• Wychowanie fizyczne

        • 22-06-2020

          Witam Was w poniedziałek 22 czerwca, na jednej z ostatnich naszych lekcji przed przerwą wakacyjną.

          Dziś zajmiemy się ćwiczeniami koordynacyjnymi o wysokiej intensywności wzmacniającymi mięśnie nóg.  Ćwiczenia są bardzo proste, ale gwarantuję, że odczujecie pracę swoich mięśni po ich wykonaniu. Do przeprowadzenia tej lekcji wystarczy Wam kawałek kredy oraz odrobina miejsca na podwórku, betonie itp. do narysowania pola do ćwiczeń i jego elementów.  Pamiętajcie, że główne mięśnie w kończynach dolnych, które już znacie to mięśnie czworogłowe uda ( przednia część uda), mięsnie dwugłowe uda ( udo z tyłu od pośladków po kolano) oraz mięsień brzuchaty łydki ( od kolana z tyłu po staw skokowy)

          Warto pamiętać o nich wykonując rozgrzewkę oraz rozciąganie przed każdym wysiłkiem czy aktywnością fizyczną.

          Poniżej znajduje się link do e-lekcji:

          Ćwiczenia nóg o wysokiej intensywności. E lekcja - Klikjnij

          M.Wiśniewski

           

          19-06-2020

          Witam Was w piątek 19 czerwca.yes

          Tematyką dzisiejszej lekcji będzie odmiana piłki siatkowej jaką jest piłka siatkowa plażowa.  Drugą połowę czerwca spędzamy zazwyczaj właśnie na zewnątrz  rozgrywając mecze w tej dyscyplinie. Siatkówka plażowa różni się nieco od jej klasycznej odmiany. Nie tylko w podłożu, na piasku znacznie trudniej jest wyskoczyć w górę niż na parkiecie, ale również w punktach oraz odbiciu.

          Poniżej podstawowe przepisy piłki siatkowej plażowej  i różnice w stosunku do klasyczej odmiany siatkówki:

           

          Boisko:

          Nawierzchnia, na której rozgrywane są spotkania, to najbardziej rzucająca się w oczy różnica. Siatkówka w hali jest rozgrywana na twardym podłożu, wykonanym zwykle z parkietu lub syntetycznego materiału. Na plaży gra się na piasku. Boiska do obu odmian siatkówki różnią się także wymiarami. W hali powinno być prostokątem o bokach długości 18 i 9 metrów, podzielonym na dwie połowy linią środkową. Na nieco mniejszym boisku rozgrywana jest siatkówka plażowa. Przepisy  precyzują, że w jej przypadku plac gry ograniczony rozciągniętymi na piasku taśmami ma mieć rozmiary 16 na 8 metrów. Połów nie oddziela od siebie linia środkowa.

          Siatka:

          Wysokość siatki w piłce siatkowej plażowej jest dokładnie taka sama jak w jej klasycznej odmianie.

          Przypomnę tylko, że jest to 2,43m dla mężczyzn i 2,24cm dla kobiet.

          Punktacja:

          W hali gra się do trzech wygranych setów. By wygrać partię, trzeba zdobyć 25 punktów i mieć co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Jeśli obie drużyny wygrają po dwa sety, sędzia zarządza tie-break – piątą partię, w której do zwycięstwa wystarczy 15 punktów, przy zachowaniu przepisu o dwóch punktach przewagi. W siatkówce plażowej do zwycięstwa w meczu wystarczą dwa wygrane sety. Zwycięstwo w secie zapewnia 21 punktów, również obowiązuje przepis o dwóch punktach przewagi. W przypadku stanu 1-1 w setach rozgrywa się trzecią partię na takich samych zasadach, ale zwycięstwo w niej zapewnia 15 punktów.

           

          Pozdrawiam

          M.Wiśniewski

          15-06-2020

          Witam Was po długim weekendzie w poniedziałek  15 czerwca. yes

          Mam nadzieję, że spędziliście go tak samo aktywnie jak i ja. W ramach dzisiejszej zdalnej lekcji wykonacie szybki quiz dotyczący sprawdzenia Waszej wiedzy o przepisach i sukcesach polskich siatkarzy.  Przyda się on szczególnie tym, którzy uparcie na kartkówce powielali błędy kolegów twierdząc, że obecnym Mistrzem Świata w tej dyscyplinie jest Rosja.surprise

          Kolejny raz informuję Was , że obecnym Mistrzem Świata w siatkówce mężczyzn jest POLSKA. To należy wiedzieć i być dumnym z tego faktu. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniżej krótkiej lekcji.
          Odpowiadajcie na pytania w trakcie trwania filmiku, aby sprawdzić swoją wiedzę.

          Kliknij w link poniżej:


          QUIZ siatkówka- lekcja online

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

          08-06-2020

          Witam Was w poniedziałek 8 czerwca.yes

          Dziś mam dla Was 10minutowy trening całego ciała spalający tkankę tłuszczową oraz wzmacniający mięsnie. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, w których każdy z Was, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta znajdzie coś dla siebie. Są  nim elementy wzmacniające nogi i klatkę piersiową, jak również te ćwiczące uda oraz mięśnie grzbietowe tak ważne dla prawidłowej postawy naszego ciała.  Jeśli nie posiadacie gumy do ćwiczeń- nic straconego. Łatwiej Wam będzie   ćwiczyć bez dodatkowego obciążenia.

          Wykonajcie rozgrzewkę, włączcie Waszą ulubioną muzykę i  zacznijcie pracować.  To tylko 10min. Dasz radę ukończyć ten trening  go bez zadyszki ?

