Wychowanie fizyczne
22-06-2020
Dzień Dobry dziewczęta.
Temat dzisiejszych zajęć to : Czerwona i żólta kartka w sporcie. Pchnięcie kulą.
Żółta kartka i czerwona kartka – w niektórych sportach – sposób odpowiednio upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry. System ten został zaproponowany przez angielskiego sędziego piłkarskiego Kena Astona i zastosowany po raz pierwszy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1970 w Meksyku.
Piłka nożna:
- Zółta kartka
W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli zagranie ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.
- Czerwona kartka
Czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia nań rezerwowego zawodnika.Czerwona kartka zazwyczaj jest pokazywana:
za brutalny faul;
za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem);
za atak bez piłki;
za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem;
za obraźliwe gesty i podburzanie trybun;
za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę);
bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.
Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.Poniżej bramkarz Reprezentcji Polski - Wojciech Szczęsny, który niestety również otrzymał w meczu czerwoną kartkę.
Piłka ręczna:
W piłce ręcznej żółtą kartkę zawodnik otrzymuje za ciężki faul na przeciwniku. W jednym meczu zawodnik nie zobaczy więcej niż jednego żółtego kartonika. Upomnienie może również otrzymać osoba spoza boiska (trener, zawodnik rezerwowy). Czerwoną kartkę otrzymuje zawodnik przy przyznaniu po raz trzeci kary dwuminutowej, za brutalne, niesportowe zachowanie wobec przeciwnika, sędziego lub innych osób, wulgarne dyskusje z arbitrem.(Powyżej przykład żołtej kartki otrzymanej przez trenera w meczu piłki ręcznej)
Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik nie może już więcej w tym spotkaniu wejść na boisko, jednak po upływie dwóch minut w zastępstwo może wejść zawodnik rezerwowy. ( Natomiast w piłce nożnej po otrzymaniu czerwonej kartki inny zawodnik NIE może zastąpić poprzedniego)
Wykluczenie może otrzymać również trener lub rezerwowy. Musi wtedy udać się na trybuny lub do szatni (decyduje o tym w pierwszej kolejności sędzia, jeżeli nie podejmie on decyzji, ukarany może wybrać, gdzie się udać). W wyjątkowych przypadkach sędzia może wydać specjalne oświadczenie dyskwalifikujące zawodnika
Piłka siatkowa:
Żółta kartka
To kolejna kara po reprymendzie słownej. Jeśli dany zawodnik lub trener został upomniany jeden raz przez sędziego, to drugie ostrzeżenie daje się właśnie w formie żółtej kartki. Od 2013 roku nie niesie ona ze sobą żadnych konkretnych negatywnych skutków. To jedynie wpisanie nazwiska do protokołu meczowego. Przed 2013 rokiem żółta kartka oznaczała stratę jednego punktu drużyny[2].Czerwona kartka
Jeśli drużyna została już wcześniej ukarana żółtą kartką, a jej zawodnik/zawodnicy lub trener nadal zachowują się nieodpowiednio, sędzia ma prawo pokazać czerwony kartonik. Oznacza to stratę jednego punktu drużyny.Wykluczenie za kartki
Sędzia ma możliwość pokazania jednemu zawodnikowi zarówno żółtej i czerwonej kartki w tym samym momencie. Dzieje się tak w przypadku wyjątkowo złego zachowania. To oznacza, że dany zawodnik musi opuścić boisko do czasu skończenia seta. Musi wtedy przebywać w specjalnym polu kar. Takie same zasady dotyczą również trenerów.Przykład użycia kartek przez sędziego w meczu piłki siatkowej.
Szczególnie ważne jest to, że w meczu piłki ręcznej po czerwonej kartce może wejśc na boisko inny zawodnik. W piłce nożnej zespół do końca spotkania gra w osłabieniu. Bardzo chciałbym, abyście zapamiętali te różnice.
Pchnięcie Kulą
Technika pchnięcia kulą
- Technika rotacyjna (czyli inaczej obrotowa) – charakteryzują ją oczywiście obrót
- Technika klasyczna – rozbieg jest prostolinijny
Teraz dokładniej opiszę klasyczną technikę. Technika ta jest prostsza w początkowym nauczaniu pchnięcia kulą.
TECHNIKA KLASYCZNA
Chciałabym wyjaśnić Ci w 7 punktach na czym polega dokładnie ta technika…
Jakie to punkty inaczej fazy?
- pozycja wyjściowa
- ruchy przygotowawcze
- rozbieg
- pozycja wyrzutna
- wypchnięcie
- utrzymanie równowagi
Tak przedstawiają się główne punkty tej techniki.
Spokojnie! …żeby nie było za łatwo…rozbroję teraz specjalnie dla Ciebie te punkty. Do dzieła! Analizę punktów czas zacząć!
- Pozycja wyjściowa
Ustawienie rozbiegu
a) Ustaw się tyłem do kierunku pchnięcia
b) Masa ciała spoczywa na prawej nodze
c) Patrz przed siebie. Głowa jest na przedłużeniu tułowia – jest prosta. Miej wyprostowany tułów
d) W odległości 15-20 cm za nogą postawną, oparzyj lewą nogę (palce o podłoże), noga jest też minimalnie zgięta w kolanie
e) Wskaż kierunek rzutu przez piętę wolnej nogi
f) Unieś lewą rękę w górę – w przód
g) Twoje barki mają być skośne ustawione, czyli lewy ma być wyżej, a prawy niżej
h) Twoja pozycja wyjściowa ma być swobodna
Trzymanie sprzętu
a) Trzymaj kulę na palcach i śródręczu. Jej ciężar ma być rozłożony przede wszystkim na trzech środkowych palcach. Palec mały i kciuk podtrzymują kulę trochę z boku
b) Kulę ułóż, a raczej „przyklej” i przyciśnij do szyi. Masz takie miejsce – dołek nadobojczykowy lub pod żuchwą, ponad obojczykiem
- Faza ruchów przygotowawczych
Na czym polega faza ruchów przygotowawczych? Występują dwie pozycje, tzw. pozycja wagi i pozycja kolano do kolana.
W pierwszej chodzi o to, by z pozycji wyjściowej, pochylić tułów w kierunku przeciwnym do pchnięcia. Jednocześnie należy wyprostować wolną nogę w kolanie.
Pozycja „kolanowa” charakteryzuje się tym, że staw kolanowy wolnej nogi ma dojść do kolana nogi postawionej na podłożu, jest to tzw. zamach.
- Faza rozbiegu – doskok/doślizg
- Wykonaj wymach wolnej nogi w kierunku pchnięcia
- Noga postawna przechodzi na piętę, ale przez krótki moment pozostaje wcześniej na podłożu
- Ruch bioder oraz wymach nogi wolnej sprawia, że noga postawna staje się obciążona, potem odrywa się od podłoża, nisko przesuwa się tzw. ruchem podciągającym pod twoje ciało
- Przemieszczasz się wzdłuż średnicy koła i w kierunku pchnięcia
- Pozycja wyrzutna
W tej pozycji zauważyć można przeniesienie ciężaru ciała na nogę postawną, która jest ugięta w kolanie. Jeśli chodzi o stopę – ustaw ją bokiem, w kierunku pchnięcia.
Wolna noga jest prosta. Stopa opierasz na krawędzi wewnętrznej, mniej więcej w okolicy linii, która ogranicza rozbieg.
- Faza wypchnięcia
Faza wypchnięcia kojarzy mi się z energią!
Zatem – energicznie wyprostuj nogi i jednocześnie skręć biodra poprzez nogę postawną.
Przez ten ruch, obrócisz swój tułów w kierunku pchnięcia.
Dalej chcesz energii???
Energicznie „rzuć” barkami.
Na sam koniec wyprostuj rękę w łokciu i wypchnij kulę! Voilà!
- Faza utrzymania równowagi
Utrzymaj ciało w kole. Przypadkiem nie wyjdź z niego przodem. Wówczas – masz jak w banku – błąd i spaloną próbę!
- Pozycja końcowa
Jeśli próba jest zaliczona – opuść rozbieg w wyznaczonym miejscu.
Uffff…skończyliśmy!
Tak wygląda opisowo klasyczne pchnięcie kulą.
Myślę, że taki opis też się przydaje.
Pozdrawiam K. Gzrwyińka.
22-06-2020
Witam Was w poniedziałek 22 czerwca.
Dziś zajmiemy się charakterystyką i opisaniem dwóch elementów gry piłki nożnej. Należą one do tzw. stałych fragmentów gry. Mam na myśli rzuty wolne: pośrednie i bezpośrednie.
Czy każdy z Was jako fan piłki nożnej wie za co są one przyznawane ? Jaka jest różnica w wykonaniu takiego rzutu i sygnalizacji sędziego ?
Ten mały szczegół często decyduje o możliwości oddania celnego strzału na bramkę lub jego braku co może być istotne w wyniku końcowym każdego meczu.
Co to jest rzut wolny?
Rzut wolny w piłce nożnej, to element wznowienia gry po wcześniejszej przerwie, która była spowodowana faulem lubi innym przewinieniem w odniesieniu do zasad gry w piłkę nożną. Wykonuje się go z miejsca, w którym zostało popełnione wykroczenie. Rzuty wolne dzieli się na rzuty wolne bezpośrednie i rzuty wolne pośrednie. Wielu kibiców futbolu ma problemu z odróżnieniem obu sytuacji.
Co to jest rzut wolny pośredni w piłce nożnej?
Rzut wolny pośredni w piłce nożnej przyznawany jest m.in. wtedy, gdy:
- bramkarz po złapaniu piłki przetrzymuje ją w dłoniach dłużej, niż 6 sekund,
- bramkarz wypuści piłkę z rąk, po czym złapie ją ponownie, a futbolówka w tym czasie nie miała kontaktu z innym zawodnikiem,
- bramkarz, z premedytacją złapie piłkę, po celowym podaniu od kolegi z drużyny
- zawodnik drużyny przeciwnej przeszkadza bramkarzowi w wznowieniu gry z ręki
Rzut wolny bezpośredni przyznawany jest po wszystkich rodzajach fauli na rywalach. Jak sama nazwa wskazuje taki stały fragment gry może być zakończony bezpośrednim strzałem na bramkę przeciwników, a w konsekwencji zdobyciem gola.
Charakterystycznym elementem każdego rzutu wolnego, który został podyktowany w okolicach pola karnego rywali jest mur, który tworzony jest przez piłkarzy drużyny broniącej dostępu do własnej bramki. Musi on być oddalony od piłki o 9 metrów i 15 centymetrów. Od kilku lat sędziowie mają ułatwione zadanie w egzekwowaniu tej odległości. Służy im do tego specjalny spray. Jego pierwszy poważny sprawdzian miał miejsce na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku.
Poniżej kilka przykładów, które warto obejrzeć:
Mam nadzieję, żę wszystko jasne. Jeśli nie - jestem do kontaktu i wyjaśnien jak zawsze pod służbową pocztą i messengerem.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
19-06-2020
Witam Was po przerwie związanej z egzaminami.
Dziś na jednej z ostatnich naszych lekcji zdalnych zajmiemy się piłką nożną plażową. To bardzo popularna dyscyplina sportu w sezonie wakacyjnym, który właśnie nadchodzi. Możecie ją uprawiać nad jeziorami oraz na plażach, nad morzem i innych wypadach.
Czy znasz jednak podstawowe przepisy tzw. beach soccera ? Poniżej garść przepisów w pigułce, które z pewnością mogą przydać Wam się podczas wakacyjnych gier.
Podstawowe zasady:
Gra rozgrywana jest pomiędzy dwiema drużynami, każda z nich jest złożona z czterech zawodników w polu i bramkarza. Liczba zmian jest nieograniczona, zmiany są lotne. Stroje zawodników składają się ze spodenek oraz koszulki. Zawodnicy nie mogą nosić butów, ale dozwolone jest użycie miękkich ochraniaczy na kostki, ściągaczy, skarpetek lub bandaży. Bramkarz nie musi mieć obowiązku noszenia rękawic
Czas gry:
Gra trwa 36 minut i składa się z 3 tercji, z których każda ma 12 minut. Przerwa między tercjami wynosi 3 minuty. Widzicie tu znaczną różnicę w stosunku do klasycznej wersji gry (2x45min)
W razie remisu po 3 tercjach jest zarządzana trzyminutowa dogrywka.
Boisko do piłki plażowej:
Boisko jest pokryte piaskiem i ma 35-37 metrów długości i 26-28 metrów szerokości, a bramki mają 2,2 metra wysokości i 5,5 metra szerokości. Bramki są umieszczone pośrodku końcowych linii boiska. Do jej poprzeczki i słupków zamontowana jest siatka.
Na boisku nie ma linii wyznaczających pole karne i środek boiska, są tylko linie ograniczające boisko.
Kartki:
Sędzia może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę.
Tu sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku klasycznej piłki nożnej.
Poniżej Reprezentacja Polski w tej dyscyplinie.
Jako ciekawostkę podam Wam, że obecnym Mistrzem Swiata w tej dyscyplinie jest reprezentacja Portugalii.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
19-06-2020
Dzień Dobry. Witam Dziewczęta po przerwie związanej z egzaminami ósmych klas.
Temat zajęć to : Trening motoryczny na piasku.
Jak już dobrze wiecie, w piłkę siatkową plażową gra się na pisaku. Tylko ten, kto nie spróbował tej gry nie wie jak trudne i wyczerpujące jest przemieszczanie się na boisku piaszczystym. Jeżeli będziecie miały tylko sposobność grajcie w plażówkę, uczy ona pokory i cierpliwości. Jest jednocześnie wspaniałą zabawą dającą dużo satysfakcji. Pozdrawiam K. Grzywińska
15-06-2020
Witam Was w ramach poniedziałkowej lekcji wychowania fizycznego.
