniki czy ślusarstwa. Uczniowie dowiedzieli się także, że powstaje pracownia do nowego kierunku: obsługa klienta, która będzie kształcić przyszłych barmanów. Przesłaniem wizyty było to, że dzisiejszy model kształcenia zawodowego oferuje wiele możliwości rozwoju. Daje ogromne szanse na zdobycie ciekawej pracy, dobrego uposażenia a także daje możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

            Wyjazd był kolejnym działaniem w kierunku dokonywania właściwych wyborów edukacyjnych.

            opracowanie: M. Tkaczyk

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca 2019 r. w Zespole Szkół w Karnkowie odbył się apel pt.: „Sposoby aktywnego wypoczynku. Jak pozbyć się agresji?”  przygotowany przez klasę VIII. Uczniowie za pomocą słowa, piosenki i tańca przekazali uczucia jakie towarzyszą agresji.  Przedstawili różne sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego.

            Na koniec spotkania Pan dyrektor Wojciech Frymarkiewicz wręczył Dyplomy Stypendystom Wójta Gminy Lipno. Uczniowie którzy otrzymali stypendium:
            1. Cezary Kiełbowicz
            2. Kacper Sochocki
            3. Julia Bugdalska
            4. Olga Maria Jagielska
            5. Zuzanna Pawłowska
            6. Alicja Bejnar
            7. Paulina Zalewska
            8. Mikołaj Piotr Poćwiardowski
            9. Artur Kręgiel
            10. Michał Zajączkowski
            11. Łukasz Grejciun 

            Po apelu społeczność uczniowska przystąpiła do rozgrywek szkolnych z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

            galeria

          • Kino Szkoła

          • 19 marca br. uczniowie Zespołu Szkół w Karnkowie wyjechali do Lipna do kina „Nawojka”. W ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej „KinoSzkoła” wzięli udział w prelekcji  na temat „Jak wyrażać swoje uczucia? O sztuce Komunikacji”, a następnie obejrzeli film pt. „Miłość pisana Braillem”. Zasadniczym celem Programu jest wsparcie uczniów w rozwoju kompetencji medialnych i społecznych. Wykład Pani Moniki Głowackiej pozwolił uczestnikom poruszyć tematy dla nich ważne - choć  trudne,  rozwinąć wyobraźnię emocjonalną, pogłębić empatię.

            Film pt. „Miłość pisana Braillem” w reż. Michela Boujenah opowiadał o 12-letniej Marie, utalentowanej wiolonczelistce, która cierpiała na nieuleczalną chorobę oczu. Mimo tego zamierzała zdać egzamin do prestiżowej szkoły muzycznej. Niespodziewanie zakochał  się w niej rezolutny Viktor.

            Dzięki możliwości utożsamiania się z bohaterami filmu uczniowie dokonali autorefleksji i podejmowali próbę zrozumienia otaczających ich procesów społecznych.

            Udział w Programie zapewnia także korzyści dla nauczyciela, a mianowicie pozwala realizować podstawę programową w ciekawej formie, łączyć naukę z rozrywką, podnieść zaangażowanie uczniów.

            opracowanie: E. Adamkiewicz
            galeria

          • Wizyta w Straży Pożarnej

          •           14 marca 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się z wizytą do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lipnie aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego, sprzęt gaśniczy oraz strój w jaki ubierają się do akcji.  Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach oraz salę wypoczynkowo – konferencyjną. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy oraz jak zachować się w czasie pożaru,  a także jaki jest numer alarmowy.

            Przez chwilę wszystkie dzieci mogły poczuć się jak strażacy przymierzając hełm. Po spotkaniu większość dzieci stwierdziła, że w przyszłości chce zostać strażakami. Czas pokaże czy tak będzie?

            opracowanie: A.Bejger
            galeria

          • St. Patrick's Day - Dzień Św. Patryka

          •          W dniach 15-18 marca 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Karnkowie obchodzili Dzień Św. Patryka- narodowe święto Irlandii. Patronem tej zielonej wyspy jest św. Patryk. To święto celebrowane jest min. w Nowym Yorku, Sydney, Chicago a także w Polsce. W różnych krajach organizuje się uliczne parady, znane budowle takie jak Statua Wolności, Pałac Kultury czy też Krzywa Wieża w Pizie oświetlone są kolorem zielonym, a wśród mieszkańców obowiązkowy jest zielony element garderoby lub kapelusz słynnego skrzata leśnego Laprikona.

