W dniu 27 marca mieliśmy przyjemność być gospodarzami II Gminnej Debaty Uczniowskiej pod hasłem: ,, Czy kryzysy psychiczne są zagrożeniem dla rozwoju i jakości życia dzieci i młodzieży ? ". Debata została zorganizowana z inicjatywy i we współpracy Wójta Gminy Lipno z Dyrekcją Zespołu Szkół w Karnkowie.
Wydarzenie zgromadziło nie tylko młodych uczestników ze wszystkich szkół gminnych, ale także gości specjalnych w osobach przedstawicieli lokalnych urzędów i instytucji zajmujących się pomocą dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym.
Gośćmi debaty byli: Pan Andrzej Piotr Szychulski - Wójt Gminy Lipno, Pan Marek Pomirski - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lipnie, kom. Malgorzata Małkińska i st. sierżant Agnieszka Romańska z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie, Pani Małgorzta Ośmiałowska - Z – ca Dyrektora Biblioteki Gminy Lipno, Pan Marcin Chojnicki - Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych, Pani Iwona Rutkowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wichowie. Wśród gości była także Pani Anna Sikorska - sołtys Karnkowa, Pan Jarosław Mikołajczyk – przewodniczący Rady Rodziców w ZS Karnkowo.
Podczas powitania, Dyrektor Zespołu Szkół w Karnkowie – Wojciech Frymarkiewicz wyraził podziękowanie dla uczestników za przyjęcie zaproszeń do dyskusji. Podkreślił rangę problemu zdrowia psychicznego jako ważnego czynnika dla harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży. Zachęcił do owocnej dyskusji.
Debata rozpoczęła się od przedstawienia prezentacji multimedialnych, które przygotowali uczniowie z poszczególnych szkół. Prezentacje te miały na celu ukazanie skali problemu kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz wpływu, jaki mają na codzienne życie młodych ludzi. Prezentacje zostały opatrzone własnymi rozważaniami mówców. Wszystkie wystąpienia były przemyślane i merytoryczne. Pokazały ogromne zaangażowanie uczniów oraz logiczną argumentację. Wypowiedzi potwierdziły, że dzieci i uczniowie są pełni troski o swój stan emocjonalny. Chętnie przyjmują wszelką pomoc i wiedzę, która ich wspiera w utrzymaniu zdrowia psychicznego.
Druga część spotkania przeznaczona była na prelekcje ekspertów.
Na wstępie mieliśmy przyjemność wysłuchać Wójta Gminy Lipno, który zwrócił uwagę na znaczenie wsparcia lokalnych władz i instytucji w zakresie przeciwdziałania kryzysom psychicznym wśród młodzieży. Zaznaczył, że inwestowanie w profilaktykę to ważny krok w budowanie społeczności, która potrafi reagować na problemy młodzieży. Wójt podkreślił również rolę rodziny i nauczycieli w wykrywaniu pierwszych sygnałów kryzysu u dzieci.
Kolejny gość, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie zwrócił uwagę na rosnącą liczbę dzieci i młodzieży, które zgłaszają się po pomoc psychologiczną. Podkreślił, że kryzysy emocjonalne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy stres związany z presją rówieśniczą, mają ogromny wpływ na rozwój i jakość życia młodych ludzi. Zdaniem eksperta, kluczowe jest wczesne rozpoznanie problemów i odpowiednia pomoc, zanim kryzys psychiczny przekształci się w poważniejsze trudności.
Kom. Małgorzata Małkińska podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym roli policji w zapewnianiu bezpieczeństwa psychicznego młodzieży. Zwróciła uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz innych zagrożeń, które w XXI wieku stają się coraz bardziej powszechne wśród dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że zjawiska te mogą prowadzić do kryzysów emocjonalnych, a ich konsekwencje mogą być tragiczne dla psychicznego i fizycznego rozwoju młodego człowieka. Podkreśliła również rolę współpracy policji z rodzicami, szkołami oraz instytucjami zajmującymi się pomocą psychologiczną, aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom.
Z - ca Dyrektora Biblioteki Gminy Lipno podkreśliła ogromną rolę dostępu do odpowiednich zasobów edukacyjnych i literackich jako czynnika budującego właściwe postawy. Podkreśliła, że biblioteki współpracują z pedagogami, psychologami oraz lokalnymi szkołami, organizując różnorodne wydarzenia mające na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego. Także oferują dostęp do literatury, która pomaga młodzieży lepiej zrozumieć swoje emocje i wyzwania, przed którymi stają.
Dyrekto Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych Pan Marcin Chojnicki podziękował wszystkim uczestnikom za tak liczny udzial i zaangażowanie w działania profilaktyczne, które wspierają uczniów w codziennym funkcjonowaniu.
Spotkanie miało charakter poważnej dyskusji, ale gospodarze zadbali o akcenty artystyczne. Był to występ chóru szkolnego przygotowanego przez Pana Rafała Ługowskiego i kółka tanecznego przygotowanego przez Panią Krzysztofę Grzywińską.
W podsumowaniu, uczniowie i eksperci uznali, że kryzysy psychiczne są zagrożeniem dla rozwoju i jakości życia dzieci i młodzieży. Dlatego w trakcie debaty poruszono kluczowe kwestie dotyczące roli szkoły, rodziny i społeczności w dbaniu o dobrostan psychiczny dzieci. Wszyscy podkreślali, że tak ważne tematy powinny być regularnie poruszane w szkołach, a stosowanie zasady ,, Zrozumieć…Wspierać…Zapobiegać…” będzie skutkowało podniesieniem jakości życia i zdrowia psychicznego młodego pokolenia.
Na zakończenie, w podziękowaniu za udział i wkład pracy, prelegenci wraz z nauczycielami, którzy zadbali o ich przygotowanie otrzymali pamiątkowe upominki od organizatorów.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Lipno - Panu Andrzejowi Piotrowi Szychulskiemu
za pomoc w organizacji wydarzenia oraz życzliwe wsparcie inicjatyw uczniowskich.
Dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom:
Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Radomicach,
Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Wichowie,
Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Różyckiego w Jastrzębiu,
Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu,
Szkoły Podstawowej im. Żwirki i Wigury w Maliszewie
za udział i wspaniałe przygotowanie uczniów do wystąpień.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w przygotowaniu wydarzenia. Bez Waszej współpracy i zaangażowania, nie byłoby to możliwe.