Dziś poznacie kilka ćwiczeń i podstaw dotyczących lekkoatletycznego biegu przez płotki.
Bieg taki odbywa się na kilku dystansach: 100m , 110m i 400m ( seniorzy oraz seniorki - oficjalne zawody) Dla uczniów szkół podstawowych również na dystansie 80m ( chłopcy młodsi i dziewczęta starsze) oraz 60m(dziewcząt młodszych) Liczba i wysokość płotków również jest różna. Zależna jest od dystansu, na jakim startują zawodnicy oraz kategorii wiekowej. Dla najmłodszych uczniów szkół to ok. 68cm i na dystansie 60m powinno być 6 takich przeszkód. Natomiast dla mężczyzn podczas Mistrzostw Świata w biegu na 400m w tej dyscyplinie wysokość to już 106,7cm i 10 płotków na drodze do pokonania.
Podczas nauki biegu przez płotki bardzo ważne jest wykonywanie skipów głównie A oraz mniej popularniejszego i nieco trudniejszego B.
Poniżej znajduje się poradnik i e-lekcja przedstawiona przez uczestniczkę Mistrzostw Europy w tej konkurencji. Zachęcam do obejrzenia i wykonania ćwiczeń w miarę możliwości. Jak widzicie nie trzeba oficjalnych płotków lekkoatletycznych, które mamy również w szkole do rozpoczęcia ćwiczeń. Można użyć do tego np. kartonu, krzesła itp.
Technika biegu przez plotki - e lekcja
Drugi film to bieg przez płotki „w pigułce”: najważniejsze dystanse, technika i ciekawostki w jednym czyli wszystko co powinniście wiedzieć o tej dyscyplinie:
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
15-06-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Piłka siatkowa halowa, czy plażowa. Przepisy gry w piłkę plażową.
Siatkówka plażowa i halowa. Jedni wolą pierwszą, inni drugą wersję tej gry. Jest trochę różnic między nimi. Dzisiaj przedstawię Ci najważniejsze. Zrobimy sobie porównanie tych dwóch pokrewnych dyscyplin.
Na pewno są zwolennicy jednej i drugiej wersji gry. Na lato jak najbardziej polecam plażówkę! Na piachu na pewno trudniej się gra, trudniej się przemieszczać, trudniej wykonuje się atak, do tego słońce, które czasem przeszkadza – ale o to w tym właśnie chodzi!
Jest wielka frajda, jeśli uda się rzucić na piach i jeszcze podbić piłkę! A ile w tym radości!
Jest kilka różnic jeśli chodzi o boiska i jego wymiary. Na pewno na pierwszy rzut oka wybija się struktura nawierzchni, tzn. w plażówce – piach, zaś w halowej – twarda. Również wymiary są odmienne.
Mianowice – Na piaskowej powierzchni boisko jest krótsze i wynosi 16 x 8 m, natomiast w piłce siatkowej halowej boisko mierzy 18 na 9 metrów.
Siatka na plaży jest także nieco krótsza, tzn. jej długość wynosi 8,5 m. Poza tym boisko do plażówki jest „czyste”, co oznacza że nie ma na nim żadnej wyznaczonej linii, nie ma ani środkowej linii, ani linii ataku.
Linia środkowa w „halówce” dzieli całe boisko na dwie równe części – 9×9 m. Linia ataku, oddalona jest od linii środkowej o 3m.
Występujące różnice między zawodnikami „plażówki” i „halówki”
Na plaży jest tylko dwóch zawodników, zaś w tradycyjnej siatkówce jest ich sześciu. Dodatkowo na parkiecie drużyna posiada ogromny sztab ludzi, którzy pomagają drużynie – trener, asystent, lekarz, masażysta, rezerwowi (max 6). Jeśli chodzi o siatkówkę piaskową to gracze są praktycznie sami (nie ma zmian, nie ma trenera).
Są odmienności co do pozycji na boisku. W plażowej nie ma pozycji, zaś w halowej jest ich sporo – np. rozgrywający, atakujący, czy przyjmujący. Jednak sportowcy muszą pamiętać o swoich pozycjach, ponieważ jeśli będzie błąd ustawienia, to tracą punkt.
Jeśli chodzi o zmiany siatkarzy to w pierwszym przypadku – skoro nie ma rezerwowych, to nie ma też zmian zawodników, zaś w drugim przypadku trener może dokonać w jednym secie tych zmian – aż sześć.
Różne przepisy gry siatkówki halowej i siatkówki plażowej
Skoro występują różnice w nawierzchni, czy zawodnikach, to jasną sprawą jest również to, że różne będą też przepisy, chociaż jest też sporo podobieństw. Skupmy się jednak na odmienności jednej siatkówki od drugiej.
W piłce siatkowej plażowej zawodnicy nie mogą przyjąć piłki „na palce”, czyli oburącz sposobem górnym. Dopuszczone jest to dopiero w rozegraniu piłki, jednak tu też jest haczyk, gdyż nie można wykonywać tej czynności w wyskoku.
Przebicie też jest nieco inne. Nie można przebijać palcami, można przepić piłkę za pomocą zbicia otwartą dłonią, czy pięścią.
Przyglądając się blokowi można zauważyć koleją różnicę. Jaką? Jeśli zawodnik na plaży wykona blok, to jest on liczony przez sędziego jako odbicie, w piłce siatkowej na sali, po spełnionym bloku siatkarze mają prawo jeszcze do trzech odbić.
Tzw. Przetrzymanie piłki nad siatką przez zawodników dwóch przeciwnych drużyn w plażowej piłce nie jest błędem, zaś w halowej już jest – wówczas akcja jest powtarzana. Chociaż…coraz częściej i tu sędziowie „puszczają” grę dalej. Po prostu, kto sprytniejszy i silniejszy wygrywa.
Jeśli chodzi o wejście na boisko przeciwnej drużyny, to „plażówka” charakteryzuje się tym, że jeśli zawodnik nie przeszkodzi w grze koledze z drugiej drużyny, to błąd nie istnieje. W tradycyjnej zaś nie można (nawet jedną stopą, czy dłonią) przekroczyć całej linii środkowej.
Trzeba mieć z nią kontakt lub stopa, tudzież dłoń musi się znajdować nad nią. Chociaż i w tym przypadku coraz częściej sędziowie, jeśli gracz nie przeszkodzi przeciwnikowi, kontynuują grę.
A co z czasem i przerwami w grze?
W Siatkówce plażowej między setami przerwa trwa 5 minut, w halowej – 3 minuty. Podczas każdego seta na piachu po 10 punktach (łącznie) jest zmiana stron boiska. Siatkarze na hali zmieniają strony boiska dopiero po zakończeniu seta – wyjątkiem jest piąty set, wówczas zmiana następuje po zdobyciu 8 punktów przez jedną z drużyn.
Inne wyniki końcowe
Tak. Tu mamy następną różnicę. Głównie ze względu na warunki. W piłce plażowej gra się do 2 wygranych setów do 21 punktów. Jeśli jest remis to następuje tie-break do 15. Na parkiecie gra się do trzech wygranych setów. Najwięcej może ich być 5, gra toczy się wtedy również do 15.
Sędziowanie w plażówce i halówce
W jednym i drugim przypadku wymagane są specjalne uprawnienia do sędziowania gry w piłce siatkowej, różnica to – uprawnienia mają być adekwatne do dyscyplina – sędzia siatkówki plażowej lub sędzia piłki siatkowej.
Pozdrawiam K. Grzywińska
08-06-2020
Witam Was w poniedziałek 8 czerwca.
Dziś zajmiemy się podstawami treningu siłowego. Mówiliśmy o tym na lekcjach podczas ćwiczeń na siłowni, gdy tłumaczyłem Wam jak poprawnie dobrać ciężar obciążenia pod własną osobę np. w ćwiczeniach klatki piersiowej na ławce prostej. Dla tych, którzy nie zapamiętali, a chcieliby wiedzieć jak ćwiczyć polecam poniższy materiał. Macie w nim podstawy budowy mięsni i ich funkcjonowania. Jak dobrze wiecie wychowanie fizyczne jest powiązane z biologią i budową człowieka( mięśnie i procesy jakie zachodzą w organizmie oraz sercu podczas wysiłku i treningu ) dlatego wiedza ta przyda się Wam podwójnie. Zapraszam do zapoznania się z materiałem jednego z popularniejszych polskich trenerów. Dla osób, które nie mają możliwości w domu ćwiczyć z wykorzystaniem hantli itp. przypominam, że na poprzednich lekcjach zdalnych poznaliście ćwiczenia w warunkach domowych z wykorzystaniem własnego ciężaru. Dla chcącego – nic trudnego.
M.Wiśniewski
08-06-2020
Dzień Dobry .
Temat dzisiejszych zajęć to: Rozgrzewka – ćwiczenia przy muzyce. Ćwiczenia koordynacyjne i zwinnościowe.
Na rozgrzewkę proponuję Wam dziś ćwiczenia przy muzyce. Utwór „Jak nie my to kto” dedykuję głównie dziewczętom z VIII klasy. W czasie przerw od nauki , pamiętajcie, że taniec i ruch jest dobrym sposobem na zrelaksowanie ciała i umysłu.
Do drugiej dzisiejszej lekcji potrzebne będą dwa kawałki linki, sznurka lub 2 skakanki. Poniższy filmik przedstawia, zestaw 33 ćwiczeń. Oczywiście nie musicie wykonywać za jednym razem wszystkich. Możecie rozłożyć sobie na każdy dzień np. po 6-7 ćwiczeń i spróbować je kilkakrotnie powtarzać w ciągu dnia tak, aby każde zadanie było płynnie i bez zachwiania wykonywane. Spróbujcie pobawić się z proponowanymi ćwiczeniami, na pewno poprawią one Waszą koordynację i ułatwią wykonanie wielu ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.
05-06-2020
Witam Was w piątek 5 czerwca.
Na dzisiejszej lekcji będziemy doskonalić kozłowanie piłki w koszykówce. Do wykonania poniższej lekcji będziecie potrzebowali dwie piłki. Nie muszą to być jednak piłki do koszykówki. Możecie wykorzystać piłki do piłki nożnej, bądź jakiekolwiek inne piłki, które będą się dobijać. Jeżeli ćwiczenia będą zbyt trudne to wykonujcie je z jedną piłką. Pamiętajcie, im niżej kozłujecie tym łatwiej jest panować nad piłką. To właśnie z tego powodu profesjonalni koszykarze grający na pozycji rozgrywającego są zawodnikami z reguły niższymi od ich kolegów grających na pozycji centra (pod koszem ).Ich zadaniem nie jest kozłowanie, lecz zbieranie, blokowanie Zapraszam do zapoznania się z e-lekcją, link poniżej:
https://ewf.h1.pl/student/?token=1cBPzQNvPBthfIoDxqekhK3zz6EFk1h8NZD1cC0V07iIwAzn5q
M.Wiśniewski
05-06-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Skok wzwyż techniką naturalną i flopem.
Skok wzwyż to konkurencja lekkoatletyczna, która polega na wykonaniu rozbiegu, odbiciu się i przeniesieniu ciała ponad poprzeczką.
Poprzeczka zaś zawieszona jest na pionowych stojakach.
Wyróżniamy następujące techniki skoku wzwyż:
- Kuczna
- Naturalna (nożycowa)
- Grzbietowa
- Kalifornijska (obrotowa)
- Przerzutowa
- Flop
Na zajęciach stacjonarnych skakałyście wzwyż techniką naturalną. Obejrzyjcie film i przypomnijcie sobie metodykę nauczania skoku wzwyż. Pozdrawiam K. Grzywińska.
04-06-2020
Dzień dobry.
Na dzisiejszej lecji zajmiemy się ćwiczeniami wzmacniającymi - tzw. core.
Są to inaczej mięśnie głębokie lub mięśnie stabilności ogólnej czyli brzucha, tułowia i kręgosłupa kontrolujące wszystkie ruchy człowieka. Można więc powiedzieć, że to takie podstawy, o które w każdym sporcie i aktywności fizycznej trzeba zadbać by cieszyć się kondycją i zdrowiem na lata.
Do treningu jak zawsze w tego typu ćwiczeniach wystarczy Wam kawałek podłogi, maty lub dywanu i odrobina chęci. Przyda się też trochę motywującej muzyki do ćwiczeń w zależności od waszych prerencji.
Zapraszam do wykonania elementów na filmiku poniżej:
Pamiętajcie, że w sprawach ocen i konsultacji jestem do dyspozycji pod messengerem oraz pocztą wfkarnkowo@poczta.fm
M.Wiśniewski
04-06-2020
Temat dzisiejszych zajęć to: Układ taneczny do muzyki.
Dziś zapraszam do przypomnienia sobie prostego układu tanecznego – FlashmobChallenge.
Jest to skoczna choreografia do muzyki „wpadającej w ucho”. Znacie ten układ dobrze, więc zaproście rodzeństwo, rodziców do wspólnej zabawy. Pozdrawiam K. Grzywińska.
01-06-2020
Witam Was w poniedziałek 1 czerwca.
Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie technikę odbicia piłki siatkowej sposobem górnym oraz ćwiczenia doskonalące wystawienie piłki do zbicia przez innego z zawodników naszej drużyny. Jak wiecie piłka siatkowa jest grą drużynową, dlatego tak ważne jest aby grać na 3: przyjęcie zagrywki, wystawienie do zbicia i atak. Elementy te ciężko jest doskonalić w domu, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy odrobina miejsca, wygodna pozycja leżenia tyłem i piłka (niekoniecznie do siatkówki)
Poniżej filmik prezentujący wykonanie ćwiczeń przez zawodnika w Waszym wieku, który reprezentuje już nasz kraj w tej dyscyplinie w kategorii u17.
Zapraszam do ćwiczeń.Kliknij w odnośnik poniżej:
DOSKONALENIE WYSTAWIENIA PIŁKI PIŁKA SIATKOWA
M.Wiśniewski
01-06-2020
Dzień Dobry.
Temat zajęć to : Skok w dal techniką naturalną.
Skok w dal konkurencją OLIMPIJSKĄ.
Skok w dal nie jest Wam obcy. Na zajęciach stacjonarnych właśnie w tym okresie zmagałybyście się ze skokiem w dal. Przypomnimy sobie teoretycznie, jak wygląda i co to jest skok w dal.
Technika skoku w dal
Technika skoku w dal opiera się na: rozbiegu, odbiciu, locie oraz na lądowaniu.
Rozbieg- to pierwsza czynność, jaką wykonuje zawodnik przed oddaniem skoku. Prędkość, jaką ma uczestnik powinna wzrastać wraz z upływem czasu. Długości rozbiegu może zostać dobrana w sposób indywidualny, uzależniony od potrzeb sportowca. Warto jednak pamiętać, aby prędkość ta była dostosowana tak, aby skoczek przed momentem odbicia się od belki, mógł uzyskać maksymalną prędkość, co umożliwi mu jak najdłuższy skok. Przedostatni krok jest znacznie wydłużony od poprzednich, natomiast ostatni znacznie skrócony.
Odbicie - to drugi kluczowy moment skoku. Zawodnik powinien odbić się z belki lub strefy(to klasy młodsze). Odbicie może nastąpić też przed belką lub strefą, będzie to jedynie oznaczać stratę odległości.
Lot -to trzecia faza, jaką musi pokonać skoczek. To moment krótki, który trwa zaledwie kilka sekund. Warto pamiętać, że to dwie pierwsze fazy warunkują długość lotu. Trzecia faza jest jedynie wynikiem wykonanych wcześniej czynności. To rozbieg i odbicie wpływają na jakość i długość skoku, jego siłę oraz kąt.
Lądowanie -tak naprawdę w lądowaniu najistotniejszy jest moment jego rozpoczęcia, czyli od pierwszego kontaktu obuwia z danym podłożem. Każdy zawodnik w tym momencie powinien mocno ugiąć kolana. Co ciekawe, w przypadku lądowania również wyróżnia się trzy jego podstawowe sposoby, do których należy pełny przysiad i powstanie do przodu, lądowanie za zakrętem w przód w bok oraz wślizg w piasek i późniejszy ślad na piasku.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
29-05-2020
Dzień dobry chłopcy.
Na dzisiejszej piątkowej lekcji zbadamy dwie z kilku podstawowych cech motorycznych człowieka jakimi są szybkość i skoczność. Są to próby sprawnościowe wchodzące w skłąd testu K.Zuchory opracowanego do badania uczniów oraz osób dorosłych pod kątem ich ogólnej sprawności fizycznej.
Waszym zadaniem na dziś jest wykonać dwie poniższe próby oraz wysłać ich wyniki do mnie. Przed wykonaniem ćwiczeń pamiętajcie o rozgrzewce. To bardzo ważne. Ćwiczenia zajmują chwilę , ale bez niej jak zawsze łatwo o uraz. Pamiętajcie, że próba skoczności musi być zmierzona za pomocą Waszych stóp ( nie metrów, cm itp.) Skip A czyli wysokie unoszenia kolan z klaśnięciami pod nimi w ciągu 10 sekund to test szybkości. Próby możecie wykonać kilkukrotnie tak, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.
Wartości , które uzyskacie wyślijcie do mnie na kartce papieru podpisując się imieniem i nazwiskiem oraz danymi : próba skoczności – wynik, próba szybkości- wynik.
Pierwsza próba - lekcja online
Jak zawsze jestem do kontaktu pod
wfkarnkowo- fb Messenger
i już dziś widzimy się podczas konsultacji w szkole! ( Z klasą VIII)
M.Wiśniewski
29-05-2020
Dzień Dobry dziewczęta.
Temat dzisiejszych zajęć to: Trening na pośladki.
Trening na pośladki jest obecnie bardzo powszechny i pożądany wśród kobiet. W ostatnich czasach coraz więcej dziewczyn zaczęło dbać o swój wygląd i zdrowie. To wpłynęło na jeszcze większe zainteresowanie strefą fitness oraz innymi formami ruchu. Zgrabne i jędrne pośladki nie tylko wpływają znacząco na poprawę wyglądu, ale przede wszystkim zwiększają pewność siebie. To także podstawa kręgosłupa, którą trzeba wzmacniać, aby nie zaburzyć funkcjonowania całej postawy ciała. Z czego składa się ten przez większość uważany za atut kobiecości? Do czego jest w ogóle potrzebny? Jakie ćwiczenia na pośladki są najskuteczniejsze? Odpowiedzi na nurtujące pytania i przykładowy trening na pośladki znajdziecie w artykule.
Trening na pośladki – anatomia mięśni pośladkowych
Ćwiczenia w tym obszarze wykorzystywane są w wielu dziedzinach zajęć ruchowych oraz dyscyplinach sportowych, co jasno wskazuje na ich istotne znaczenie w budowie całego ciała. Złożoność mięśni, dzięki którym m.in. mamy na czym siedzieć, pozwala nam na sprawniejsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Wbrew pozorom przydają nam się w jeszcze wielu innych czynnościach.
Pośladki dzielą się na trzy obszary mięśniowe, do których należą: pośladkowy wielki, pośladkowy średni oraz pośladkowy mały. Każdy z nich pełni odrębną funkcję.Pośladkowy wielki jest najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego. Odpowiada głównie za kształt pupy, ale pionizuje także postawę ciała i jest podporą kręgosłupa. Najmocniej zaangażowany jest podczas robienia przysiadów czy wchodzenia po schodach. Kiedy mięsień jest osłabiony zaburza prawidłowy wygląd naszej sylwetki oraz może powodować schorzenia w dolnej części pleców, miednicy, a nawet kolan.
Pośladkowy średni to podstawowy odwodziciel uda. Aktywowany jest na dwa sposoby – przód zgina staw biodrowy oraz obraca udo do wewnątrz, a tył z kolei prostuje staw biodrowy oraz obraca udo na zewnątrz. Najbardziej potrzebny jest podczas odwodzenia nogi oraz ogólnie chodzenia. Dlatego też najlepszym ćwiczeniem są dla niego lifty w bok. Osłabienie tych mięśni powoduje opadanie miednicy po stronie przeciwnej bądź kołysanie boczne, jak również tendencję do koślawienia kolan, co w przyszłości może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w tym zakresie.
Pośladkowy mały znajduje się pod pośladkowym wielkim i średnim. Pełni podobne funkcje co średni, a oprócz tego jego tylna część prostuje udo i silnie odwraca (obrót na zewnątrz).Jak widać powyżej, warto mieć mocne pośladki, aby sprawnie się poruszać: chodzić, biegać czy wchodzić po schodach, a także by nasza sylwetka ładnie się prezentowała, ciało zostało jak najdłużej jędrne i atrakcyjne, a osłabione mięśnie nie powodowały uszczerbków na zdrowiu. Tyczy się to zwłaszcza stawu biodrowego, kolan oraz kręgosłupa. Pozdrawiam K. Grzywińska
28-05-2020
Dzień dobry.
Na dzisiejszej czwartkowej lekcji w łatwy i krótki sposób zbadamy swoją wydolność. Przypomnimy przy okazji elementy, mierzenia tętna ( najlepiej na tętnicy szyjnej),które wykonywaliśmy już wielokrotnie podczas wysiłków na lekcjach stacjonarnych. Doskonalone dziś będą również podstawowe umiejętności matematyczne, z którymi każdy z Was sobie z pewnością poradzi
Wykonamy Test Ruffiera polega on na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc.
Wszelkie informacje odnośnie ćwiczenia i pomiarów dostępne na poniższej lekcji online- kliknij w link.
Badanie wydolności i pomiary tętna. Test Ruffiera
W razie jakichkolwiek niejasności, pytań czy ocen jak zawsze jestem do dyspozycji pod messengerem i służbowym e-mailem.
M.Wiśniewski
28-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Doskonalenie odbić sposobem oburącz górnym i dolnym w piłce siatkowej.
Odbicia piłki sposobem oburącz górnym :
Osoba odbijająca piłkę porusza się krokami krótkimi, dynamicznymi aż do miejsca wykonania nagrania. Każdy ruch w kierunku piłki musi być połączony z bezpośrednim zakończeniem ruchu poprzez kontakt z piłką.
Pozycja odbicia to pozycja w rozkroku ponad piłką, stopy ustawione na szerokości równej lub większej niż szerokość bioder. Jedna stopa wysunięta do przodu o całą swoją długość lub połowę. Ciężkość ciała osoby grającej przełożona na śródstopie, kończyny górne ugięte w ramionach, kolana również, wyprost w tułowiu. Przy odbiciu piłki dłoń i jej powierzchnia dłoniowa przyjmuje kształt miseczki, piłka odbijana na wysokości ciała, palce są rozłożone- kciukiem do dołu, w tył. Odbicie wykonujemy elastycznie za pomocą opuszków palców przy wyprostowanych ramionach.
Odbicia piłki sposobem oburącz dolnym:
Podstawową umiejętnością podczas gry w siatkówkę jest odbicie piłki oburącz sposobem dolnym. Odbicie to sprawia szczególną trudność na początku nauki. Dlaczego? Dlatego, że jest to typowo techniczne odbicie. Nie ma w nim naturalnych ruchów, jak np. w kozłowaniu piłki (koszykówka), czy podania (piłka ręczna). Ręce dziwnie złożone, sztywne w łokciach, ruch nóg – jakby usiąść na krześle i wstać..jakoś dziwnie, jakoś nietypowo. Jest to rzeczywiście trudna umiejętność i aby nauczyć się jej, trzeba naprawdę cierpliwości, wielu ćwiczeń i praktykiKONTAKT Z PIŁKĄ
Odbicie piłki oburącz dolnej – kontakt z piłką to obydwa przedramiona, część przedramion tuż za nadgarstkami. Kontakt ten jest bardzo krótki. Ogranicza nam on manipulację piłką. Niesamowicie ważna jest aktywność nóg. Odbicie ‚idzie’ tak naprawdę z nóg. Chcąc sterować piłką ustawiamy nogi szerzej niż do odbicia piłki oburącz sposobem górnym.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
25-05-2020
Dzień dobry.
Na dzisiejszej lekcji zdalnej wrócimy do podstaw czyli mięśni brzucha. Jeśli chcemy dobrze wyglądać to tych ćwiczeń, tak samo jak ćwiczeń cardio nigdy za wiele. Sam je ćwiczę regularnie i zapraszam do wykonywnia ich chociaż 2- 3 razy w tygodniu.
Zadbajcie o matę lub jeśli nie macie to kawałek koca lub dywanu i do dzieła. Spalmy zdrowo trochę kaloriiCwiczenia na plaski mocny brzuch
M.Wiśniewski
25-05-2020
Temat zajęć:Ćwiczenia siłowe metodą BODYBUILDING – prezentacja. Quiz dotyczący najpopularniejszych ćwiczeń na siłowni.
Dzień Dobry. Na dzisiejszych zajęciach obejrzyjcie krótką prezentacje. Dowiecie się co to są ćwiczenia siłowe metodą bodybuilding, czym się charakteryzuje, jakie są typy treningów. Na drugiej lekcji proponuję Wam zabawę z Quizem. Rozwiązując zadania dowiecie się jakie ćwiczenia i w jaki sposób należy wykonywać np. na partię mięśni klatki piersiowej. Pozdrawiam K. Grzywińska.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109980
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109978
22-05-2020
Witam Was na piątkowej lekcji 22 maja.
Dziś zajmiemy się lekkoatletyką, a konkretnie prawidłową techniką pchnięcia kulą. Jest to jedna z konkurencji, która wchodzi w skład indywidualnych i drużynowych zawodów sportowych na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. ( Mieliśmy srebrnego medalistę naszej szkoły w tej konkurencji)
Pchnięcie kulą to z pewnością jedna z lekcji, którą obowiązkowo wykonywalibyście w chwili obecnej na zajęciach stacjonarnych w szkole na ocenę. Warto się sprawdzić w tej konkurencji. Uczniowie w Waszym wieku - juniorzy młodsi do 17r. życia pchają kulą o masie 5kg, juniorzy starsi (18-19lat) - 6kg. Dorośli mężczyźni, studenci AWF , profesjonalni zawodnicy na mistrzostwach , Igrzyskach itp. - kulą o masie 7.26kg.
Oczywiście nikt z Was nie posiada w domu takiej kuli. Ćwiczenia jednak można zastąpić piłką od tenisa ziemnego. Na poniższym filmiku poznacie ćwiczenia oswajające z kulą oraz prawidłowej techniki pchnięcia nią metodą z doślizgu oraz obrotową. Znając podstawową metodykę łatwiej nam będzie wykonać zaliczenia na późniejszych lekcjach stacjonarnych i lepiej zmierzyć się z masą tych 5kg.