          TRENING SPALAJĄCY KALORIE

          M.Wiśniewski

           

          05-06-2020

          Witam Was w piątek 5 czerwca. Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie skok rozkroczny przez kozła. Pamiętacie, że była to jedna z naszych lekcji gimnastycznych, którą już zaliczaliście. Mam nadzieje, że poniższą lekcje potraktujecie jako przypomnienie poznanego już materiału. W skoku gimnastycznym mamy do wykonania następujące elementy:

          • Rozbieg
          • Odbicie (koniecznie obunóż)
          • Skok
          • Lądowanie

          Przed przystąpieniem do lekcji konieczne jest wykonanie rozgrzewki gimnastycznej ze szczególnym uwzględnieniem nadgarstków  i  kolan. Zapraszam do zapoznania się z materiałem poniżej:

          Pozdrawiam,

          M.Wiśniewski

          04-06-2020

          Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie podstawowe zasady gry w palanta lub tzw. kwadrant. Są to nieco inne odmiany praktycznie tej samej gry.  Jak wiecie maj i czerwiec to okres w szkole , w którym często w ramach lekcji wychowania fizycznego rywalizujcie między sobą w tej dyscyplinie. Nie jest to konkurencja olimpisjka, nie ma w niej mistrzostw świata, jednak rywalizują w niej uczniowie większości szkół w Polsce, dorośli również. Gra ta rozwija podstawowe umiejętności lekkoatletyczne takie jak biegi i rzuty. Ćwiczy więc szybkość, siłę oraz zręczność potrzebną do złapania piłeczki w locie.
          Poniżej przypomnienie podstawowych zasad:

          Boisko o wymiarach 25x 60 m.( może być umownie innej wiekości) przedzielone linią środkową.
          Liczba graczy dwie drużyny po 7 do 15 graczy.
          Przybory: palant okrągły lub płaski i piłka palantowa o średnicy 5 do 7 cm.
          Losowanie przez matki pola "nieba" i "piekła".
          Cel gry: drużyna podbijająca stara się jak najdłużej utrzymać na "niebie" przez celne podbijanie piłki palantem i ukończenie biegu. Drużyna będąca na polu "piekło" dąży do uzyskania pola "niebo". W tym celu stara się schwytać piłkę w ręce, lub trafić biegnącego gracza, z pola "niebo" albo też przerzucić piłkę na stronę "nieba" by w ten sposób wstrzymać możliwie najwięcej graczy na "piekle".
          Ustawienie graczy - drużyna "nieba" ustawia się przed linią "nieba" a drużyna "piekła" za linią środkową.
          Czas trwania gry dwa razy po 20 minut.
          Zasady gry: gracze znajdujący się na "niebie" odbijają piłkę za linią środkową przy pomocy palanta.
          Podbicie jest ważne jeśli:

          piłka przeleciała nad ziemią lub po ziemi linię środkową,
          piłka została dotknięta przez gracza, i nie przekroczyła linii środkowej drogą powietrzną lub po ziemi (tzw. tronek może być powtórzony trzy razy).
          Podbicie jest nieważne jeśli:

          podbijający wypuści palanta z ręki,
          sam sobie nie podrzuci piłki,
          nie trafi palantem w piłkę.
          Po podbiciu piłki gracz który przebił piłkę za linie środkową, ułożywszy kij palantowy na linii "nieba" i biegnie do linii piekła z możliwością zatrzymania się na linii środkowej i stamtąd bezpośrednio wraca na linie "nieba" za co drużyna otrzymuje jeden punkt, a on sam ma prawo do dalszej gry na "niebie".

          Gracz który nie trafi w piłkę czeka, aż uzyska prawo do biegu po dobrym odbiciu następnego gracza, z którym biegnie jednocześnie. Kto ukończył bieg nie z własnego odbicia nie uzyskuje punktu dla swojej drużyny tylko prawo do odbicia w następnej kolejce. Po odbiciu piłki gracz może wykonać swój bieg etapami, a więc do linii środkowej, i dalej do linii końcowej "piekła" a następnie powrót całego odcinka do linii "nieba". Matka "nieba" ma prawo do trzykrotnego odbicia przy czym bieg swój mogą wykonać zawodnicy którzy wcześniej niepoprawnie odbili piłkę. Matka która obiegnie drogę po swym odbiciu zdobywa trzy punkty. Matka ma prawo do dziewięciu tzw tronków.

          Drużyna znajdująca się na polu "piekła" stara się schwytać każdą podbitą piłkę. Schwytanie piłki w ręce w locie daje prawo do zmian pola gry, a także po ubiciu biegnącego zawodnika "nieba". Jeżeli zawodnik ubijany złapie piłkę w ręce biegnąc ubicie jest nieważne i wraca na poprzednie pole. Gracze starają się ubić biegnących piłką schwytaną lub podniesioną z ziemi.

          Ubicie jest ważne jeśli piłka dotknie biegnącego gracza. Ubicie jest nieważne jeśli nastąpi za linią "piekła" lub "nieba" lub gdy wcześniej piłka odbije się o ziemię. Za trafienie gracza jak i za złapanie piłki drużyna "piekła" przechodzi na linie nieba. Jeżeli żaden z graczy będących na "niebie" nie ma prawa podbijania np. przy nie umiejętnym podbijaniu piłki, również następuje zmiana ustawienia drużyn.

          O zwycięstwie decyduje ilość punktów uzyskanych w określonym czasie lub ustalonym przed rozpoczęciem gry (np. 5, 10 min.)

          Jak widzicie na zdjęciach poniżej w grze tej rywalizują nie tylko uczniowie, ale również dorośli.

          Jeśli macie piłeczkę, kawałek kija i sporo miejca zaproście znajomych do gry w ramach możliwosći.yes

          M.Wiśniewski

           

          01-06-2020

          Witam Was 1 czerwca. yes

          W dzień ten zawsze odbywał się u nas Dzień Sporu. Były to rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, a często również mecze nauczyciele vs uczniowie czy biegi sztafetowe wyłaniające najlepszych zawodników w szkole.
          Dzisiejszego dnia nie będzie pracy domowej , czy dodatkowych zadań na ocenę. 
          Mam dla Was grę planszową na sportowo i zachęcam do zabawy z bliskimi lub rodziną.
          Jeśli gracz trafił na pole z zieloną strzałką - przeskakuje kilka pół do przodu, a jeśli trafił na pole z czerwoną strzałką - cofa się na pole, które strzałka wskazuje. Osoba, która pierwsza dotrze na ostatnie pole, a tym samym wygra - w nagrodę może wymyślić dodatkowe zadania ruchowe dla przegranych.
          Obrazek możecie pobrac na komputer lub telefon i powiększyć lub jeśli macie taką możliwość nawet wydrukować.