                    W naszej szkole, podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie poznali symbole narodowe Irlandii. Obejrzeli krótki film o legendzie św.Patryka oraz paradę uliczną z Dublina. Słuchali także muzyki irlandziej a Ci najmłodsi wykonali czterolistne koniczynki na szczęście. Dla każdego czekał słodki poczęstunek oczywiście w kolorze zielonym.

                    Lekcje przygotowała i poprowadziła Pani A.Falkowska.

            opracowanie: A.Falkowska
            galeria

          • Z wizytą w bibliotece w Radomicach

          • 14 marca 2019r. uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół w Karnkowie wraz z kolegami  koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu uczestniczyli w warsztatach pisania komiksów w Bibliotece Publicznej Gminy Lipno z siedzibą w Radomicach.

            Zajęcia prowadził pan Zbigniew Mastrenak – polski prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta a z zamiłowania piłkarz. Uczniowie dowiedzieli się co to jest komiks i jak on powstaje. Sami mieli okazję wykonania krótkiej historyjki obrazkowej i zaprezentowania jej uczestnikom spotkania. Pan Zbigniew wybrał kilka prac, które zasługiwały na wyróżnienie. Najlepszy pomysł na wykonanie komiksu przypadł Dominikowi Skoniecznemu uczniowi kl. IV Zespołu Szkół w Karnkowie. W nagrodę otrzymał on książkę z autografem samego prowadzącego.

            opracowanie: Agnieszka Elwertowska
            galeria

          • Shrove Tuesday - Pancake Day Dzień Naleśnika

          •  Dzień Naleśnika czyli Pancake Day celebrowany jest w W.Brytanii w przeddzień Środy Popielcowej, czyli w naszego „Śledzika”. W tym dniu wszyscy objadają się naleśnikami- jednej z najsmaczniejszych przekąsek świata! Tradycje i legendy związane z tym dniem są różne i pochodzą już z początków XV wieku, kiedy to narodził się zwyczaj przygotowywania tego jedngo z  najłatwiejszych dań. 

            Uczniowie klasy VII Zespołu Szkół w Karnkowie mieli także możliwość przygotowania naleśników wg.przepisu podanego w wersji anglojęzycznej podczas lekcji j.angielskiego. Dziewczyny: Julka, Ola, Natalka i Olga smażyły "pancakes" na szkolnej stołówce. Z koleji chłopcy jak to chłopcy, skupili się na degustacji. To była udana i naprawdę smaczna lekcja!!! Opiekunem młodzieży i organizatorem zajęć była Pani A.Falkowska.

            opracowanie: A.Falkowska
            galeria

          • Wycieczka do Warszawy

          •         27 lutego 2019 r. uczniowie  wyjechali do Warszawy do Sejmu i Muzeum Powstania Warszawskiego.

                    Najpierw przewodnik oprowadził grupę po salach obrad, opowiadając o pracy posłów i senatorów. Trasa zwiedzania obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Uczniowie zobaczyli Salę Posiedzeń Sejmu. Tu usłyszeli od przewodnika, że obradom przewodniczy Marszałek Sejmu, który poprzez trzykrotne uderzenie o podłogę laską marszałkowską otwiera i zamyka obrady. W Sejmie zasiada 460 posłów, a jego kadencja trwa 4 lata. W 2015 r. Sejm VII kadencji podjął uchwałę o ustanowieniu dnia 1 lipca (zawarcie w 1569 unii lubelskiej) Dniem Sejmu Polskiego.

                    Następnie uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Muzeum stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Zgromadzono ponad 30 tyś. eksponatów. Wielkie wrażenie wywołała wystawa Akcja „Burza”, odtworzony bombowiec Liberator, replika niemieckiego bunkra czy fragment ekspozycji poświęcony terrorowi niemieckiemu w okupowanej stolicy. Natomiast przejście „kanałem” zmusiło uczniów do przemyśleń i próby zrozumienia trudów  i grozy wojny. Obejrzano także film „Miasto Ruin”  obrazujący Warszawę po Powstaniu Warszawskim z pokładu samolotu.

                        Wycieczka wszystkim bardzo podobała się. Taka lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            opracowanie: E. Adamkiewicz
            galeria

          • Przedstawienie muzyczne

          •               Realizując innowację pedagogiczną „Film i spektakl teatralny uczy, bawi, wychowuje – Zarażam miłością do kina i teatru” dnia 25 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na widowisko muzyczne pt. „W tajemniczej Karinie Krasnali”. Dzieci miały okazję zobaczyć roztańczonych i rozśpiewanych aktorów na scenie. Wszystkim bardzo się podobało, wielkimi brawami nagrodzono występujących. Będzie co wspominać – takie wyprawy nie zdarzają się codziennie.

            opracowanie: A. Bejger
            galeria