Należy zwrócić uwagę na pracę ręki , kąt między ramieniem, a tułowiem oraz dociśnięcie kuli niemal do samego policzka. W innym przypadku może dość do rzutu, a nie pchnięcia. Jest to nie tylko niedozwolone, jak również w klasach młodszych i amatorskich ćwiczeniach może być przyczyną kontuzji. Nie jest to lekka piłeczka palantowa dlatego nie rzucamy jej wykonując zamach z zza głowy tylko właśnie wypchnięcie.
Zapraszam do treningu poniżej:
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
22-05-2020
Dzień Dobry. Temat dzisiejszych zajęc to Ćwiczenia ogólnorozwojowe gymbreak
Dziś zapraszam do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które pozwolą Wam wprowadzić Wasz organizm na "wysokie obroty". Jeżeli będziecie miały problem z utrzymaniem tempa ćwiczeń, wykonujcie polecenia w swoim tempie i w zmniejszonej liczbie powtórzeń.Zajęcia możecie powtarzać i wykonywać nie tylko w domu , ale również na kocu na podwórku. Pamiętajcie o tym, żeby podłoże było równe. Pozdarwaim K. Grzywińska.
21-05-2020
Witam Was w czwartek 21 maja.
Kontynuujemy tematykę piłki koszykowej. Na poprzedniej lekcji przypominaliśmy sobie prawidłową technikę rzutu i ułożenie ręki, dziś zajmiemy się zwodami i myleniem przeciwnika. Cześć ćwiczeń prezentujących na filmiku (szczególnie z części rozgrzewki) już znacie , to podstawowe ćwiczenia oswająjące z piłką, część będzie jak zwykle nowych.
W poniższej e-lekcji macie ukazane mylenie przeciwnika poprzez markowanie podania oraz kozłowanie ze zmianą kierunku tzw. crossover. Są również elementy przełożenia piłki między nogami w koźle oraz za plecami. Jeśłi któregoś ćwiczenia nie jestście w stanie wykonać - zwyczajnie je pomińcie lub poświęćcie mu więcej czasu. Jak zwykle w przypadku braku piłki do koszykówki możecie ją zastąpić piłką nożną, siatkową lub jakąkolwiek inną, którą się dobrze odbija.
Zapraszam do zapoznania się z poniższą lekcją.
Zwody i mylenie przeciwnika w koszykówcePozdrawiam.
M.Wiśniewski
21-05-2020
Dzień Dobry. Temat dzisiejszych zajęć to ćwiczenia przy muzyce.
30 mintowe Cardio Latino Dance to nie lada wyzwanie. Spróbujcie krokiem tanecznym, rozgrzać i wzmocnić mieśnie. Z kroków i figur, które zostały pokazane w filmie możecie stworzyć swój własny układ zumby. Pozdrawiam ,życzę miłego ćwiczenia. K. Grzywińska
18-05-2020
Witam Was w poniedziałek.
Dziś wrócimy do piłki koszykowej i prawidłowej techniki rzucania. Jak być może wiecie - jest to moja ulubiona dyscyplina sportowa. Cześć z Was oddając rzut stara się robić to ( w miarę) prawidłowo - rzucając z nadgarstka. Cześć z Was - rzuca piłkę oburącz tak jak podczas odbicia piłki siatkowej sposobem górym lub sprzed klatki piersiowej.
Są to błędne metody. Rzucając piłkę obiema rękoma tak naprawdę nie rzucamy ani lewą ani prawą ręką. Każdy z nas ma przecież swoją rękę dominującą i to ona powinna odpowiadać za rzuty. Na poniższym filmiku z e-lekcji zobaczycie technikę prawidłowego rzutu. Mieliśmy ją na lekcjach, przypominałem Wam o pracy ręki i opuszczonym w dół nadgarstku. Jeśli ktoś nie pamięta - utrwali to sobie podczas poniższych ćwiczeń w leżeniu. Oczywiście brak piłki koszykowej w domu nie jest problemem. Możecie wykorzystać każdą inną piłkę : do siatkówki, do piłki nożnej lub inną. Nie skupiamy się tu na kozłowaniu i celności tylko na prawidłowym ułożeniu ręki i mechanice rzutu. Rzuty z daleka i celność przyjdzie z czasem, gdy będziecie znali już dobrze prawidłową technikę.
Technika rzutu do kosza e lekcja
Przed zamknieciem szkół nakręciłem na przerwie kilka swoich rzutów. Filmik ten może posłużyć Wam jako instruktażowy dla lepszego zrozumienia tematu. Nie ma w nim wskazówek i komentarzy, ale zwróćcie proszę uwagę na pracę ręki. Jedna ręka rzuca ( w moim przypadku lewa, jestem leworęczny, u Was powinna być to zazwyczaj ręka prawa. ) druga ręką podtrzymuje piłkę z boku. Po rzucie , który następuje od ramienia następnie poprzez łokieć nadgarstek zostaje opuszczony w doł. To właśnie on wprowadza rotację w piłkę i precyzję rzutu.
Nie rzucamy sprzed klatki piersiowej lub oburącz.
Filmik do pobrania poniżej:
Jak_poprawnie_rzucac_do_kosza_M.Wisniewski.mp4
Mam nadzieję, że filmik przyda Wam się do lepszego zrozumienia tematu, niedługo wrócimy do lekcji stacjonarnych i znowu pogramy razem.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
18-05-2020
Dzień Dobry. Temat dzisiejszej lekcji to : Kształtowanie koordynacji i skoczności na skakance.
Do ćwiczeń potrzebna będzie skakanka i trochę miejsca. Przedstawione zadania sprawiają wrażenie bardzo łatwych, nic mylnego... Proszę powtrórzyć kilka razy każde ćwiczenie, tak żeby wybrać sobie swój sposób skakanie przez skakanę. Na zajęciach stacjonarnych korzystałyście ze skakancji podczas zajęc na siłowni, a także w czasie zaliczenia toru przeszkód na sali gimnastycznej. Skoki na skaknce to bardzo dobre ćwiczenie na poprawienie swojej koordynacji oraz skoczności. Pozdrawiam K. Grzywińska
15-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Bieg sztafetowy - technika.
Sztafeta – rodzaj zespołowej konkurencji sportowej, odbywająca się na trasie podzielonej na odcinki. Następny zawodnik może wystartować dopiero po ukończeniu odcinka przez poprzedniego, gdy otrzyma od poprzednika pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. O kolejności decyduje pozycja na mecie ostatniego zawodnika.
Dystanse biegów sztafetowych
Biegi sztafetowe można rozegrać w następujących kategoriach:
- 4×100 m kobiet i mężczyzn
- 4×400 m kobiet i mężczyzn
- Biegacz, który odbierają pałeczkę zawsze stoi przy zewnętrznej stronie toru, następnie przez lewe ramię śledzi wzrokiem biegacza nadbiegającego, w polu widzenia ma tak zwany znak kontrolny, natomiast start do biegu wykonuje nogą – wykroczną.
-
Krótko mówiąc technika zmian sztafetowych polega na podawaniu i odbieraniu pałeczki. Ma to wszystko odbyć się sprawnie i umiejętnie. Zawodnicy powinni być zgrani.
Odbierający pałeczkę startuje w momencie, gdy podający ją przebiega obok ustalonego znaku kontrolnego.Odbierającemu nie powinny krępować żadne ruchy, gdy wyciąga rękę do tyłu po pałeczkę (w końcowej części strefy zmian). Na szkolnych zawodach sportowych uczniowie biegają 4x100m Zapraszam do obejrzenia filmu. Pozdrawiam K. Grzywińska
14-05-2020
Witam Was w czwartek 14 maja.
Na poprzedniej lekcji przypominaliśmy sobie technikę przekazywania pałeczki w begu sztafetowym. Dziś przypominmy sobie odrobinę rozciągania.Profesjonalni sportowcy rozciągają się zarówno przed treningiem/ meczem jak i po nich. Powoduje to zmniejszenie ryzyka urazu czy poważnej kontuzji. Rozciąganie po treningu czy meczy powoduje większy zakres ruchliwości w stawach, niewluje napięcia w mięśniach i doprowadza do szybszej regeneracji. Wiecie dobrze jaki macie problem z podstawowymi ćwiczeniami gibkościowymi , a miesnie dwu i czworgłowe to obowiązek przed każdą aktywnością. Obejrzyjcie e-lekcję w wykonaniu trenerki biegowej, która zaprezentuje Wam jak się rozciągać.
Kliknij w odnośnik poniżej:
W dzienniku pojawiły się Wasze propozycje ocen. Są one zgodne z Waszą aktywnością (lub jej brakiem) podczas lekcji zdalnych.
M.Wiśniewski
14-05-2020
Dzień Dobry.
Tematem dzisiejszej lekcji jest historia Pochodni Olimpijskiej.
Zwróćcie uwagę jak z latami zmieniały się pochodnie olimpijskie, czym się sugerowano wykonująć pochodnię. Pracę, która jest proponowana na koniec filmu nie jest obowiązkowa. Jak pewnie wiecie, impreza ta - tak jak i EURO 2020 ze względu na panującą pandemię została przeniesiona w czasie. Igrzyska w Tokio wystartują niemal rok po planowanym termienie czyli w lipcu 2021 roku.
Pozdrawiam K. Grzywińska
11-05-2020
Dzień Dobry klaso VII
Jak pamiętacie - jesteśmy obecnymi mistrzami powiatu w biegach sztafetowych na dystansie 10x1000m. Dziś właśnie przypomnimy sobie technikę przekazywania pałeczki sztafetowej oraz kilka ćwiczeń biegowych.
https://ewf.h1.pl/student/?token=ip18KkvPGbd3cAeCvkIWQ0RwQBiNn3vYGcWj1Np2K0hT7OwQ9z
Zapraszam do ćwiczeń na świeżym powietrzu, jeśli macie taką możliwość. Jeśli chcecie, każdy z Was może wysłać również krótka szybką informacje do mnie w dziale wiadomość do nauczyciela.
Jestem do kontaktu jak zawsze również pod messengerem oraz pocztą elektroniczną.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
11-05-2020
Dzień Dobry.
Temat lekcji to Rytm biegowy.
Na dzisiejszych zajęciach chciałabym żebyście obejrały film, który pozwoli Wam przypomnieć sobie skipy, wieloskoki, rytm biegowy. Do biegania zachęcać Was będzie mistrzyni Polski juniorów. Pamiętacie na pewno, jak jeszcze przed pandemią, biegałyście kółeczka na sali, a wszystko to, po to, żeby jak najlepiej przygotować się do wiosennych biegów. Niestety, nie możemy teraz biegać w szkole. Zachęcam Was do biegania wokół domu, przy domu, na drodze dojazdowej do Waszych domów, wokół ogródka, itp. Te osoby, które mają takie warunki ,postarajcie się wyznaczyć jakiś odcinek do biegania. Zmierzcie go i spróbujcie chociaż dwa, trzy razy w tygodniu pokonać go wolnym truchtem. Możecie robić sobie również pomiary czasowe i następnie zapisać dystans jaki pokonaliście i w jakim czasie. Pamiętajcie, żeby przed każdym bieganiem zrobić rozgrzewkę. Miłego biegania.
Poniżej znajduje się układ taneczny poloneza. Nie mamy, narazie innego wyjścia jak tylko popatrzeć jak tańczą inni. Możemy jedynie połączyć się wirualnie i potańczyć z telefonem lub laptopem :-)
Pozdrawiam K. Grzywińska.
08-05-2020
Dzień dobry. Witam Was w piątek 8 maja.
Tematem kolejnej naszej zdalnej lekcji będą ćwiczenia i doskonalenie elementów techniki skoku w dal. Ze względu pogodę nie wykonaliśmy tej lekcji podczas zajęc stacjonarnych. Miesiące maj i czerwiec to właśnie czas zawodów i sprawdzianów z lekkiej atletyki.
Na poniższym filmiku znajdują się ćwiczenia rogrzewkowe oraz skocznościowe do wykonania przez Was. Proszę zwrócić uwagę na elementy wybicia i pracę rąk w powietrzu. Zachęcam Was do wykonania próbnych skoków na podwórku, na trawie lub szkolnej skoczni z zachowaniem elementów bezpieczeństwa. Możecie również wykonać własne pomiary. Pamiętajcie, że w klasie VIIII nie skaczemy już ze strefy. Stopa musi trafić jak najbliżej deski lub białej lini na rozbiegu- inaczej tracimy dystans wybijając się znacznie wcześniej.M.Wiśniewski
08-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Zagrywka tenisowa- doskonale.
Jak pamiętcie, przed pandemią przygotowywałyście się do zaliczeń z piłki siatkowej. Najtrudniejszym elemetem jest zagrywak , która sprawia wiele problemów. Na zdalnej lekcj przypomnijcie sobie technikę wykonania zagrywki górnej - tenisowej. Pozdrawiam K. Grzywińska.
07-05-2020
Dzień dobry.
Na dzisiejszej lekcji wrócimy do gier zespołowych. Tym razem będzie to piłka ręczna. Każdy z Was wie, jak duży nacisk kładę na znajomość zasad i przepisów gie,r w których bierzecie udział na lekcjach stacjonarnych i zawodach sportowych. Część z Was zdawała przepisy ze znajomości poszczególnych gier pisemnie w szkole - część online.