          M.Wiśniewski

          29-05-2020

          Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie czym jest tętno, w jaki sposób   mierzyć je bez specjalistycznych urządzeń oraz do czego jest nam potrzebne na lekcji wychowania fizycznego ?

          Wszystkie te elementy powinniście dobrze już znać. Sprawdzałem je Wam wielokrotnie podczas przygotowania do biegu Coopera, po rozgrzewce, w marszobiegach itp.
          Jeśli ktoś z Was nadal ma problem z wyjaśnieniem i pomiarem poniżej podaję link do lekcji online na ten temat.
          Pamiętacie, gdy na lekcjach omawiałem maksymalne bezpieczne tętno  ? Jest ono zależne od wieku. Lekarze przyjmują że jest to 220 ud. serca ma minutę – (odjąć) wiek.
          Dokładnie te same wartości podaje trener poniżej. Widać studiowaliśmy tych samych autorów od fizjologii.

          Pomiary tętna e lekcja. Kliknij
          Dzięki temu Wy jako osoby młode jesteście zdolni do wyższych wysiłków niż np. Wasi dziadkowie dla których wartości 150-160 uderzeń mogłyby okazać się niebezpieczne. Mam na myśli oczywiście osoby  nie trenujące profesjonalnie o przeciętnej sprawności fizycznej.  Znane są przecież przypadki uczniów ( również  w naszej szkole) , którzy w wieku kilkunastu lat nie mogą zaliczyć biegu na 800-1000m. mając stan niemal przedzawałowy oraz emerytów, którzy w wieku 80 lat potrafią ukończyć 42km maraton mając równe, wyważone tętno.

           

          Zadanie dla Was na dziś. Zbadaj obecne tętno spoczynkowe sobie lub bliskiej Ci osobie. Wykonaj następnie 30 przysiadów lub 15 pompek i wykonaj pomiar ponownie.
          Do jakich wartości zmieniło się bicie Twojego serca ? 

          M.Wiśniewski

           

          28-05-2020

          Witam kasę VI.

          Jesteśmy po teorii  gier zespołowych piłki siatkowej, koszykowej i ręcznej. Na poprzedniej lekcji były przedstawione różnice w kartkach i karach przedstawionych w podstawowych dyscyplinach sportu.

          Dziś czas na podstawowe zasady unikokeja. Jest to jedna z dyscyplin, którą powinniście znać. Co roku bierzemy udział w gminnych i powiatowych zawodach w tej dyscyplinie. Dla tych, którzy nie reprezentują naszej szkoły na turniejach i nie pamiętają podstawowych zasad z lekcji czy zajęć sks przygotowałem zwięzłe najbardziej podstawowe przepisy gry.

          Jest to wiedza obowiązkowa dla uczniów aspirujących do oceny bdb lub wyższej.

           

          1. Na boisku może grać od 3 do 5 zawodników w jednej drużynie (zależne od wielkości boiska) oraz bramkarz.

          2. Czas gry wynosi 3x20 minut efektywnego czasu gry. ( na zawodach szkolnych często jest inny- umowny przed turniejem ze względu na długi czas rozgrywania i liczbę zespołów. Może być 2x10min, 2x15min itp.ale oficjalny czas gry to 3x20min.)

          3.Pole bramkowe ma wymiary 4 m na 5m.

          4.Bramkarz nie może trzymać piłki dłużej aniżeli 3 sekundy; wyrzucając (podając) piłkę, piłka musi dotknąć

          powierzchnię boiska przed przekroczeniem linii połowy boiska.

          ( mieliśmy o tym wielokrotnie na lekcjach)

          5.Bramkarz przy wyrzucaniu lub łapaniu piłki może wyjść poza pole bramkowe musi mieć jednak kontakt z

          polem bramkowym dowolną częścią ciała. ( również było wielokrotnie na lekcji- jeśli chociaż jedna noga bramkarza znajduje się  w polu brmakowym - można łapać piłkę poza linią pola)

          6.W trakcie wykonywania rzutu wolnego przeciwnik powinien znajdować się co najmniej 3 metry od piłki (dotyczy to również kija).

          7. Piłkę można kopnąć, lecz nie więcej niż jednej raz.

          8. Nie wolno zagrywać piłki ręką lub głową (2 min kary)

          9.Piłką można uderzać (operować) jeżeli znajduje się poniżej wysokości kolan. Przy oddawaniu strzału jeżeli nie

          występuje zagrożenie uderzenia przeciwnika można unieść kij do biodra ( mieliśmy o tym wiele razy - nigdy nie wyżej ze względu na niebezpieczeństwo  urazu zawodnika!)

          10. Rzut wolny lub 2 minuty kary otrzymuje gracz za następujące przewinienia:

          - grę wysokim kijem, uderzanie kija przeciwnika, zagranie piłki ręką lub głową, popychanie, przytrzymywanie,

          przeszkadzanie, rzucanie kija, niezachowanie odstępu w czasie wykonywania rzutu wolnego,

          11. Łopatkę kija można kształtować, co pomaga prowadzić piłkę. ( często zalecałem w szkole tę czynność zawodnikom prawo i leworęcznym)

          Sprzęt bramkarski składa się z długich spodni, bluzy z długimi rękawami, i kasku oraz czasem rękawic.

          Zaleca się stosowanie specjalnych ochraniaczy na kolana. Większość bramkarzy broni gołymi

          rękoma ze względu na łatwość chwycenia piłeczki. Dozwolone są rękawiczki niepogrubiające ręki.