Czy wiecie dlaczego piłka ręczna nosi popularną nazwę "Szczypiorniaka" ? Kto jest najlepszym polskim bramkarzem w historii tej dyscypliny? Zapraszam na garść ciekawostek o tej dyscyplinie oraz zapoznanie się z historyczną końcówką jednego z meczów Reprezentacji Polski. Zobaczcie ostatnie 2 minuty, a dowiecie się co znaczy i ile trwa " Jedna Wenta" oraz jak wiele w sporcie można zdziałać w kilka sekund.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
07-05-2020
Dzień Dobry dziewczęta.
Tematem dzisiejszej lekcji jest : Wzmacnianie mięśni brzucha. Proponuję Wam ćwiczenia na mm. brzucha razem z Moniką Kołakowską. Jeżeli będziecie miały problem z wykonaniem wszystkich ćwiczeń, postarajcie się wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają. Zapraszam do systematycznych ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.
04-05-2020
Witam Was po weekendzie majowym.
Na dzisiejszej lekcji chciałbym Wam przedstawić którką historię dotyczącą Letnich Igrzysk Olimpijskich. Jak pewnie wiecie, impreza ta - tak jak i EURO 2020 ze względu na panującą pandemię została przeniesiona w czasie. Igrzyska w Tokio wystartują niemal rok po planowanym termienie czyli w lipcu 2021 roku.
Czy wiesz co oznaczają wszystkie koła na fladze olimpijskiej ? Czy wiesz skąd wzieła się nazwa Maratonu i na jakim dystansie jest ten bieg? Czy wiesz, że rekordowo długi pojednek w zapasach trwał aż 11 godzin ?
Zapraszam do poszerzenia swojej wiedzy i kilku ciekawostek w temacie Igrzysk Olimpijskich.Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo - fb messenger
04-05-2020
Dzień Dobry
Temat dzisiejszych zajęć to : Ćwiczenia interwałowy.
Polecam ćwiczenia z poniższego filmu, jest to trening naprawdę intensywny, ale jeżeli już przećwiczysz wszystkie zestawy ćwiczeń zadowolenie jest bezcenne. Ja dałam radę, teraz liczę na Was. Dziewczyny do pracy…
P.S. Zachęcam do zmierzenia sobie tętna przed ćwiczeniami i po ćwiczeniach ( test Ruffiera)
Maj to czas, kiedy to, w naszej szkole na sali gimnastycznej rozbrzmiewały zawsze pierwsze takty POLONEZA. W filmiku poniżej pokazany jest podstawowy krok poloneza. Zachęcam do spacerowania w domu krokiem poloneza przy muzyceJ Pozdrawiam K. Grzywińska.
30.04.2020
Witam Was przed weekendem majowym.
Na dzisiejszych zajęciach wrócimy trochę do Waszej ulubionej piłki nożnej.
Trening elementów piłkarza to nie tylko podania, drybling i strzały do bramki. To w dużej mierze również motoryka czyli skupienie się na podstawowych ćwiczeniach naszych mięśni, zwiększenie ruchliwości w stawach itp.
Poniższy zestaw ćwiczeń pasuje nie tylko do piłki nożnej. Z pewnością będzie on pomocy przy każdym treningu - zarówno gier drużynowych jak i ćwiczeń z lekkoatletycznych.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
30-04-2020
Witam
Dziś przygotowałam Wam link z odbiciami oburącz górnymi w piłce siatkowej. Do ćwiczeń potrzebny jest kawałek miejsca w pokoju, dywan, ręcznik, koc lub mata. Piłka, może być oczywiście siatkowa, ale gdy takiej nie posiadacie możecie wykorzystać np. gumową lub inną, którą można odbijać palcami, nie robiąc sobie krzywdy. Oczywiście ćwiczenia, które będą Wam sprawiały trudność możecie pominąć.
Pamiętajcie, żeby przed przystąpieniem do odbijania rozgrzać , ciało a przede wszystkim barki i ręce. Swoje starania podczas odbijania piłki możecie nagrać i przesłać filmik na messengera. Za zaangażowanie będzie ocena. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy. K. Grzywińska.
27-04-2020
Witam grupę.
W ramach dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie pojęcie najważniejszej zasady gry w sporcie - zasady "Fair Play". Jak wiecie jest ona wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki. Zasady te często są widoczne podczas meczów piłkarskich, ale nie tylko. Zachęcam z zapoznaniem się poniższego bloga na ten temat.
Opisz kilka znanych Ci przykładów zachowania fair play na boiskach gier drużynowych lub w indywidulanym sporcie. Może jesteś w stanie podać swoje własne zasady lub omówić taki przykład z naszych odbytych lekcji wychowania fizycznego ? Wyślij je napisane odręcznie na karce podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem ( w tytule e-meila również)
Praca zostanie oceniona, a jej ocena ma wpływ na Waszą ocenę końcową za aktywność z Wychowania Fizycznego.
Wszelki kontakt i oceny jak zawsze pod poniższymi adresami:
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo - fb messenger
M.Wiśniewski
27-04-2020r.
Witam Dziewczęta.
Na dzisiejszych zajęciach, dowiecie się co to jest doping w sporcie, jaki jest jego wpływ na organizm, jakie są jego skutki uboczne. Proszę obejrzyjcie krótką prezentacje.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109802
Pozdrawiam K. Grzywińska
24-04-2020r.
Dzien dobry chłopcy.
Dziś przypomnimy sobie trochę elementów piłki nożnej. Oto zestaw ćwiczeń dla Was które możecie samodzielnie wykonać przed swoim domem na podwórku czy pobliskiej trawie. Pachołki czy znaczniki na trawie można w łatwy sposób zastąpić butelkami z wodą, ułożonymi ubraniami czy innymi elementami. Jeśłi nie posiadacie piłki nożnej w domu- ćwiczenie możecie wykonać z piłką od siatkówki lub każdą inną piłką , którą można uderzać nogą.
Pamiętjacie o wykonaniu krótkiej rozgrzeki i rozciąganiu przed.
Nie wszyscy nadesłali jeszcze zaległe krzyżówki.
Jak zawsze jestem do dyspozycji pod adresami wfkarkowo@poczta.fm, wf karnkowo fb messenger.
M.Wiśniewski
24-04-2020r.
Dzień dobry.
Ćwiczenia kształtujące całe ciało ze skakanką, które przedstawiam poniższy film, pozwolą Wam naprawdę przyspieszyć Wasze tętno. Jeżeli nie macie skakanki, możecie ruchem ramion udawać przeskoki (nogi pracują tak jak przy przeskokach przez prawdziwą skakankę). Do ćwiczeń statycznych kiedy trzeba złożyć skakankę, zaciśnijcie dłonie w pięści i udając że coś trzymajcie wykonujcie każdy ruch ćwiczenia. Liczę na Wasze zaangażowanie i wyobraźnie. Oczywiście, możecie zmniejszać liczbę powtórzeń danego ćwiczenia lub wykonywać je w wolniejszym tempie.
Zachęcam do zmierzenia sobie tętna przed wysiłkiem, bezpośrednio po wysiłku i minutę po zakończonym wysiłku. Życzę wytrwałości i miłej zabawy.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
20.04.2020r.
Witam.
Dziś zdalnie zbadamy swoją wydolność. Dobrze wiecie, że wiosenny czas to głównie lekcje z lekkiej atletyki w tym biegu wydolnościowego Coopera , do którego przygotowujemy się zawsze przez kilka zajęć. Dziś pokażę Wam inny test, który możecie wykonać samodzielenie w domu i równiez zbadać swoją kondycję. To Test Harwardzki lub inaczej Step Test.
Sam przechodziłem go kilkuktornie i Was chcę zachęcić do spradzenia swoich możliwości. Jedyne co będzie nam potrzebne to krzesło lub inny solidny stopień, telefon z zainstalowaną aplikacją z metronomem wybijającym rytm ćwiczenia oraz kartka do notowania naszego tętna. Test polega na 5 minutowym wysiłku wchodzenia na podwyższenie w określonym rytmie oraz trzykrotnych pomiarach tętna.
Tęno wieloktornie badaliśmy na lekcjach stacjonarnych więc zakładam, że nie będziecie mieć z tym problemu.
Wszystko przedstawia filmik poniżej. Zachęcam do badania.
Jak zwykle jestem do dyspozycji i kontaktu pod :
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo- fb messenger
Trzymajcie formę!
M.Wiśniewski
20-04-2020
Dzień Dobry Dziewczęta. Na dzisiejszej lekcji chciałabym , żebyście wykonały test Ruffiera. Wykonajcie test dwa razy: rano ok. 10:00 i wieczorem ok. .19:00. Zróbcie obliczenia dla pomiaru porannego i dla pomiaru wieczornego według poniższego wzoru. Obliczenia wykonajcie na kartce, dokonajcie interpretacje wyników według tabeli umieszczonej na samych końcu lekcji. W razie niejasności jesteśmy w kontakcie na messengerze. Czekam na zdjęcia Waszych obliczeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia. K. Grzywińska.
P.S. Przeczytać wszystko do końca. J Kliknij na link.Dołączam filmik instruktażowy z prawidłowym wykonaniem pomiaru tętna. Pomiaru dokonajcie tak jak na filmiku.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109590
Test Ruffiera – test oceniający wydolność fizyczną człowieka.
Test polega na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc. Tętno mierzy się przez 15 s i wynik mnoży się przez 4. Rezultaty podstawia się do wzoru.
KARTA PRACY – WSKAŹNIK RUFFIERA
Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………………………………..……….kl ……………
Próba Ruffiera
Tab. 1. Dokonane pomiary wartości tętna
Pomiar tętna przez 15 sekund
wartość y
Wartość tętna przeliczona na minutę t=wartość x 4 =
Wartość tętna przed badaniem
y0=
t0= y0 * 4=
Wartość tętna bezpośrednio po wysiłku
y1=
t1= y1 * 4=
Wartość tętna po jednej minucie odpoczynku
y2=
t2= y2 * 4=
Obliczenie Wskaźnika Ruffiera:
( to + t1 + t2 ) - 200
IR = ———————————
10
IR =
(to + t1 + t2) - 200
=
(……..) - 200
=
……..
=
10
10
10
Ocena wskaźnika
Próba wykonana rano do godz. 10:00
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Próba wykonana ok. godz.19
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Tab. 2. Interpretacja wyników
Wynik
Ocena próby
0,00
bardzo dobra
0,10 – 5,00
dobra
5,10 – 10,00
średnia
10,10 – 15,00
słaba
Powyżej 15,10
zła
16 -04 2020
Dzien dobry Panowie.
Witam Was po świętach. Mam nadzieję, że świąteczne słodkości poszły Wam w bicepsy, a nie w brzuchy
Zabieramy się do wspólnej pracy i dziś ćwiczymy z przyrzadem nietypowym - będzie to krzesło. Sami zobaczycie, że podstawowe ćwiczenia ogólnorozwojowe nie muszą wymagać dostępu do siłowni i sali sportowej. Każde z poniższych ćwiczeń wykonujemy 10x, ćwiczenia brzucha typu deska minumum 20sekund. Jeśłi jesteście bardziej zawansowani - zróbicie 3 minuty przerwy i cały trening wykonajcie dwukrotnie.
Przypominam,że nie wszyscy nadesłali do mnie swoje zaległe krzyzówki , za które otrzymujecie oceny.
M.Wiśniewski
wfkarnkwo@poczta.fm
wfkarnkowo - messenger
16 -04 2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
Witam Was na pierwszych zajęciach po świętach. Mam dla Was dziś propozycję ćwiczeń ogólnorozwojowych z nietypowym przyrządem. Do wykonania ćwiczeń potrzebny będzie Wam ręcznik. Jest to zestaw 34 ćwiczeń, jeżeli nie będziecie mogły wykonać wszystkich, możecie pominąć dane ćwiczenie i przejść do następnego. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do zadania. Podaję link do pobrania.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
06 - 04 -2020
Witam chłopcy.
Na poprzednich lekcjach skupiliśmy się na wzmacnianiu klatki piersiowej oraz mięsni prostych i skośnych brzucha. Dziś chciałbym Wam zaproponować swietny trening nóg. Przydatny szczególnie dla piłkarzy chcących poprawić siłę uderzenia oraz skoczność - w piłce siatkowej i koszykówce
Ćwiczenia do wykonania z hantelkami, ale można zastąpić je 2 zwykłymi butelkami z wodą.
https://www.youtube.com/watch?v=3HGTiq_Lt0k
Jak zwykle - pamietajcie o kilku minutach rozgrzewki oraz rożciąganiu mięśni dwugłowych i czworogłowych ud przed przystapieniem do ćwiczeń.
Zyczę Wam zdrowych , spokojnych Świąt. W miarę możliwości pamiętajcie o codziennej aktywności w tym czasie i nadal trzymajcie formę.
Pozrawiam
M.Wiśniewski
06 - 04 -2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
GRA Z KOSTKĄ
Do zabawy potrzebujecie dwie kostki do gry, zachęć kogoś z rodziny do wspólnej zabawy.
Rzuć dwoma kostkami i zobacz co wypadło!
Znajdź na planszy konfigurację liczb z kostek (np. na pierwszej kostce 3, na drugiej 1, czyli szukasz 3+1) i wykonaj zadanie.
Modyfikacja dla dwóch osób - rozgrywamy pojedynek w kamień-papier-nożyce. Wygrany rzuca kostkami, a przegrany wykonuje zadanie (lub wymyślcie sobie inne zasady)
Udanej zabawy!Życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Pozdrawiam K. Grzywińska.
02 -04 -2020
Dzień dobry, uczniowie klasy VIII.
Dzisiejsze zajęcia zdalnego wychowania fizycznego będą teoretyczne. Waszym zadaniem jest wykonianie krzyżówki o tematyce sportowej.
Dziewczęta, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyżówkę to SPORTOWIEC. Proszę, ułóżcie 10 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Dyscyplina sportu, w której piłkę odbija się oburącz górnie palcami. Odpowiedź: SIATKÓWKA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. K. Grzywińskiej -messenger - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Chłopcy, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyzówkę to LEKKOATLETA. Proszę, ułóżcie 11 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Imię polskiej pływaczki Jędrzejczak. Odpowiedź OTYLIA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. M. Wiśniewskiego - wfkarnkowo@poczta.fm lub jak wolicie na fb messenger: https://www.facebook.com/wf.karnkowo.1 - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Pozdrawiamy K. Grzywińska, M. Wiśniewski
30- 03-2020
Witam chłopcy.
Na tej zdalnej lekcji wychowania fizycznego przypomnimy i sprawdzimy Wasze wiadomości z zakresu piłki siatkowej. Praktyczne zaliczenie z siatkówki u mnie każdy z Was ma już za sobą. Czas na teorię i przepisy.
Oficjalne przepisy, z którymi należy się zaznajomić znajdziecie pod poniższym adresem:
http://www.grabowiec.edu.pl/strony_nauczycieli/wf/przepisy_siatkowka.htm
część odpowiedzi na pytania testowe możecie uzyskać również zaglądając tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piłka_siatkowa
Następnie wejdź w test i sprawdz swoją wiedzę. Ile punktów otrzymałeś ?
http://sporttopestka.pl/rozwiaz-quiz-z-siatkowki/ - test wczytuje się długo, ale działa, cierpliwości
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski -wfkarnkowo@poczta.fm
30 - 03 - 2020
Dzień Dobry, dziewczęta. To kolejne nasze spotaknie na zdalnym nauczaniu wychowania fizycznego. Dziś, chciałabym zachęcić Was do zabawy z quizem.
Pierwszy Quiz Piramida żywienia
https://quizizz.com/join/quiz/5e706105da7c31001bab9e44/start?studentShare=true
Drugi, aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
https://quizizz.com/join/quiz/5e70825e024f87001b10fb6c/start?studentShare=true
Starajcie sobie robić przerwy między lekcjami,po to, żeby trochę pobudzić swoje ciało do ruchu https://www.youtube.com/watch?v=ihTeY3MIfD8
Pozdrawiam K. Grzywińska
27.03.2020
Witam klasę VIII
W ramach piątkowej lekcji wychowania fizycznego nadal ćwiczymy zdalnie. Ostatnio skupialiśmy się na mięśniach brzucha, dziś zajmiemy się wzmocnieniem mięśni klatki piersiowej. Do wykonania ćwiczeń potrzebujecie odrobinę miejsca oraz butelki z wodą , które bedą służyły jako obciążenie. Trening wykonujemy 3x w tygodniu w dniach planowych lekcji wychowania fizycznego - poniedziałek - czwartek - piątek . W pozostałe dni odpoczywamy dając mięśniom czas na regenerację. https://www.youtube.com/watch?v=_VB3YtzF5_8 Sprawdź i zanotuj poziom swojego pulsu przed ćwiczeniami oraz zaraz po nich zgodnie z zasadami, które poznaliśmy na lekcjach stacjonarnych. Czy był to dla Ciebie trening lekki, średnio zaawansowany czy może ciężki ? M.Wiśniewski - wfkarnkowo@poczta.fm
25-03-2020
K. Grzywińska
19-03-2020
Witam dziewczęta, chciałabym Was zachęć w przerwie między lekcjami do ruchu, zwłaszcza teraz kiedy zajęcia są zawieszone, możecie poćwiczyć z ruletką https://damianrudnik.com.
Przesyłam wam również układ zumby, który możemy wspólnie zatańczyć po powrocie do szkoły- wolniejszy https://www.youtube.com/watch?v=EpN7W2K1owQ ,lub trochę bardziej intensywny https://www.youtube.com/watch?v=MSKj5VX3SFo , możecie zachęcić rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej aktywności. Pozdrawiam.
Krzysztofa Grzywińska.
20-03-2020
Klasa VIII
Witam chłopcy. Czas wolny od zajęć w szkołach to nie czas wolny od aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie i nie zapominajmy o ruchu.
Wielu z Was ma do poprawy ćwiczenia z mięśni brzucha.
Oto zestaw do wykonania dla was. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie od poniedziałku do piątku. W weekend odpoczywamy.
https://www.youtube.com/watch?v=jJ8o0qWmQus
Jako urozmaicenie wykonujemy również planki
https://www.youtube.com/watch?v=pXoTXV4YUZw
Ćwiczenie należy utrzymać minumum 60sekund.
Dla osób zaawansowanych, które chcą dobrze przygotować się do 12 minutowego biegu K.Coopera, którego zaliczenie przed nami polecam poniższy trening:
https://www.youtube.com/watch?v=vpoDv1ZELew
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
07-05-2020
Dzień dobry.
Na dzisiejszej lekcji wrócimy do gier zespołowych. Tym razem będzie to piłka ręczna. Każdy z Was wie, jak duży nacisk kładę na znajomość zasad i przepisów gie,r w których bierzecie udział na lekcjach stacjonarnych i zawodach sportowych. Część z Was zdawała przepisy ze znajomości poszczególnych gier pisemnie w szkole - część online.
Czy wiecie dlaczego piłka ręczna nosi popularną nazwę "Szczypiorniaka" ? Kto jest najlepszym polskim bramkarzem w historii tej dyscypliny? Zapraszam na garść ciekawostek o tej dyscyplinie oraz zapoznanie się z historyczną końcówką jednego z meczów Reprezentacji Polski. Zobaczcie ostatnie 2 minuty, a dowiecie się co znaczy i ile trwa " Jedna Wenta" oraz jak wiele w sporcie można zdziałać w kilka sekund.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
07-05-2020
Dzień Dobry dziewczęta.
Tematem dzisiejszej lekcji jest : Wzmacnianie mięśni brzucha. Proponuję Wam ćwiczenia na mm. brzucha razem z Moniką Kołakowską. Jeżeli będziecie miały problem z wykonaniem wszystkich ćwiczeń, postarajcie się wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają. Zapraszam do systematycznych ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.
04-05-2020
Witam Was po weekendzie majowym.
Na dzisiejszej lekcji chciałbym Wam przedstawić którką historię dotyczącą Letnich Igrzysk Olimpijskich. Jak pewnie wiecie, impreza ta - tak jak i EURO 2020 ze względu na panującą pandemię została przeniesiona w czasie. Igrzyska w Tokio wystartują niemal rok po planowanym termienie czyli w lipcu 2021 roku.
Czy wiesz co oznaczają wszystkie koła na fladze olimpijskiej ? Czy wiesz skąd wzieła się nazwa Maratonu i na jakim dystansie jest ten bieg? Czy wiesz, że rekordowo długi pojednek w zapasach trwał aż 11 godzin ?
Zapraszam do poszerzenia swojej wiedzy i kilku ciekawostek w temacie Igrzysk Olimpijskich.Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo- fb messenger
04-05-2020
Dzień Dobry
Temat dzisiejszych zajęć to : Ćwiczenia interwałowy.
Polecam ćwiczenia z poniższego filmu, jest to trening naprawdę intensywny, ale jeżeli już przećwiczysz wszystkie zestawy ćwiczeń zadowolenie jest bezcenne. Ja dałam radę, teraz liczę na Was. Dziewczyny do pracy…
P.S. Zachęcam do zmierzenia sobie tętna przed ćwiczeniami i po ćwiczeniach ( test Ruffiera)
Maj to czas, kiedy to, w naszej szkole na sali gimnastycznej rozbrzmiewały zawsze pierwsze takty POLONEZA. W filmiku poniżej pokazany jest podstawowy krok poloneza. Zachęcam do spacerowania w domu krokiem poloneza przy muzyceJ Pozdrawiam K. Grzywińska.
30.04.2020
Witam Was przed weekendem majowym.
Na dzisiejszych zajęciach wrócimy trochę do Waszej ulubionej piłki nożnej.
Trening elementów piłkarza to nie tylko podania, drybling i strzały do bramki. To w dużej mierze również motoryka czyli skupienie się na podstawowych ćwiczeniach naszych mięśni, zwiększenie ruchliwości w stawach itp.
Poniższy zestaw ćwiczeń pasuje nie tylko do piłki nożnej. Z pewnością będzie on pomocy przy każdym treningu - zarówno gier drużynowych jak i ćwiczeń z lekkoatletycznych.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
30-04-2020
Witam
Dziś przygotowałam Wam link z odbiciami oburącz górnymi w piłce siatkowej. Do ćwiczeń potrzebny jest kawałek miejsca w pokoju, dywan, ręcznik, koc lub mata. Piłka, może być oczywiście siatkowa, ale gdy takiej nie posiadacie możecie wykorzystać np. gumową lub inną, którą można odbijać palcami, nie robiąc sobie krzywdy. Oczywiście ćwiczenia, które będą Wam sprawiały trudność możecie pominąć.
Pamiętajcie, żeby przed przystąpieniem do odbijania rozgrzać , ciało a przede wszystkim barki i ręce. Swoje starania podczas odbijania piłki możecie nagrać i przesłać filmik na messengera. Za zaangażowanie będzie ocena. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy. K. Grzywińska.
27-04-2020
Witam grupę.
W ramach dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie pojęcie najważniejszej zasady gry w sporcie - zasady "Fair Play". Jak wiecie jest ona wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki. Zasady te często są widoczne podczas meczów piłkarskich, ale nie tylko. Zachęcam z zapoznaniem się poniższego bloga na ten temat.
Opisz kilka znanych Ci przykładów zachowania fair play na boiskach gier drużynowych lub w indywidulanym sporcie. Może jesteś w stanie podać swoje własne zasady lub omówić taki przykład z naszych odbytych lekcji wychowania fizycznego ? Wyślij je napisane odręcznie na karce podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem ( w tytule e-meila również)
Praca zostanie oceniona, a jej ocena ma wpływ na Waszą ocenę końcową za aktywność z Wychowania Fizycznego.
Wszelki kontakt i oceny jak zawsze pod poniższymi adresami:
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo - fb messenger
M.Wiśniewski
27-04-2020r.
Witam Dziewczęta.
Na dzisiejszych zajęciach, dowiecie się co to jest doping w sporcie, jaki jest jego wpływ na organizm, jakie są jego skutki uboczne. Proszę obejrzyjcie krótką prezentacje.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109802
Pozdrawiam K. Grzywińska
24-04-2020r.
Dzien dobry chłopcy.
Dziś przypomnimy sobie trochę elementów piłki nożnej. Oto zestaw ćwiczeń dla Was które możecie samodzielnie wykonać przed swoim domem na podwórku czy pobliskiej trawie. Pachołki czy znaczniki na trawie można w łatwy sposób zastąpić butelkami z wodą, ułożonymi ubraniami czy innymi elementami. Jeśłi nie posiadacie piłki nożnej w domu- ćwiczenie możecie wykonać z piłką od siatkówki lub każdą inną piłką , którą można uderzać nogą.
Pamiętjacie o wykonaniu krótkiej rozgrzeki i rozciąganiu przed.
Nie wszyscy nadesłali jeszcze zaległe krzyżówki.
Jak zawsze jestem do dyspozycji pod adresami wfkarkowo@poczta.fm, wf karnkowo fb messenger.
M.Wiśniewski
24-04-2020r.
Dzień dobry.
Ćwiczenia kształtujące całe ciało ze skakanką, które przedstawiam poniższy film, pozwolą Wam naprawdę przyspieszyć Wasze tętno. Jeżeli nie macie skakanki, możecie ruchem ramion udawać przeskoki (nogi pracują tak jak przy przeskokach przez prawdziwą skakankę). Do ćwiczeń statycznych kiedy trzeba złożyć skakankę, zaciśnijcie dłonie w pięści i udając że coś trzymajcie wykonujcie każdy ruch ćwiczenia. Liczę na Wasze zaangażowanie i wyobraźnie. Oczywiście, możecie zmniejszać liczbę powtórzeń danego ćwiczenia lub wykonywać je w wolniejszym tempie.
Zachęcam do zmierzenia sobie tętna przed wysiłkiem, bezpośrednio po wysiłku i minutę po zakończonym wysiłku. Życzę wytrwałości i miłej zabawy.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
20.04.2020r.
Witam.
Dziś zdalnie zbadamy swoją wydolność. Dobrze wiecie, że wiosenny czas to głównie lekcje z lekkiej atletyki w tym biegu wydolnościowego Coopera , do którego przygotowujemy się zawsze przez kilka zajęć. Dziś pokażę Wam inny test, który możecie wykonać samodzielenie w domu i równiez zbadać swoją kondycję. To Test Harwardzki lub inaczej Step Test.
Sam przechodziłem go kilkuktornie i Was chcę zachęcić do spradzenia swoich możliwości. Jedyne co będzie nam potrzebne to krzesło lub inny solidny stopień, telefon z zainstalowaną aplikacją z metronomem wybijającym rytm ćwiczenia oraz kartka do notowania naszego tętna. Test polega na 5 minutowym wysiłku wchodzenia na podwyższenie w określonym rytmie oraz trzykrotnych pomiarach tętna.
Tęno wieloktornie badaliśmy na lekcjach stacjonarnych więc zakładam, że nie będziecie mieć z tym problemu.
Wszystko przedstawia filmik poniżej. Zachęcam do badania.
Jak zwykle jestem do dyspozycji i kontaktu pod :
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo- fb messenger
Trzymajcie formę!