          Poniżej nasza Reprezentacja Szkoły Dziewcząt młodszych w Unihokeju ( która mam nadzieję, że  z doświadczenia zna świetnie powyższe przepisy yessmiley)

          Mam nadzieję, że jest to wiedza którą już posiadacie i powyższe wiadomości ją tylko utrwaliły, a komentarze  pomogły dodatkowo zrozumieć.

          M.Wiśniewski

          26-05-2020

          Dzień dobry. 
          Dziś przypomimy sobie elementy sędziowania w sporcie i zajmiemy się kartkami , które pokazują sędziowie za niesportowe zachowanie. Kazdy z Was pewnie spotkał się z takimi sytuacjami w piłce nożnej. Czy wiesz jednak jakie są kolory kartek w piłce ręcznej i siatkowej?Za co można otrzymać taką karę właśnie w tych sportach ? Poniżej przedstawiam Wam wyjaśnienie.

           

          Piłka nożna:
          - Zółta kartka
          W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli zagranie ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.
          - Czerwona kartka
          Czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia nań rezerwowego zawodnika.

          Czerwona kartka zazwyczaj jest pokazywana:

          za brutalny faul;
          za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem);
          za atak bez piłki;
          za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem;
          za obraźliwe gesty i podburzanie trybun;
          za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę);
          bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.
          Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.

          Poniżej bramkarz Reprezentcji Polski - Wojciech Szczęsny, który niestety również otrzymał w meczu czerwoną kartkę.

          Piłka ręczna:
          W piłce ręcznej żółtą kartkę zawodnik otrzymuje za ciężki faul na przeciwniku. W jednym meczu zawodnik nie zobaczy więcej niż jednego żółtego kartonika. Upomnienie może również otrzymać osoba spoza boiska (trener, zawodnik rezerwowy). Czerwoną kartkę otrzymuje zawodnik przy przyznaniu po raz trzeci kary dwuminutowej, za brutalne, niesportowe zachowanie wobec przeciwnika, sędziego lub innych osób, wulgarne dyskusje z arbitrem.

          (Powyżej przykład żołtej kartki otrzymanej przez trenera w meczu piłki ręcznej)

          Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik nie może już więcej w tym spotkaniu wejść na boisko, jednak po upływie dwóch minut w zastępstwo może wejść zawodnik rezerwowy. ( Natomiast w piłce nożnej po otrzymaniu czerwonej kartki  inny zawodnik NIE może zastąpić poprzedniego)

          Wykluczenie może otrzymać również trener lub rezerwowy. Musi wtedy udać się na trybuny lub do szatni (decyduje o tym w pierwszej kolejności sędzia, jeżeli nie podejmie on decyzji, ukarany może wybrać, gdzie się udać). W wyjątkowych przypadkach sędzia może wydać specjalne oświadczenie dyskwalifikujące zawodnika

          Piłka siatkowa:

          Żółta kartka
          To kolejna kara po reprymendzie słownej. Jeśli dany zawodnik lub trener został upomniany jeden raz przez sędziego, to drugie ostrzeżenie daje się właśnie w formie żółtej kartki. Od 2013 roku nie niesie ona ze sobą żadnych konkretnych negatywnych skutków. To jedynie wpisanie nazwiska do protokołu meczowego. Przed 2013 rokiem żółta kartka oznaczała stratę jednego punktu drużyny[2].

          Czerwona kartka
          Jeśli drużyna została już wcześniej ukarana żółtą kartką, a jej zawodnik/zawodnicy lub trener nadal zachowują się nieodpowiednio, sędzia ma prawo pokazać czerwony kartonik. Oznacza to stratę jednego punktu drużyny.

          Wykluczenie za kartki
          Sędzia ma możliwość pokazania jednemu zawodnikowi zarówno żółtej i czerwonej kartki w tym samym momencie. Dzieje się tak w przypadku wyjątkowo złego zachowania. To oznacza, że dany zawodnik musi opuścić boisko do czasu skończenia seta. Musi wtedy przebywać w specjalnym polu kar. Takie same zasady dotyczą również trenerów.

          Przykład użycia kartek przez sędziego w meczu piłki siatkowej.

          Szczególnie ważne jest to, że w meczu piłki ręcznej po czerwonej kartce może wejśc na boisko inny zawodnik.  W piłce nożnej zespół do końca spotkania gra w osłabieniu. Bardzo chciałbym, abyście zapamiętali te różnice.

          Pytania na dodatkową ocenę:

          ( dla chętnych)

          Czy w piłce koszykowej są kartki ? Jeśli tak to jakie? Jeśli nie -w jakich sytuacjach  zawodnicy muszą zejść z boiska za przewinienia ? Co dzieje się w sytuacji gdy czerwoną kartkę otrzymuje bramkarz w piłce nożnej ? Nadeślij odpowiedzi na karce by uzyskać dodatkową ocenę. 

          M.Wiśniewski

          25-05-2020

          Witam klasę VI.yes

          Dziś zajmiemy się gimnastyką - konkretnie piramidami gimnastycznymi. Jest to jedna z tego typu lekcji, za którą początkowo nie przepadacie, a później bawicie się świetnie, wykonujemy zdjęcia na pamiątkę i do  gazetki szkolej. Elementy gimnastyczne wymagają nie tylko skupienia, ale i siły, równowagi i zręczności. Jedną figurę gimnastyczną prezentowaliśmy na lekcji,w innych klasach na przerwach lub na sksach. Jeśli nie odbyliśmy tej lekcji w szkole to nic straconego. Na poniższym filmiku przedstawione są podstawowe piramidy gimnastyczne dla 2 osób. 

          Poproście rodzeństwo lub nawet rodzica czy pomoże wykonać Wam jedną z figur ? Jeśłi uda Wam się udokumentować chociaż jedną z przedstawionych piramid na zdjęciu - wyślijcie ją messengerem lub pocztą do mnie. Za wykonanie zadania będą  dodatkowe  oceny:  bdb i celujące ( w zależności od stopnia trudności figury )

          Dacie radę wykonać choć jedną z nich ? 

          M.Wiśniewski

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo- fbmessenger

           

          22-05-2020r.

          Witam Was w piątek 22 maja. yes
          Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie technikę rzutu piłeczką palantową.  Jest to jak wiecie standardowe zaliczenie dla uczniów w Waszym wieku badające próbę siły.  (Podobnie jak rzut piłką lekarską 3kg)
          Uczniowie klas starszych nie rzucają piłeczką palantową. Zamiast tego jest już lekkoatletyczna kula, którą należy wykonać techniczne pchnięcie.
          Wykonajcie rozgrzewkę zgodnie z treningiem. Zwróćcie uwage na pracę ręki przy rzucie ( zauważyłem, że szczególnie dziewczęta mają z tym problem), nie rzucamy "z łokcia".
          Jeśli macie piłkę od tenisa ziemnego lub inną podobnej wielkości  możecie spróbować oddać parę rzutów w bezpiecznym miejscu z dala od budynków i innych ludzi.

          Zapraszam do zapoznania się z lekcją:

          M.Wiśniewski

          21-05-2020r

          Witam Was w czwartek 21 maja. yes
          Tematem dzisiejszej lekcji będzie tenis stołowy i doskonalenie odbić piłeczki w parach.  Wszystko oczywiście w warunkach domowych. Zaproście do zabawy i treningu rodzeństwo lub rodziców. Jak zobaczycie poniżej -  potrzebować będziemy kawałek stołu lub stolika i odrobinę wolnej ściany. Piłeczkę można kupić w każdym sklepie sportowym i innych już za ok 1zł. Jeśli nie posiadacie rakietki - to też nie jest problem. Można wykorzystać drewnianą deskę do krojenia z kuchni. To wersja łatwiejasza bo większa jest powierzchnią odbicia piłeczki. Osobom bardziej zaawansowanym polecam wykonanie tych samych ćwiczeń za pomoca ...Waszego ulubionego smartfona. ( bez obawy , piłeczka nie uszkodzi szkła) Tu już poziom trudności znacznie wzrośnie w zależności od wielkości wyświetlacza.
          Zapraszm do wykonania rozgrzewki i podaję link do e-lekcji.

          Doskonalenie odbić piłeczki w tenisie stołowym w parach

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

           

          18-05-2020r

          Witam Was w poniedziałek. yes

          Dziś wrócimy do piłki koszykowej i  prawidłowej techniki rzucania.  Jak być może wiecie - jest to moja ulubiona dyscyplina sportowa.  Cześć z Was oddając rzut stara się robić   to ( w miarę) prawidłowo - rzucając z nadgarstka. Cześć z Was - rzuca piłkę oburącz tak jak podczas odbicia piłki siatkowej sposobem górym lub sprzed klatki piersiowej.

          Są to błędne metody. Rzucając piłkę obiema rękoma tak naprawdę nie rzucamy ani lewą ani prawą ręką. Każdy z nas ma przecież swoją rękę dominującą i to ona  powinna odpowiadać za rzuty. Na poniższym filmiku z e-lekcji zobaczycie technikę prawidłowego rzutu. Mieliśmy ją na lekcjach, przypominałem Wam o pracy ręki i opuszczonym w dół nadgarstku. Jeśli ktoś nie pamięta - utrwali to sobie podczas poniższych ćwiczeń w leżeniu. Oczywiście brak piłki koszykowej w domu nie jest problemem. Możecie wykorzystać każdą inną piłkę : do siatkówki, do piłki nożnej lub inną. Nie skupiamy się tu na kozłowaniu i celności tylko na prawidłowym ułożeniu ręki i mechanice rzutu. Rzuty z daleka i celność przyjdzie z czasem, gdy będziecie znali już dobrze prawidłową technikę.

          Technika rzutu do kosza e lekcja

          Przed zamknieciem szkół nakręciłem na przerwie kilka swoich rzutów. Filmik ten może posłużyć Wam jako instruktażowy dla lepszego zrozumienia tematu.  Nie ma w nim wskazówek i komentarzy, ale zwróćcie proszę uwagę na pracę ręki. Jedna ręka rzuca ( w moim przypadku lewa, jestem leworęczny, u Was powinna być to zazwyczaj ręka prawa. ) druga ręką podtrzymuje piłkę  z boku. Po rzucie , który następuje od ramienia następnie poprzez łokieć nadgarstek zostaje opuszczony w  doł. To właśnie on wprowadza rotację w piłkę  i precyzję rzutu.

          Nie rzucamy sprzed klatki piersiowej lub oburącz. 

          Filmik do pobrania poniżej:

          Jak_poprawnie_rzucac_do_kosza_M.Wisniewski.mp4

          Mam nadzieję, że filmik przyda Wam się do lepszego zrozumienia tematu,  niedługo wrócimy do lekcji stacjonarnych i znowu pogramy razem. smiley

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          14-05-2020

          Witam Was w czwartek 14 maja. yes

          Na ostatniej lekcji doskonaliliśmy technikę biegu. Dziś przypomnimy sobie technikę startu niskiego. Na tym dystansie rozpoczynamy biegi krótkie. W szkole w ten sposób zaliczaliśmy bieg na dystansie 60m. 

          Należy pamiętać, że mamy 3 komendy startera. "Na miejsca", "gotów" i "start".

          Na każdą komendę reagujemy innym ruchem. Zapraszam do obejrzenia poniższej e-lekcji w celu przypomnienia i utrwalenia materiału.

          Klikjnij w odnośnik niżej.