M.Wiśniewski
20-04-2020
Dzień Dobry Dziewczęta. Na dzisiejszej lekcji chciałabym , żebyście wykonały test Ruffiera. Wykonajcie test dwa razy: rano ok. 10:00 i wieczorem ok. .19:00. Zróbcie obliczenia dla pomiaru porannego i dla pomiaru wieczornego według poniższego wzoru. Obliczenia wykonajcie na kartce, dokonajcie interpretacje wyników według tabeli umieszczonej na samych końcu lekcji. W razie niejasności jesteśmy w kontakcie na messengerze. Czekam na zdjęcia Waszych obliczeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia. K. Grzywińska.
P.S. Przeczytać wszystko do końca. J Kliknij na link.Dołączam filmik instruktażowy z prawidłowym wykonaniem pomiaru tętna. Pomiaru dokonajcie tak jak na filmiku.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109590
Test Ruffiera – test oceniający wydolność fizyczną człowieka.
Test polega na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc. Tętno mierzy się przez 15 s i wynik mnoży się przez 4. Rezultaty podstawia się do wzoru.
KARTA PRACY – WSKAŹNIK RUFFIERA
Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………………………………..……….kl ……………
Próba Ruffiera
Tab. 1. Dokonane pomiary wartości tętna
Pomiar tętna przez 15 sekund
wartość y
Wartość tętna przeliczona na minutę t=wartość x 4 =
Wartość tętna przed badaniem
y0=
t0= y0 * 4=
Wartość tętna bezpośrednio po wysiłku
y1=
t1= y1 * 4=
Wartość tętna po jednej minucie odpoczynku
y2=
t2= y2 * 4=
Obliczenie Wskaźnika Ruffiera:
( to + t1 + t2 ) - 200
IR = ———————————
10
IR =
(to + t1 + t2) - 200
=
(……..) - 200
=
……..
=
10
10
10
Ocena wskaźnika
Próba wykonana rano do godz. 10:00
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Próba wykonana ok. godz.19
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Tab. 2. Interpretacja wyników
Wynik
Ocena próby
0,00
bardzo dobra
0,10 – 5,00
dobra
5,10 – 10,00
średnia
10,10 – 15,00
słaba
Powyżej 15,10
zła
16 -04 2020
Dzien dobry Panowie.
Witam Was po świętach. Mam nadzieję, że świąteczne słodkości poszły Wam w bicepsy, a nie w brzuchy
Zabieramy się do wspólnej pracy i dziś ćwiczymy z przyrzadem nietypowym - będzie to krzesło. Sami zobaczycie, że podstawowe ćwiczenia ogólnorozwojowe nie muszą wymagać dostępu do siłowni i sali sportowej. Każde z poniższych ćwiczeń wykonujemy 10x, ćwiczenia brzucha typu deska minumum 20sekund. Jeśłi jesteście bardziej zawansowani - zróbicie 3 minuty przerwy i cały trening wykonajcie dwukrotnie.
Przypominam,że nie wszyscy nadesłali do mnie swoje zaległe krzyzówki , za które otrzymujecie oceny.
M.Wiśniewski
wfkarnkwo@poczta.fm
wfkarnkowo - messenger
16 -04 2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
Witam Was na pierwszych zajęciach po świętach. Mam dla Was dziś propozycję ćwiczeń ogólnorozwojowych z nietypowym przyrządem. Do wykonania ćwiczeń potrzebny będzie Wam ręcznik. Jest to zestaw 34 ćwiczeń, jeżeli nie będziecie mogły wykonać wszystkich, możecie pominąć dane ćwiczenie i przejść do następnego. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do zadania. Podaję link do pobrania.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
06 - 04 -2020
Witam chłopcy.
Na poprzednich lekcjach skupiliśmy się na wzmacnianiu klatki piersiowej oraz mięsni prostych i skośnych brzucha. Dziś chciałbym Wam zaproponować swietny trening nóg. Przydatny szczególnie dla piłkarzy chcących poprawić siłę uderzenia oraz skoczność - w piłce siatkowej i koszykówce
Ćwiczenia do wykonania z hantelkami, ale można zastąpić je 2 zwykłymi butelkami z wodą.
https://www.youtube.com/watch?v=3HGTiq_Lt0k
Jak zwykle - pamietajcie o kilku minutach rozgrzewki oraz rożciąganiu mięśni dwugłowych i czworogłowych ud przed przystapieniem do ćwiczeń.
Zyczę Wam zdrowych , spokojnych Świąt. W miarę możliwości pamiętajcie o codziennej aktywności w tym czasie i nadal trzymajcie formę.
Pozrawiam
M.Wiśniewski
06 - 04 -2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
GRA Z KOSTKĄ
Do zabawy potrzebujecie dwie kostki do gry, zachęć kogoś z rodziny do wspólnej zabawy.
Rzuć dwoma kostkami i zobacz co wypadło!
Znajdź na planszy konfigurację liczb z kostek (np. na pierwszej kostce 3, na drugiej 1, czyli szukasz 3+1) i wykonaj zadanie.
Modyfikacja dla dwóch osób - rozgrywamy pojedynek w kamień-papier-nożyce. Wygrany rzuca kostkami, a przegrany wykonuje zadanie (lub wymyślcie sobie inne zasady)
Udanej zabawy!Życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Pozdrawiam K. Grzywińska.
02 -04 -2020
Dzień dobry, uczniowie klasy VIII.
Dzisiejsze zajęcia zdalnego wychowania fizycznego będą teoretyczne. Waszym zadaniem jest wykonianie krzyżówki o tematyce sportowej.
Dziewczęta, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyżówkę to SPORTOWIEC. Proszę, ułóżcie 10 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Dyscyplina sportu, w której piłkę odbija się oburącz górnie palcami. Odpowiedź: SIATKÓWKA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. K. Grzywińskiej -messenger - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Chłopcy, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyzówkę to LEKKOATLETA. Proszę, ułóżcie 11 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Imię polskiej pływaczki Jędrzejczak. Odpowiedź OTYLIA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. M. Wiśniewskiego - wfkarnkowo@poczta.fm lub jak wolicie na fb messenger: https://www.facebook.com/wf.karnkowo.1 - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Pozdrawiamy K. Grzywińska, M. Wiśniewski
30- 03-2020
Witam chłopcy.
Na tej zdalnej lekcji wychowania fizycznego przypomnimy i sprawdzimy Wasze wiadomości z zakresu piłki siatkowej. Praktyczne zaliczenie z siatkówki u mnie każdy z Was ma już za sobą. Czas na teorię i przepisy.
Oficjalne przepisy, z którymi należy się zaznajomić znajdziecie pod poniższym adresem:
http://www.grabowiec.edu.pl/strony_nauczycieli/wf/przepisy_siatkowka.htm
część odpowiedzi na pytania testowe możecie uzyskać również zaglądając tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piłka_siatkowa
Następnie wejdź w test i sprawdz swoją wiedzę. Ile punktów otrzymałeś ?
http://sporttopestka.pl/rozwiaz-quiz-z-siatkowki/ - test wczytuje się długo, ale działa, cierpliwości
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski -wfkarnkowo@poczta.fm
30 - 03 - 2020
Dzień Dobry, dziewczęta. To kolejne nasze spotaknie na zdalnym nauczaniu wychowania fizycznego. Dziś, chciałabym zachęcić Was do zabawy z quizem.
Pierwszy Quiz Piramida żywienia
https://quizizz.com/join/quiz/5e706105da7c31001bab9e44/start?studentShare=true
Drugi, aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
https://quizizz.com/join/quiz/5e70825e024f87001b10fb6c/start?studentShare=true
Starajcie sobie robić przerwy między lekcjami,po to, żeby trochę pobudzić swoje ciało do ruchu https://www.youtube.com/watch?v=ihTeY3MIfD8
Pozdrawiam K. Grzywińska
27.03.2020
Witam klasę VIII
W ramach piątkowej lekcji wychowania fizycznego nadal ćwiczymy zdalnie. Ostatnio skupialiśmy się na mięśniach brzucha, dziś zajmiemy się wzmocnieniem mięśni klatki piersiowej. Do wykonania ćwiczeń potrzebujecie odrobinę miejsca oraz butelki z wodą , które bedą służyły jako obciążenie. Trening wykonujemy 3x w tygodniu w dniach planowych lekcji wychowania fizycznego - poniedziałek - czwartek - piątek . W pozostałe dni odpoczywamy dając mięśniom czas na regenerację. https://www.youtube.com/watch?v=_VB3YtzF5_8 Sprawdź i zanotuj poziom swojego pulsu przed ćwiczeniami oraz zaraz po nich zgodnie z zasadami, które poznaliśmy na lekcjach stacjonarnych. Czy był to dla Ciebie trening lekki, średnio zaawansowany czy może ciężki ? M.Wiśniewski - wfkarnkowo@poczta.fm
25-03-2020
K. Grzywińska
19-03-2020
Witam dziewczęta, chciałabym Was zachęć w przerwie między lekcjami do ruchu, zwłaszcza teraz kiedy zajęcia są zawieszone, możecie poćwiczyć z ruletką https://damianrudnik.com.
Przesyłam wam również układ zumby, który możemy wspólnie zatańczyć po powrocie do szkoły- wolniejszy https://www.youtube.com/watch?v=EpN7W2K1owQ ,lub trochę bardziej intensywny https://www.youtube.com/watch?v=MSKj5VX3SFo , możecie zachęcić rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej aktywności. Pozdrawiam.
Krzysztofa Grzywińska.
20-03-2020
Klasa VIII
Witam chłopcy. Czas wolny od zajęć w szkołach to nie czas wolny od aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie i nie zapominajmy o ruchu.
Wielu z Was ma do poprawy ćwiczenia z mięśni brzucha.
Oto zestaw do wykonania dla was. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie od poniedziałku do piątku. W weekend odpoczywamy.
https://www.youtube.com/watch?v=jJ8o0qWmQus
Jako urozmaicenie wykonujemy również planki
https://www.youtube.com/watch?v=pXoTXV4YUZw
Ćwiczenie należy utrzymać minumum 60sekund.
Dla osób zaawansowanych, które chcą dobrze przygotować się do 12 minutowego biegu K.Coopera, którego zaliczenie przed nami polecam poniższy trening:
https://www.youtube.com/watch?v=vpoDv1ZELew
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
30.04.2020
Witam Was przed weekendem majowym.
Na dzisiejszych zajęciach wrócimy trochę do Waszej ulubionej piłki nożnej.
Trening elementów piłkarza to nie tylko podania, drybling i strzały do bramki. To w dużej mierze również motoryka czyli skupienie się na podstawowych ćwiczeniach naszych mięśni, zwiększenie ruchliwości w stawach itp.
Poniższy zestaw ćwiczeń pasuje nie tylko do piłki nożnej. Z pewnością będzie on pomocy przy każdym treningu - zarówno gier drużynowych jak i ćwiczeń z lekkoatletycznych.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski
30-04-2020
Witam
Dziś przygotowałam Wam link z odbiciami oburącz górnymi w piłce siatkowej. Do ćwiczeń potrzebny jest kawałek miejsca w pokoju, dywan, ręcznik, koc lub mata. Piłka, może być oczywiście siatkowa, ale gdy takiej nie posiadacie możecie wykorzystać np. gumową lub inną, którą można odbijać palcami, nie robiąc sobie krzywdy. Oczywiście ćwiczenia, które będą Wam sprawiały trudność możecie pominąć.
Pamiętajcie, żeby przed przystąpieniem do odbijania rozgrzać , ciało a przede wszystkim barki i ręce. Swoje starania podczas odbijania piłki możecie nagrać i przesłać filmik na messengera. Za zaangażowanie będzie ocena. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy. K. Grzywińska.
27-04-2020
Witam grupę.
W ramach dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie pojęcie najważniejszej zasady gry w sporcie - zasady "Fair Play". Jak wiecie jest ona wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki. Zasady te często są widoczne podczas meczów piłkarskich, ale nie tylko. Zachęcam z zapoznaniem się poniższego bloga na ten temat.
Opisz kilka znanych Ci przykładów zachowania fair play na boiskach gier drużynowych lub w indywidulanym sporcie. Może jesteś w stanie podać swoje własne zasady lub omówić taki przykład z naszych odbytych lekcji wychowania fizycznego ? Wyślij je napisane odręcznie na karce podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem ( w tytule e-meila również)
Praca zostanie oceniona, a jej ocena ma wpływ na Waszą ocenę końcową za aktywność z Wychowania Fizycznego.
Wszelki kontakt i oceny jak zawsze pod poniższymi adresami:
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo - fb messenger
M.Wiśniewski
27-04-2020r.
Witam Dziewczęta.
Na dzisiejszych zajęciach, dowiecie się co to jest doping w sporcie, jaki jest jego wpływ na organizm, jakie są jego skutki uboczne. Proszę obejrzyjcie krótką prezentacje.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109802
Pozdrawiam K. Grzywińska
24-04-2020r.
Dzien dobry chłopcy.
Dziś przypomnimy sobie trochę elementów piłki nożnej. Oto zestaw ćwiczeń dla Was które możecie samodzielnie wykonać przed swoim domem na podwórku czy pobliskiej trawie. Pachołki czy znaczniki na trawie można w łatwy sposób zastąpić butelkami z wodą, ułożonymi ubraniami czy innymi elementami. Jeśłi nie posiadacie piłki nożnej w domu- ćwiczenie możecie wykonać z piłką od siatkówki lub każdą inną piłką , którą można uderzać nogą.