          Start niski klasa VI

          Liczę , że przed wakacjami jeszcze się zobaczymy i poćwiczymy w końcu osobiście smiley

          M.Wiśniewski

          11-05-2020

          Dzień dobry VIByes

          Dziś mam dla Was lekcję  ukazującą prawidłową  technikę biegu i ćwiczenia doskonalące ten element. Jak wiecie miesiąc maj jest miesiącem , w którym odbywają się wszelkie zaliczenia biegowe w wiekszości szkół. W naszej również. Zajrzyjcie do lekcji online, zapraszam do ćwiczenia w miarę możliwości na swieżym powietrzu.

          https://ewf.h1.pl/student/?token=g1C1XrZHQciSVWqMhuRxfnOxgarbaIRPaUnf7XBycu6X7Zlx0N

          Jeśłi chcecie- każdy z Was może wysłać do mnie swoje uwagi odnośnie lekcji  lub inną dowolną wiadomość w linku w miejscu "wiadomość do nauczyciela".

          Pozdrawiam

          M.Wiśniewski

          08-05-2020

          Witam Was w piątek 8 maja.yes

          Po wczorajszej lekcji dotyczącej ciekawostek i odrobiny historii piłki ręcznej przyszedł czas na przepisy tej gry. Cześć z nich było już na kartkówce , którą pisaliście stacjonarnie w szkole,część będzie nowa. 
          Wiadomości są przedstawione w ciekawy , obrazkowy sposób, który mam nadzieję ułatwi Wam przyswojenie  i doskonalenie wiedzy. Jest to obowiązkowa wiedza dla uczniów aspirujących do oceny bdb i wyższej. 

          Zapraszam do zapoznania się z plikiem pdf, który wysyłam. Kliknij pod obrazkiem.

          zasadygrywpilke__re__czna__.pdf

          M.Wiśniewski

          07-05-2020

          Dzień dobry.

          Na dzisiejszej lekcji wrócimy do gier zespołowych. Tym razem będzie to piłka ręczna. Każdy z Was wie, jak duży nacisk kładę na znajomość zasad i przepisów gie,r w których bierzecie udział na lekcjach stacjonarnych i zawodach sportowych.  Część z Was zdawała przepisy ze znajomości poszczególnych gier pisemnie w szkole - część online.

          Czy wiecie dlaczego piłka ręczna nosi popularną nazwę "Szczypiorniaka" ?  Kto jest najlepszym polskim bramkarzem w historii tej dyscypliny?  Zapraszam na garść ciekawostek o tej dyscyplinie oraz zapoznanie się z historyczną końcówką jednego z meczów Reprezentacji Polski. Zobaczcie ostatnie 2 minuty, a dowiecie się co  znaczy  i ile trwa   " Jedna Wenta" oraz jak wiele w sporcie można zdziałać w kilka sekund.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          04-05-2020

          Witam Was w poniedziałek  po weekendzie majowym. smiley 

          Na dzisiejszych zajęciach poćwiczymy ponownie z wykorzystaniem przyborów i elementów, które możemy znaleźć w każdym domu.

          Będą to ćwiczenia koordynacyjne oraz wzacniające mięśnie ud i łydek, do których ptrzebujemy jedynie dwa ręczniki i kilka skarpetek. Wykonajcie cały tor dwukrotnie. Pamiętajcie o krótkiej rozgrzewce przed przystapieniem do aktywności.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          30.04.2020

          Witam Was na kolejnej zdalenej lekcji wychowania fizycznego. yes

          Jesteśmy po fazie testów sprawnościowych , dziś zajmujemy sie piłką siatkową. Poniższy filmik prezentuje w jaki sposób samodzilenie w domu możecie doskonalić elementy odbicia w tej dyscyplinie. Jeśli nie posiadacie piłki siatkowej - możecie wykorzystać każdą inną ( no może poza piłką do koszykówki wink )

          Część z tych ćwiczeń znacie już z lekcji stacjonarnych. Będzie równiez kilka nowych. Nie zapominajcie o krótkiej rozgrzewce przed rozpoczeciem.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          28.04.2020

          Witam Was we wtorek na ostatniej lekcji testów sprawnościowych do samodzielnego wykonania.

          Dziś zajmujemy się wydolnością. Wiecie dobrze, że biegi na dystansach 800/1000m oraz test K.Coopera - 12 minutowego biegu są podstawowymi zaliczniami, które Was obowiązują. Dziś każdy z Was postara się wykonać próbę wytrzymałości w inny sposób.

          Zacznijcie jak zawsze od rozgrzewki i rozciągania, następnie uruchomcie stoper i rozpocznijcie bieg ciągły. Może być w miejscu, ale najlepiej gdyby odbywał się na zewnątrz na świeżym powietrzu. Zanotujcie jak długo jesteście w stanie biec bez zatrzymania. Wynik wpiszcie z datą próby w dzienniczek aktywności fizycznej jako próba wytrzymałości.

          Następnie wyślijcie go do mnie z wynikami wszystkich poprzednich cech motorycznych.

          Czas je podsumować. Pamiętajcie o podpisanie się imieniem i nazwiskiem również w tytule e-maila.mail

          Pozdrawiam i trzymajcie formę. Mniej facebooka, więcej ruchu. winkyes

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo- fb mesenger

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          24.04.2020

          Witam Was na kolejnej zdalnej lekcji.

          Kontynuujemy pomiary własnej sprawności fizycznej. Badaliśmy już szybkość, skoczność oraz w poniedziałek  gibkość. Dziś czas przyszedł na siłę ( mięśni brzucha)

          Połóżcie się wygodnie na plecach - najlepiej na kocu, dywanie lub macie do ćwiczeń jeśli ją posiadacie. Następnie  unosimy obie nogi minimalnie nad podłogę, ręce opieramy jak nam wygodnie.  Zaczynamy nogami wykonywać nożyce poziome tak długo jak jesteśmy w stanie. Jeśli zatrzymacie ćwiczenie lub dotkniecie nogą do podłoża jest ono już zakończone.  Poproście rodziców, rodzeństwo lub sami zmierzcie wynik stoperem w telefonie jak długo uda Wam się wykonywać to ćwiczenie. Możecie poprosić o zrobienie zdjęcia jako dodatkowy dowód Waszej pracy. Nie jest to obowiązek lecz z pewnością wpłynie na Waszą ocenę z aktywności z dzienniczka.

          Wynik jak poprzednio zapiszcie w Dzienniczku Aktywności Fizycznej z datą dzisiejszego dnia. Nie wysyłajcie jeszcze dzienniczków do mnie. Sprawdzę je na sam koniec po wykonaniu wszystkich testów. Nie zostało już ich wiele.  Skupcie się poprawnie na ćwiczeniach oraz wykonaniu ich dokumentacji w tym czasie.

          M.Wiśniewski

          20.04.2020

          Witam w poniedziałek. smiley

          Nadal kontynuujemy pomiary własnej sprawności fizycznej.  Poprzednio badaliśmy szybkość i skoczność. Dziś przyszedł czas na gibkość.

           Dobrze wiecie jak wielkie problemy macie ze zwykłą rozgrzewką i rozcąganiem mięśni dwugłowych w siadzie rozkrocznym. Na tej lekcji każdy z Was będzie mógł zbadać swoj poziom tej cechy motorycznej.

          Zacznijcie od kilku minut ćwiczeń tlenowych czyli rozgrzewki. Rozgrzewka jest bardzo ważna, dobrze wiecie, że nigdy jej nie pomijamy. Wykonajcie trucht w miejscu min. 2-3 minuty, podskoki, skipy itp. tak, aby krew dobrze dopływała do mięśni i były one odpowiednio pobudzone po świątecznym leniuchowaniu. Bardzo dobrze jest wykonać również rozciąganie mięśni dwugłowych uda ( siad rozkroczny) - te mięśnie głównie będą zaraz podlegać pracy w badaniu gibkości.


          Wykonanie:

          Stań w pozycji "na baczność". Wykonaj ruchem ciągłym powolny opad tułowia w przód. Nogi muszę być proste. Liczy się tylko poprawne wykonanie ćwiczenia. NIE ZGINAJ NÓG W KOLANACH (!) 

          Zanotuj w swoim dzienniczku wynik jaki osiąnąłeś/łaś . Możesz poprosić rodzeństwo  o wykonanie zdjęcia przedstawiającego jak ćwiczysz. Nie jest to wymagane, ale z pewnością podniesie Twoją ocenę za aktywność w tym zaliczeniu.

          Stopy koniecznie muszą być złączone, zgięcie kolan nie wchodzi w grę. Pamiętajcie i wykonajcie ćwiczenie uczciwie i poprawnie według zdjęcia. Możecie wykonać je kilkukrotnie tak aby osiągnąć jak najlepszy wynik. 

          Zanotujcie wyniki i zachowajcie zdjęcia - dzienniczkami zajmiemy się poźniej.

          Jak zawsze jestem do dyspozycji i kontaktu pod poniższymi adresami:

           

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo - fb messener

          M.Wiśniewski

           

           

          16.04.2020

          Witam VIB w czwartkowy dzień  po świętach.

          Wiem że tęskniliście. wink Część z Was wysyłała mi kartki z życzeniami świątecznymi i wiadomości za co dziękuję. yes

          Dziś wracamy do pracy i nadal testujemy swoją sprawność fizyczną.
           Na poprzedniej lekcji badaliśmy Waszą szybkość. Prosiłem Was o wykonanie ćwiczenia oraz zapisanie wyniku na kartce jako Dzienniczek Aktywności Fizycznej. Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się kolejną cechą motoryczną człowieka jaką jest skoczność
          W ramach wzmocnienia mięśni nóg, w których skład wchodzą głównie mięśnie czworogłowe uda (przednia cześć uda), dwugłowe ( udo z tyłu od pośladka po kolano) oraz mięśnie brzuchate łydki proszę o wykonanie krótkiego 8 minutowego treningu poniżej:

          https://www.youtube.com/watch?v=NStdsml140g

          Następnie dobrze rozgrzani przechodzimy do rozciągania wykonując siad płotkarski oraz siad rozkroczny. Ćwiczenia te są Wam już dobrze znane z zajęć stacjonarnych ze mną. Powyższe mięśnie znacie już dobrze również.
          Waszym zadaniem jest wykonanie pomiaru swojej skoczności. Najlepiej jest wykonać to ćwiczenie na zewnątrz. Zaznaczcie linię startu i wybijcie się obunóż skacząc jak najdalej z miejsca. Następnie zmierzcie stopami swój wynik zapisując go do dzienniczka. Wynik zaokrąglamy do 1 stopy. 

          Powtórzcie ćwiczenie kilkukrotnie - tak, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat.
          Wynik zapiszcie do Dzienniczka Aktywności fizycznej podajać datę ćwiczenia. Dzienniczkiem zajmiemy się póżniej.

          M.Wiśniewski

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo - fb messenger

           

          06.04.2020

          Witam Klasę VI smiley


          Na poniedziałkowych zajęciach 6 kwietnia popracujemy nad Waszą szybkością. Szybkość jest jedną z podstawowych cech motorycznych, którą posiada człowiek. Określają one poziom naszej ogólnej sprawności fizycznej. Pozostałe cechy motoryczne, które będziemy badać lub już to robiliśmy na lekcjach stacjonarnych to : siła, wytrzymałość, skoczność, zręczność oraz gibkość. 
          Każdą z cech można badać na kilka sposobów.  Każda z nich będzie badana na kolejnych lekcjach.
          Waszym zadaniem na dziś jest wykonanie testu szybkości polegającym na jak najszybszym biegu w miejscu z wysokim unoszeniem kolan. Ćwiczenie bardzo podobne do skipu A, który dobrze już znacie. Podczas unoszenia kolan wykonujemy klaśnięcia między nimi. Test trwa 10 sekund. Poproście do pomocy rodzica lub rodzeństwo, aby zmierzył Wam czas i policzcie klaśnięcia. 
          Następnie zakładamy dzienniczek ćwiczeń. Na kartce papieru proszę Was o nazwanie go : Dzienniczek aktywności fizycznej - Imię i Nazwisko. Zapisujecie w nim dzisiejszą datę oraz nazwę ćwiczenia - Test szybkości i jaki wynik udało Wam się uzyskać w liczbie klaśnięć. Ćwiczenie można wykonać kilkukrotnie tak by uzyskać jak najlepszy rezultat. Pamiętajcie o krótkiej rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających przed wykonaniem. Dzienniczek zachowajcie dla siebie na przyszłość. Po zakończeniu serii lekcji wyślecie go do mnie z pozostałymi cechami motorycznymi.