Pamiętjacie o wykonaniu krótkiej rozgrzeki i rozciąganiu przed.
Nie wszyscy nadesłali jeszcze zaległe krzyżówki.
Jak zawsze jestem do dyspozycji pod adresami wfkarkowo@poczta.fm, wf karnkowo fb messenger.
M.Wiśniewski
24-04-2020r.
Dzień dobry.
Ćwiczenia kształtujące całe ciało ze skakanką, które przedstawiam poniższy film, pozwolą Wam naprawdę przyspieszyć Wasze tętno. Jeżeli nie macie skakanki, możecie ruchem ramion udawać przeskoki (nogi pracują tak jak przy przeskokach przez prawdziwą skakankę). Do ćwiczeń statycznych kiedy trzeba złożyć skakankę, zaciśnijcie dłonie w pięści i udając że coś trzymajcie wykonujcie każdy ruch ćwiczenia. Liczę na Wasze zaangażowanie i wyobraźnie. Oczywiście, możecie zmniejszać liczbę powtórzeń danego ćwiczenia lub wykonywać je w wolniejszym tempie.
Zachęcam do zmierzenia sobie tętna przed wysiłkiem, bezpośrednio po wysiłku i minutę po zakończonym wysiłku. Życzę wytrwałości i miłej zabawy.
Pozdrawiam K. Grzywińska.
20.04.2020r.
Witam.
Dziś zdalnie zbadamy swoją wydolność. Dobrze wiecie, że wiosenny czas to głównie lekcje z lekkiej atletyki w tym biegu wydolnościowego Coopera , do którego przygotowujemy się zawsze przez kilka zajęć. Dziś pokażę Wam inny test, który możecie wykonać samodzielenie w domu i równiez zbadać swoją kondycję. To Test Harwardzki lub inaczej Step Test.
Sam przechodziłem go kilkuktornie i Was chcę zachęcić do spradzenia swoich możliwości. Jedyne będzie nam potrzebne to krzesło lub inny solidny stopień, telefon z zainstalowaną aplikacją z metronomem wybijającym rytm ćwiczenia oraz kartka do notowania naszego tętna. Test polega na 5 minutowym wysiłku wchodzenia na podwyższenie w określonym rytmie oraz trzykrotnych pomiarach tętna.
Tęno wieloktornie badaliśmy na lekcjach stacjonarnych więc zakładam, że nie będziecie mieć z tym problemu.
Wszystko przedstawia filmik poniżej. Zachęcam do badania.
Jak zwykle jestem do dyspozycji i kontaktu pod :
wfkarnkowo@poczta.fm
wfkarnkowo- fb messenger
Trzymajcie formę!
M.Wiśniewski
20.04-2020
Dzień Dobry Dziewczęta. Na dzisiejszej lekcji chciałabym , żebyście wykonały test Ruffiera. Wykonajcie test dwa razy: rano ok. 10:00 i wieczorem ok. .19:00. Zróbcie obliczenia dla pomiaru porannego i dla pomiaru wieczornego według poniższego wzoru. Obliczenia wykonajcie na kartce, dokonajcie interpretacje wyników według tabeli umieszczonej na samych końcu lekcji. W razie niejasności jesteśmy w kontakcie na messengerze. Czekam na zdjęcia Waszych obliczeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia. K. Grzywińska.
P.S. Przeczytać wszystko do końca. J Kliknij na link. Dołączam filmik instruktażowy z prawidłowym wykonaniem pomiaru tętna. Pomiaru dokonajcie tak jak na filmiku.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109590
Test Ruffiera – test oceniający wydolność fizyczną człowieka.
Test polega na oznaczeniu tętna spoczynkowego, a następnie wykonaniu 30 przysiadów w ciągu 1 minuty i dwukrotnym oznaczeniu tętna: bezpośrednio po próbie i po 1 minucie wypoczynku siedząc. Tętno mierzy się przez 15 s i wynik mnoży się przez 4. Rezultaty podstawia się do wzoru.
KARTA PRACY – WSKAŹNIK RUFFIERA
Imię i nazwisko ucznia …………………………………………………………………………………..……….kl ……………
Próba Ruffiera
Tab. 1. Dokonane pomiary wartości tętna
Pomiar tętna przez 15 sekund
wartość y
Wartość tętna przeliczona na minutę t=wartość x 4 =
Wartość tętna przed badaniem
y0=
t0= y0 * 4=
Wartość tętna bezpośrednio po wysiłku
y1=
t1= y1 * 4=
Wartość tętna po jednej minucie odpoczynku
y2=
t2= y2 * 4=
Obliczenie Wskaźnika Ruffiera:
( to + t1 + t2 ) - 200
IR = ———————————
10
IR =
(to + t1 + t2) - 200
=
(……..) - 200
=
……..
=
10
10
10
Ocena wskaźnika
Próba wykonana rano do godz. 10:00
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Próba wykonana ok. godz.19
Na podstawie przeprowadzonej Próby Ruffiera i obliczonego współczynnika IR=…………………..,
uzyskano ………………………………..……………………………….. ocenę wydolności.
Tab. 2. Interpretacja wyników
Wynik
Ocena próby
0,00
bardzo dobra
0,10 – 5,00
dobra
5,10 – 10,00
średnia
10,10 – 15,00
słaba
Powyżej 15,10
zła
16 -04 2020
Dzien dobry Panowie.
Witam Was po świętach. Mam nadzieję, że świąteczne słodkości poszły Wam w bicepsy, a nie w brzuchy
Zabieramy się do wspólnej pracy i dziś ćwiczymy z przyrzadem nietypowym - będzie to krzesło. Sami zobaczycie, że podstawowe ćwiczenia ogólnorozwojowe nie muszą wymagać dostępu do siłowni i sali sportowej. Każde z poniższych ćwiczeń wykonujemy 10x, ćwiczenia brzucha typu deska minumum 20sekund. Jeśłi jesteście bardziej zawansowani - zróbicie 3 minuty przerwy i cały trening wykonajcie dwukrotnie.
Przypominam,że nie wszyscy nadesłali do mnie swoje zaległe krzyzówki , za które otrzymujecie oceny.
M.Wiśniewski
wfkarnkwo@poczta.fm
wfkarnkowo - messenger
16 - 04 -2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
Witam Was na pierwszych zajęciach po świętach. Mam dla Was dziś propozycję ćwiczeń ogólnorozwojowych z nietypowym przyrządem. Do wykonania ćwiczeń potrzebny będzie Wam ręcznik. Jest to zestaw 34 ćwiczeń, jeżeli nie będziecie mogły wykonać wszystkich, możecie pominąć dane ćwiczenie i przejść do następnego. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do zadania. Podaję link do pobrania.
https://www.youtube.com/watch?v=HriJ5zXHDJ4
Pozdrawiam K. Grzywińska.
06 - 04 -2020
Witam chłopcy.
Na poprzednich lekcjach skupiliśmy się na wzmacnianiu klatki piersiowej oraz mięsni prostych i skośnych brzucha. Dziś chciałbym Wam zaproponować swietny trening nóg. Przydatny szczególnie dla piłkarzy chcących poprawić siłę uderzenia oraz skoczność - w piłce siatkowej i koszykówce
Ćwiczenia do wykonania z hantelkami, ale można zastąpić je 2 zwykłymi butelkami z wodą.
https://www.youtube.com/watch?v=3HGTiq_Lt0k
Jak zwykle - pamietajcie o kilku minutach rozgrzewki oraz rożciąganiu mięśni dwugłowych i czworogłowych ud przed przystapieniem do ćwiczeń.
Zyczę Wam zdrowych , spokojnych Świąt. W miarę możliwości pamiętajcie o codziennej aktywności w tym czasie i nadal trzymajcie formę.
Pozrawiam
M.Wiśniewski
06 - 04 -2020
Dzień Dobry Dziewczęta.
GRA Z KOSTKĄ
Do zabawy potrzebujecie dwie kostki do gry, zachęć kogoś z rodziny do wspólnej zabawy.
Rzuć dwoma kostkami i zobacz co wypadło!
Znajdź na planszy konfigurację liczb z kostek (np. na pierwszej kostce 3, na drugiej 1, czyli szukasz 3+1) i wykonaj zadanie.
Modyfikacja dla dwóch osób - rozgrywamy pojedynek w kamień-papier-nożyce. Wygrany rzuca kostkami, a przegrany wykonuje zadanie (lub wymyślcie sobie inne zasady)
Udanej zabawy!Życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Pozdrawiam K. Grzywińska.
02 -04 -2020
Dzień dobry, uczniowie klasy VII.
Dzisiejsze zajęcia zdalnego wychowania fizycznego będą teoretyczne. Waszym zadaniem jest wykonianie krzyżówki o tematyce sportowej.
Dziewczęta, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyżówkę to SPORTOWIEC. Proszę, ułóżcie 10 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Dyscyplina sportu, w której piłkę odbija się oburącz górnie palcami. Odpowiedź: SIATKÓWKA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. K. Grzywińskiej -messenger - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Chłopcy, Wasze hasło, do którego stworzycie krzyzówkę to LEKKOATLETA. Proszę, ułóżcie 11 pytań o tematyce sportowej i wpiszcie w okienka swojej krzyżówki. Np. 1. Imię polskiej pływaczki Jędrzejczak. Odpowiedź OTYLIA itd.Swoją krzyżówkę narysujcie i wypełnijcie na kartce, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do p. M. Wiśniewskiego - wfkarnkowo@poczta.fm lub jak wolicie na fb messenger: https://www.facebook.com/wf.karnkowo.1 - do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pamiętajcie o podpisaniu się na kartce.
Pozdrawiamy K. Grzywińska, M. Wiśniewski
30 - 03 -2020
Witam chłopcy.
Na tej zdalnej lekcji wychowania fizycznego przypomnimy i sprawdzimy Wasze wiadomości z zakresu piłki siatkowej. Praktyczne zaliczenie z siatkówki u mnie każdy z Was ma już za sobą. Czas na teorię i przepisy.
Oficjalne przepisy, z którymi należy się zaznajomić znajdziecie pod poniższym adresem:
http://www.grabowiec.edu.pl/strony_nauczycieli/wf/przepisy_siatkowka.htm
część odpowiedzi na pytania testowe możecie uzyskać również zaglądając tu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piłka_siatkowa
Następnie wejdź w test i sprawdz swoją wiedzę. Ile punktów otrzymałeś ?
http://sporttopestka.pl/rozwiaz-quiz-z-siatkowki/ - test wczytuje się długo, ale działa, cierpliwości
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski -wfkarnkowo@poczta.fm
30 - 03 -2020
Dzień Dobry, dziewczęta. To kolejne nasze spotaknie na zdalnym nauczaniu wychowania fizycznego. Dziś, chciałabym zachęcić Was do zabawy z quizem.
Pierwszy Quiz Piramida żywienia
https://quizizz.com/join/quiz/5e706105da7c31001bab9e44/start?studentShare=true
Drugi, aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
https://quizizz.com/join/quiz/5e70825e024f87001b10fb6c/start?studentShare=true
Starajcie sobie robić przerwy między lekcjami,po to, żeby trochę pobudzić swoje ciało do ruchu https://www.youtube.com/watch?v=ihTeY3MIfD8
Pozdrawiam K. Grzywińska
27.03.2020
Witam klasę VII
W ramach piątkowej lekcji wychowania fizycznego nadal ćwiczymy zdalnie. Ostatnio skupialiśmy się na mięśniach brzucha, dziś zajmiemy się wzmocnieniem mięśni klatki piersiowej. Do wykonania ćwiczeń potrzebujecie odrobinę miejsca oraz butelki z wodą, które będą służyły jako obciążenie. Trening wykonujemy 3x w tygodniu w dniach planowych lekcji wychowania fizycznego - poniedziałek - czwartek - piątek . W pozostałe dni odpoczywamy dając mięśniom czas na regenerację. https://www.youtube.com/watch?v=_VB3YtzF5_8 Sprawdź i zanotuj poziom swojego pulsu przed ćwiczeniami oraz zaraz po nich zgodnie z zasadami, które poznaliśmy na lekcjach stacjonarnych. Czy był to dla Ciebie trening lekki, średnio zaawansowany czy może ciężki ?
M.Wiśniewski - wfkarnkowo@poczta.fm
25-03-2020
K. Grzywińska
19-03-2020
Witam dziewczęta, chciałabym Was zachęć w przerwie między lekcjami do ruchu, zwłaszcza teraz kiedy zajęcia są zawieszone, możecie poćwiczyć z ruletką https://damianrudnik.com.
Przesyłam wam również układ zumby, który możemy wspólnie zatańczyć po powrocie do szkoły- wolniejszy https://www.youtube.com/watch?v=EpN7W2K1owQ ,lub trochę bardziej intensywny https://www.youtube.com/watch?v=MSKj5VX3SFo , możecie zachęcić rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej aktywności. Pozdrawiam.
Krzysztofa Grzywińska.
20-03-2020
Klasa VII
Witam chłopcy. Czas wolny od zajęć w szkołach to nie czas wolny od aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie i nie zapominajmy o ruchu.
Wielu z Was ma do poprawy ćwiczenia z mięśni brzucha.
Oto zestaw do wykonania dla Was. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie od poniedziałku do piątku. W weekend odpoczywamy.
https://www.youtube.com/watch?v=jJ8o0qWmQus
Jako urozmaicenie wykonujemy również planki
https://www.youtube.com/watch?v=pXoTXV4YUZw
Ćwiczenie należy utrzymać minumum 60sekund.
Pozdrawiam.
M.Wiśniewski