           

          Zdrowych, Spokojnych Świąt dla Was. Pamiętajcie o zdrowym odżywianiu  i w miarę możliwości o codziennej aktywności dla trzymania formy!smiley

           

          03.04.2020

          Witam grupę. 

          Na piątkowej lekcji wychowania fizycznego sprawdzimy Waszą  wiedzę dotyczącą piłki siatkowej.  Poniżej znajduje się 10 pytań, za które otrzymacie ocenę. Pracę, tak jak w przypadku piłki koszykowej należy wykonać odręcznie na kartce papieru. Podajemy na niej  tylko imię i nazwisko oraz numer pytania i odpowiedź.

           

          Sprawdzian dotyczący piłki siatkowej w klasie VI:

          1. Podaj wymiar boiska do piłki siatkowej
          2. Podaj liczbę punktów do których gra się standardowy set
          3. Podaj liczbę punktów, do których gra się "tie break"
          4. Czy set o wyniku 25-24 jest skończony? 
          5. Podaj wysokość siatki na której grają DOROŚLI mężczyźni
          6. Podaj wysokość siatki na której grają DOROSŁE kobiety
          7. Do ilu wygranych setów toczy się mecz siatkówki ?
          8. Czy można odbić piłkę nogą ? 
          9. Jaką rolę na boisku ma zawodnik libero ?
          10. Jaki kraj jest mistrzem świata w siatkówce ?

          Opowiedzi wyślijcie zdjęciem na wfkarnkowo@poczta.fm lub bezpośrednio na fb messenger - wfkarnkowo

          M.Wiśniewski

          30.03.2020

          Witam chłopcy i dziewczeta z klasy VIB. 

          W ramach dzisiejszej lekcji zdalnego wychowania fizycznego wykonujemy sportowy alfabet.
          Waszym zadaniem jest wykonać w warunkach domowych  każde ćwiczenie zgodnie z literami własnego imienia i nazwiska. Wszystkie ćwiczenia ilościowe typu M - pajacyki, I- brzuszki, W - skip A wykonujemy dziesięciokrotnie. Plank wytrzymujemy 20 sekund. 

          Przykład: 
          Jan Nowak - J- wykonujemy bieg w podporze 10x, A - mostek, N- klaśnięcia naprzemienne pod kolanami  10x

          N- klaśnięcia naprzemienne pod kolanami  10x, O - wypad nogi w przód i pogłębienie,  W- Skip A 10x, A- mostek , K- wykonujemy 10 pompek.


          Wszystko jasne ? No to zaczynamy się ruszać yessmiley


          M.Wiśniewski

           

           

           

           

          26.03.2020

          Witam klasę VIB

          W ramach czwartkowej zdalnej lekcji wychowania fizycznego   przypomnimy sobie i opanujemy nowe przepisy dotyczące gry w koszykówkę.Wspominałem o nich na lekcji poprzedniej. Część zasad i przepisów gry już znacie - było z nich zaliczenie. Część poznacie zdalnie sami. Waszym ZADANIEM ZALICZENIOWYM na dziś jest własnoręcznie napisanie znanych Wam już przepisów gry z uwzględnieniem czasu trwania meczu, liczby zawodników, możliwych błędów poruszania się z piłką ( tzw. błędów kroków - kiedy występują), wysokości na której umieszczona jest obręcz i kilku innych faktów. Wpisanie dodatkowych przepisów, błędów czy wymiarów i ciekawostek z zakresu gry poznanych samodzielnie zwiększy Waszą ocenę za to zaliczenie.

          Pracę należy wykonać długopisem na kartce papieru ( nie wklejać elektronicznie tekstu) - najlepiej w formie krótkich, zwięzłych podpunktów lub myślników. (ok 8-10 faktów) zrobić jej zdjęcie i wysłać na adres: wfkarnkowo@poczta.fm  W tytule należy podać KLASA VIB , imię i nazwisko oraz dopisek PIŁKA KOSZYKOWA. Każdy z Was dostanie poprzez e-mail ode mnie informację zwrotną o otrzymanej ocenie i uwagach do wykonanej pracy.

          Bardziej szczegółowe przepisy, których nie poznaliśmy jeszcze na lekcji, które przydadzą Wam się do pracy zdalnej można znaleźć na :

          https://basketeo.pl/koszykowka-zasady-gry

          https://pl.wikipedia.org/wiki/Reguły_gry_w_koszykówkę

          Nie zapominajcie o kilku minutach ćwiczeń i aktywności w ciągu dnia!

           

          M.Wiśniewski -  wfkarnkowo@poczta.fm

           

          20-03-2020

          Klasa  VI B

          Witam chłopcy i dziewczęta. Czas wolny od zajęć w szkołach to nie czas wolny od aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie i nie zapominajmy o ruchu. 

          Oto zestaw ćwiczeń do wykonania dla Was.  Każda osoba losuje 10 kart i wykonuje ćwiczenia na nich opisane.

          https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-ćwiczenia

          Pamiętajcie  również o utrwaleniu przepisów znajomości gier zespołowych, z których pisaliście kartkówkę.

          Na początek piłka koszykowa:

          http://www.eioba.pl/a/165/podstawowe-zasady-i-przepisy-gry-w-koszykowke

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski