Doradztwo zawodowe
15. 06. 2020
Temat: Kwalifikacje i kompetencje.
- Kwalifikacje( słownik PWN) - to zbiór elementów wykształcenia i uzdolnień potrzebnych do wykonywania jakiejś funkcji lub zawodu. Pojęcie to stosowane jest często w dwóch kontekstach:
- Kwalifikacje w zawodzie określa się po to, by sprawdzić, czy osoba ma prawo do wykonywania konkretnego zawodu. Jest to połączone z pojęciem zawodu regulowanego (każdy kraj Unii Europejskiej ma listę takich zawodów). Do ich wykonywania trzeba mieć uznane kwalifikacje zawodowe. Każdy kraj indywidualnie określa listę takich zawodów.
- Kwalifikacje zawodowe w procesie rekrutacji i formułowania CV. Kwalifikacje zawodowe są formalizowane za pomocą odpowiednich dokumentów (dyplomów, certyfikatów, uprawnień itp.). Dzięki temu można określić poziomy - np. dotyczące wykształcenia, znajomości języka, uprawnień do obsługi konkretnych maszyn. Pomaga to pracodawcom określić czy dana osoba jest odpowiednio przygotowana do podjęcia pracy. Znormalizowanie kwalifikacji pomaga również porównywać - poziomy kształcenia, wiedzy, stażu - między poszczególnymi pracownikami lub kandydatami na dane stanowisko.
- Kompetencje zawodowe.
Na profil idealnego kandydata składają się w dużej mierze właśnie jego kompetencje. Dzieli się je na kompetencje twarde i miękkie.
Kompetencje twarde są też nazywane kwalifikacjami zawodowymi.
Kompetencje miękkie stoją niejako w opozycji do twardych. Określa się tym mianem umiejętności interpersonalne oraz te, które dotyczą osobowości. Przykładem kompetencji miękkich jest umiejętność negocjacji, motywowania siebie lub grupy, kreatywność.
W ogłoszeniu wystawionym przez pracodawcę często widać, na czym należy się skupić, prezentując CV. Czy wyróżnić zdobyte kwalifikacje, czy skupić się na kompetencjach miękkich. Odpowiednia prezentacja doświadczenia pozwala zdobyć już kilka punktów do zdobycia upragnionego stanowiska.
- Kompetencje a kwalifikacje - różnice
Między kompetencjami a kwalifikacjami istnieją różnice - jednak jedne i drugie są pożądane przez pracodawców.
Kompetencje miękkie mają charakter uniwersalny (mogą w jednych zawodach być bardziej użytecznie niż w innych). Są to umiejętności trudne do zmierzenia. Ich nabycie wiąże się z pracą nad własną osobowością. Jeśli ktoś chce rozwijać się w tym zakresie, to istnieje możliwość uczęszczania na szkolenia i kursy związane z tą tematyką.
Kwalifikacje zawodowe to już elementy bardziej uregulowane . Nabywa się je w trakcie edukacji oraz szkoleń i kursów. Wiedza jest weryfikowana, a jej poziom udokumentowany dyplomami, certyfikatami, licencjami itp. Kwalifikacje charakteryzują się również tym, że są dopasowane do konkretnej branży, zawodu lub specjalizacji.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Według artykułu 103. Kodeksu pracy: „przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą”.
Coraz częściej słyszymy, że certyfikaty powoli przestają mieć znaczenie na rynku pracy. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Dyplomy są bowiem potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych. Dzięki nim jesteśmy bardziej atrakcyjnymi kandydatami. Jest to także oznaka, że chcemy się rozwijać. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na dofinansowanie szkoleń oraz kursów dla zatrudnionych. Dzięki temu firma stanie się bardziej konkurencyjna na rynku.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - Kodeks pracy
Polskie prawo pracy zaznacza, że przedsiębiorca musi ułatwić podwładnym podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Mówi o tym artykuł 17. Kodeksu pracy. Nie jest jednak dokładnie napisane, że to pracodawca powinien płacić za wszystkie szkolenia, studia podyplomowe czy kursy. Istotne jest wyrażanie zgody na udział w kursach, pod warunkiem, że nie koliduje to z wykonywaniem obowiązków.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - korzyści dla pracownika i pracodawcy
Wyższe kwalifikacje zawodowe pracowników wpływają na zwiększenie zysków firmy, z czego przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę. Dzięki szkoleniom zatrudnione osoby poznają nowe metody pracy, które np. znacznie przyśpieszają wykonywanie obowiązków. Kompetentna i dobrze wykształcona kadra to klucz do sukcesu. Firma może się nawet stać liderem w danej branży na rynku. Umożliwienie dokształcania się wpływa także na zmniejszenie fluktuacji kard, czyli rotacji pracowników. Osoby zatrudnione wiedzą, że ich rozwój jest dla przełożonego ważny, a to przekłada się na lojalność oraz motywację. O wiele bardziej efektywny podwładny to taki, który czuje się częścią firmy, a nie tylko kolejnym, mało znaczącym elementem układanki. Zadowoleni i zmotywowani zatrudnieni chcą wdrażać innowacyjne pomysły i z większym zapałem wykonują swoje obowiązki. Wpływa to także na polepszenie wizerunku firmy na rynku. Staje się ona bardziej atrakcyjna dla wykwalifikowanych specjalistów z danej branży. Zwiększenie potencjału konkurencyjnego to dla przedsiębiorców ważne zadanie, którego sami nie będą w stanie zrealizować. Potrzebny jest do tego zespół profesjonalistów.
- Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Pracownicy mogą korzystać z różnych form podnoszenia kwalifikacji. Różnią się one przede wszystkim tematyką.
Najczęściej dzieli się je na 2 grupy: szkolenia twarde oraz miękkie.
Szkolenia twarde dotyczą specjalistycznej wiedzy, najczęściej obejmują tematykę informatyczną, finansową, księgową.
Kursy miękkie rozwijają zdolności interpersonalne podwładnych, np. asertywność, zarządzanie czasem, obsługa klienta, radzenie sobie ze stresem, komunikacja.
Czasami pracodawca będzie od zatrudnionych wymagał podpisania umowy szkoleniowej, która określa wzajemne obowiązki związane z doskonaleniem zawodowym. Umowa ta jest konieczna, jeśli przełożony zdecydował się wysłać daną osobę na szkolenie i oczekuje od niej, że po zakończeniu edukacji pozostanie w stanie zatrudnienia. Taki dokument powinien mieć formę pisemną i zawiera:
• strony czyli pracodawcę oraz pracownika wraz z całym kompletem danych osobowych,
• przedmiot dokształcania (studia, kurs, szkolenie, podyplomówka),
• termin rozpoczęcia oraz przewidywaną datę zakończenia nauki,
• określenie sankcji w przypadku przerwania edukacji.- Sposoby podnoszenia kwalifikacji.
- Kursy i szkolenia
Szkolenia i kursy należą do najczęściej wybieranych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zarówno dla pracowników jak i osób bezrobotnych. Najczęściej wybierane są przez osoby, które nie mogą znaleźć pracy w zawodzie lub z różnych przyczyn muszą zmienić swoje kwalifikacje. Osoby bezrobotne mają możliwość ubiegania się o sfinansowanie tego typu kursów i szkoleń.
- Szkolenia wewnętrzne
Są organizowane dla pracowników firmy. Ich zastosowanie ma sens wówczas, gdy spora część zespołu zgłasza potrzebę rozwoju w danym obszarze. Szkolenia organizowane są przez jednostki współpracujące z firmą tj. uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe i inne. Szkolenia pracownicze umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i kompetencji. Warto więc sprawdzić, czy w naszej firmie odbywają się tego typu szkolenia.
- Staże i praktyki
Najczęściej wybierane są one przez studentów i osoby rozpoczynające karierę zawodową. Można spotkać zarówno bezpłatne jak i płatne praktyki. Staże i praktyki pozwalają zdobyć cenne doświadczenie pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie.
- Studia podyplomowe
Pozwalają podnieść lub uzupełnić zdobyte już wykształcenie. Warto poszukać ofert finansowanych lub dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- E-learning coraz bardziej popularny
Umożliwia zdobywanie wiedzy online. Jest to najbardziej elastyczna forma edukacji, dopasowana do indywidualnej sytuacji pracownika. Każdy może samodzielnie dostosować tempo i czas nauki do własnych możliwości. Wśród tego typu szkoleń znajdziemy zarówno szkolenia twarde jak i miękkie, bezpłatne i odpłatne. Kursy e‑learningowe są idealnym rozwiązaniem dla kobiet wychowujących dzieci.
Ćwiczenie: Postaw się w roli pracownika i zastanów: Czy warto się dokształcać?
12. 06.2020
Temat: Poszukujemy pracy – popularne zakłady pracy na terenie powiatu
lipnowskiego.
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zaplanowane były wyjazdy do zakładów pracy w celu poznania specyfiki i warunków pracy w wybranych zakładach. Z wiadomych przyczyn nie możemy niestety odbyć naszych wypraw. Przedstawiam wam kilka zakładów , które funkcjonują na terenie powiatu lipnowskiego i oferują stanowiska pracy.
Greenyard Frozen Poland
ul. Wojska Polskiego 12 - 87-600 Lipno Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-
Przedsiębiorstwo Usługowe AGROMLECZ Sp. z o.o.
adres ul. 3 Maja 32, 87-600 LIPNO
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ZET-MARK Zakład Pracy Chronionej
adres Al. 1 Maja 102, 87-630 SKĘPE
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo- Handlowe WIKSBUD
adres ul. Okrzei 7, 87-600 LIPNO
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o.
adres ul. Wojska Polskiego 8, 87-600 LIPNO
adres ul. Wojska Polskiego 10, 87-600 LIPNO
Zakład Usługowo-Handlowy ROLMEX Zakład Pracy Chronionej
adres ul. Okrzei 7, 87-600 LIPNO
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo- Handlowe WIKSBUD
adres ul. Okrzei 7, 87-600 LIPNO
Fabryka Urządzeń Wentylacyjno- Klimatyzacyjnych KONWEKTOR Sp. z o.o.
adres ul. Wojska Polskiego 6, 87-600 LIPNO
BRICOMARCHE LIPNO
PUK
ul. Wyszyńskiego 47, 87-600 Lipno
Dawtona- Zakład Produkcyjny w Lipnie
ul. Wojska Polskiego 12
Jeszcze długa droga przed wami w kierunku podjęcia pracy , ale warto poznawać najbliższy rynek pracy. Firmy, które wymieniłam oferują pracę stałą, sezonową a także staże i praktyki. Często można otrzymać pracę na umowę- zlecenie. Ważnym elementem w poszukiwaniu pracy jest zasięganie informacji wśród rodziny i znajomych. Dlatego szukając – pytajcie wszystkich wokół was.
Powodzenia w poznawaniu rynku pracy.
18. 05. 2020
Temat: Praca w zespole jako przykład kompetencji kluczowych.
Zespół to grupa osób, które współpracują ze sobą. Ta współpraca powinna opierać się na wspólnym rozwiązywaniu problemów, które pozwolą na zrealizowanie założeń. Umiejętność pracy w grupie to jedna z kompetencji miękkich, które mają szczególne znaczenie w szkole a potem dla pracodawców. Chcąc efektywnie działać w zespole, warto m.in. wsłuchiwać się w oczekiwania kolegów oraz konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty.
Najważniejsze zasady współpracy w grupie to:
- doskonalenie umiejętności komunikacyjnych
- realizowanie celów zespołowych
- sumienne wykonywanie powierzonych zadań
- uczciwość
- okazywanie zaufania
- budowanie przyjaznej atmosfery
- bycie otwartym na oczekiwania i sugestie współpracowników
- formułowanie informacji zwrotnych
- branie odpowiedzialności za podejmowane działania
- wspólne rozwiązywanie problemów
Praca w grupach daje wiele korzyści np.:
- kształci umiejętność komunikowania się i współpracy,
- uczy przestrzegania przyjętych zasad,
- pomaga stać się odpowiedzialnym za swoje własne nauczanie,
- zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa,
- wzmacnia wiarę we własne możliwości,
- umożliwia wzajemne uczenie się od siebie,
- zwiększa odpowiedzialność za siebie i innych,
- daje szansę na pokonywanie własnej nieśmiałości,
- uczy tolerancji i życzliwości,
- zwiększa zaangażowanie i motywacje do pracy,
- zachęca do otwartej dyskusji oraz do podejmowania nowych zadań, Ø przygotowuje do publicznych wystąpień
Praca grupowa sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu.
Zapamiętujemy:
10% tego, co czytamy
20% tego, co słyszymy
30% tego, co widzimy
50% tego, co słyszymy i widzimy
70% tego, co sami mówimy
90% tego, co sami robimy
Zalety pracy w zespole.
- poczucie odpowiedzialności
- efektywność
- aktywność i zaangażowanie
- oszczędność czasu i nakładu pracy
- mniejszy nakład kosztów
- pozwala obniżyć koszty przy zachowaniu wysokiej jakości.
- wzrost kompetencji
- dzięki odpowiedzialności za dane zadanie oraz możliwości wymiany poglądów, wiedzy, doświadczeń osoby z zespołu mogą szybciej podnosić swoje kompetencje
- lepsza atmosfera w pracy oraz budowanie więzi społecznych
Wady pracy w zespole.
- Konflikty
- próżniactwo społeczne
- rozproszona odpowiedzialność
- konformizm
- “syndrom grupowego myślenia”
- “syndrom ogłupienia grupowego”
- większa skłonność do ryzyka
- rekrutacja indywidualistów
- zbyt wielu liderów w grupie
Podsumowanie:
Praca w zespole posiada zarówno wady, jak i zalety. Warto pamiętać, że nieodzownym elementem pracy w grupie jest dobra komunikacja i wzajemny szacunek do siebie nawzajem i do wykonywanej przez poszczególnych członków grupy pracy. Umiejętność słuchania siebie nawzajem oraz wzajemne wsparcie ułatwia pracę w zespole. Jest ona niezmiernie ważnym elementem codziennego wykonywania obowiązków, dlatego wprowadzając taką formę pracy, można wiele zyskać. Ważne, by zespół był zgrany, ale czasami nie jest i wtedy istotna jest rola przywódcy, który będzie dbał o porządek w grupie.
Ćwiczenie: Zastanów się czy umiesz pracować w grupie i czy posiadasz cechy lidera?
5. 05. 2020
Temat: Moje uzdolnienia i posiadane umiejętności .
Każdy człowiek rodzi się z bagażem zdolności, umiejętności i różnych predyspozycji. Aby poznać cały ten bagaż musimy wiedzieć co mamy poznać.
Co określamy mianem umiejętności?
Umiejętność – jest to każda czynność, którą potrafimy wykonywać. Są one nabywane podczas całego życia. Każdy człowiek je posiada i są to np. umiejętność pływania, obsługi komputera, praca w zespole, przywództwo. Są one potrzebne do nauki a potem do wykonywania pracy zawodowej. Oczywiście przyswajamy je w różnym stopniu.W przyszłości podczas rekrutacji i selekcji pracodawcy dokładnie analizują podane przez kandydata umiejętności a także zdolności i cechy osobowe. Wszystkie umiejętności jakie człowiek nabywa w ciągu życia można podzielić na umiejętności adaptacyjne i uniwersalne.
Umiejętności adaptacyjne pozwalają otrzymać pracę i są zdobywane we wczesnej fazie życia w środowisku rodzinnym, przedszkolnym, szkolnym, dzięki przebywaniu z innymi ludźmi oraz procesowi intensywnej edukacji. Umiejętności te decydują o procesie adaptacji człowieka do środowiska, w którym aktualnie znajduje się oraz ułatwiają właściwe kontakty z innymi ludźmi (przełożonymi, współpracownikami), pozwalają dobrze zorganizować czas. Za umiejętności adaptacyjne uważane są np. zorganizowanie , kreatywność, punktualność , entuzjazm , uprzejmość , odpowiedzialność ,pomysłowość.
Umiejętności uniwersalne to takie cechy, które pozwalają zdobyć pracę. Zaliczamy do nich talent, zdolności lub wyuczone umiejętności. Obejmują one cztery grupy umiejętności , które potrzebne są w każdej pracy:
- dane - szybkie i dokładne liczenie, zestawianie cyfr.
- informacje - szybkie kojarzenie faktów, planowanie,
- ludzie - umiejętność pomagania, kierowania, współczucia,
- rzeczy - zdolności mechaniczne, obsługa i naprawa ma
Przykłady umiejętności uniwersalnych to np. szybkość i dokładność, planowanie, zdolności kierowania innymi, umiejętności łatwego wysławiania się, umiejętności obsługi i naprawy maszyn, czytanie, pisanie, liczenie.
Co to są zdolności?
Zdolności - to możliwość szybkiego zdobycia umiejętności np. obsługi komputera. Ludzie mają różne umiejętności i różne uzdolnienia. Osoby, które wykorzystują swoje umiejętności podczas nauki i poszukiwania pracy, mają większą pewność, że osiągną sukces.
Znając swoje umiejętności i zdolności można zdobyć upragnione kwalifikacje czyli potwierdzić to co mamy najlepsze odpowiednim dyplomem, kwalifikującym do wykonywania konkretnej pracy - konkretnego zawodu.
Przeprowadź ćwiczenie: podkreśl cechy, które najbardziej określają ciebie i spróbuj zakwalifikować się do jednej z sześciu różnych grup:
realistyczna - osoby z tej grupy mają uzdolnienia sportowe lub zdolności manualne, lubią pracować mając do czynienia z przedmiotami, maszynami, narzędziami lub zwierzętami, roślinami lub wolą pracować na wolnym powietrzu
społeczna – osoby z tej grupy lubią pracować z ludźmi, informować, wyjaśniać, pomagać, szkolić, wychowywać, uczyć, mają uzdolnienia związane z posługiwaniem się słowami
badawcza – osoby z tej grupy lubią obserwować, uczyć się, badać, analizować, oceniać lub rozwiewać problemy
przedsiębiorcza – osoby z tej grupy lubią pracować z ludźmi - mieć wpływ na nich lubią występować publicznie, chcą być przywódcami lub chcą zarządzać dla osiągnięcia zysku lub celów wyznaczonych przez organizację
artystyczna - osoby z tej grupy mają uzdolnienia artystyczne, są innowacyjni i obdarzeni intuicją; lubią pracować w nieschematycznych sytuacjach, używają wyobraźni i możliwości twórczych
konwencjonalna – osoby z tej grupy lubią mieć do czynienia z danymi lubią pisać lub obliczać, wykonywać prace zwracając uwagę na szczegóły, lub kierując się instrukcjami innych osób)
Z każdą grupą związany jest odpowiedni typ osobowości, określony przez charakterystyczne dla niej cechy psychiczne.
- A teraz zobacz kim jesteś.
realista - typowi realistycznemu odpowiadają zawody np: pilot, stolarz, technik, inżynier, operator radiowy, kreślarz, optyk, leśnik, mechanik samochodowy, rolnik, elektryk, kierowca, ślusarz, spawacz - często brakuje mu jednak umiejętności społecznych. Typ realistyczny określany jest jako: prostolinijny, uczciwy, trzeźwo myślący, szczery materialista , skromny, naturalny, pokorny, zasadniczy, wytrwały ,praktyczny, nieśmiały, gospodarny, cierpliwy ,pracowity .Osobę tę cechuje: niezależność, praktycyzm, sprawność fizyczna, przebojowość, konserwatyzm, fizyczna koordynacja, siła, logika, preferuje ona wykorzystywanie zmysłów wzroku i dotyku. Osoba ta lubi: napięcia, podejmowanie ryzyka, pracę na świeżym powietrzu, konkretne problemy, pieniądze, posługiwać się narzędziami i maszynami.
typ badawczy - typowi badawczemu odpowiadają zawody np: biolog, fizyk, matematyk, geolog, meteorolog, agent ubezpieczeniowy, programista, ekonomista, laborant, lekarz często brakuje mu zdolności przyrodniczych. Typ określany jest jako: ostrożny analityczny złożony krytyczny . Niezwykły niezależny intelektualista skierowany na siebie metodyczny skromny pesymista dokładny racjonalny odnoszący się z rezerwą Osobę te cechuje: niezależność, ciekawość świata, intelektualizm, chęć analizowania swoich myśli i uczuć, brak tradycjonalizmu. Osoba taka korzysta z zasobu informacji, posiada swoiste powiązania z ludźmi, rzeczami, stosuje przyrządy do badania idei; posiada zdolności intelektualne, umiejętność logicznego myślenia. Osoba ta lubi: studiowanie, wyzwania, wymianę myśli i skomplikowane, abstrakcyjne problemy. Osoba ta rozwiązuje problemy przez myślenie.
typ artystyczny - typowi artystycznemu odpowiadają zawody np: muzyk, kompozytor, reżyser, pisarz, dekorator wnętrz, aktor, piosenkarz, pracownik reklamy, architekt, redaktor, archiwista, projektant, autor nieliteracki, artysta komercyjny, litograf. Posiada uzdolnienia artystyczne - literackie, plastyczne, muzyczne, ale często brakuje mu umiejętności urzędniczych. Określany jest jako: niedbały i kreatywny . Niezależny, obdarzony wyobraźnią ,intuicyjny ,otwarty, emocjonalny idealista, impulsywny ,oryginalny, skoncentrowany na własnych przeżyciach Osobę tę cechuje: kreatywność, uczuciowość, poczucie estetyki, analizowanie swoich myśli i uczuć, ekspresyjność. Jest to osoba inteligentna, wrażliwa na kolory, formę, dźwięki: za pomocą procesów myślowych przetwarza informacje uzyskane za pomocą narządów zmysłów. Osoba ta lubi: piękno, wymianę myśli, interesujące i niezwykłe widoki. Osoba ta rozwiązuje problemy w sposób twórczy i nietypowy.
typ społeczny - typowi społecznemu odpowiadają zawody społeczne, jak: nauczyciel, katecheta, psycholog w poradni psychologiczno-pedagogicznej, doradca zawodowy, kierownik budowy, ksiądz, bibliotekarz, kadrowiec, pracownik rekreacji, pielęgniarka, dozorca - ale często brakuje mu uzdolnień technicznych i naukowych. Określany jest jako: współczujący, współpracujący, przyjazny, uczynny ,Idealista ,uprzejmy ,cierpliwy odpowiedzialny, towarzyski ,wyrozumiały ,serdeczny, taktowny .Osobę tę cechuje: otwartość na kontakty z ludźmi, chęć przywództwa, zainteresowanie ludźmi, uczuciowość, potrzeba wspierania, odpowiedzialność. W pracy z innymi używa uczuć, słów, idei. Posiada umiejętności wczuwania się, rozumienia spraw, jest otwarta, naturalna, taktowna. Osoba ta lubi: pomagać innym, przewodzić. Osoba ta rozwiązuje problemy kierując się uczuciami.
typ przedsiębiorczy - typowi przedsiębiorczemu odpowiadają zawody wymagające przedsiębiorczości, takie jak: sprzedawca, menadżer, kierownik, właściciel firmy, kwiaciarz, prawnik, attache wojskowy, spiker, personalny, agent nieruchomości, sprzedawca, makler. Posiada umiejętności przywódcze, łatwość wysławiania się, ale często brakuje mu uzdolnień naukowych. Określany jest jako: władczy, ambitny, podejmujący ryzyko ,energiczny ,ekstrawertyczny, impulsywny, optymistyczny ,poszukujący przyjemności, pewny siebi,e towarzyski ,popularny. Osobę tę cechuje: energiczność, niezależność, pełna wiara we własne siły, chęć dominacji, elokwentność; w pracy z ludźmi i podczas wykonywania zadań kieruje się uczuciami i logiką. Osoba ta lubi: organizować, przekonywać, kierować, administrować. Osoba ta rozwiązuje problemy poprzez rozwiązywanie ryzyka.
typ konwencjonalny - typowi konwencjonalnemu odpowiadają konwencjonalne zawody, takie jak: księgowy, urzędnik, sekretarka, pracownik banku, kasjer, inspektor kredytowy, likwidator szkód, urzędnik, agent biura podróży. Posiada uzdolnienia urzędnicze i rachunkowe, ale często brakuje mu uzdolnień artystycznych. Określany jest jako: sumienny, dokładny, skuteczny ,zorganizowany ,pedantyczny, skrupulatny ,uległy wytrwały, praktyczny bez wyobraźni, oszczędny .Osobę tę cechuje: łagodne usposobienie, dokładność, logika myślenia, odpowiedzialność, wykorzystuje ona informacje płynące z narządów zmysłów i procesów myślowych. Osoba ta lubi: porządek, zdecydowanie, bezpieczeństwo, identyfikowanie się z osobami posiadającymi wiedzę, wpływy. Osoba ta rozwiązuje problemy kierując się uznanymi zasadami, regułami.
Ćwiczenie: Przyjrzyj się typom osobowości. Wypisz sobie nazwy typów, które odpowiadają ci najbardziej - jaki typ najbardziej przypominasz? Miej na uwadze to, że nasza osobowość jest zwykle połączeniem kilku typów, z których jeden dominuje.
Powodzenia w poszukiwaniach!
29. 04. 2020
Temat: Charakterystyka struktury systemu edukacji formalnej oraz możliwości edukacji pozaformalnej i nieformalnej.
Edukacja formalna – to kształcenie realizowane przez publiczne i niepubliczne szkoły oraz inne podmioty systemu oświaty, uczelnie oraz inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego, w ramach programów. Prowadzą one do uzyskania kwalifikacji pełnych i kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych (tzn. efektów kształcenia, poświadczonych dyplomem, świadectwem, certyfikatem lub innym dokumentem wydanym przez uprawnioną instytucję potwierdzającym uzyskanie zakładanych efektów kształcenia) albo kwalifikacji w zawodzie . Edukacja formalna odnosi się do różnego rodzaju szkół. Są to zarówno odmiany szkół powstałe w społeczeństwach z kręgu kultur euroamerykańskich, a więc związane z edukacją masową, powszechną, prowadzoną przez państwo narodowe i opartą na racjonalności typu naukowego , jak i warianty szkół z kręgu kultur pozaeuropejskich oparte ma kryteriach społecznych i religijnych np. szkoły koraniczne ze świata współczesnego islamu, szkoły konfucjańskie dla urzędników z czasów starożytnego Dalekiego Wschodu
Edukacja pozaformalna – jest to kształcenie i szkolenie realizowane w ramach programów, które nie prowadzą do uzyskania kwalifikacji pełnych nabytych w systemie edukacji formalnej. Jest to nabywanie wiedzy konkretnej i jej przekazywanie w życiu codziennym np. wśród osób bliskich i spokrewnionych. Edukację nieformalną można utożsamiać z socjalizacją. Najczęściej przywoływanym przykładem jest uczenie się konkretnej umiejętności praktycznej wśród ludów pozaeuropejskich, np. tkactwa. Ma ono miejsce wśród osób spokrewnionych, znanych bezpośrednio i bliskich, jest częścią codzienności, a wiodącą metodą jest naśladowanie (obserwowanie działań innych i samodzielna praktyka).
Edukacja permanentna – jest to ogół procesów oświatowych i wychowawczych realizowanych w różnych okresach życia ludzkiego prowadzonych w różnych formach organizacyjno-programowych i sytuacjach międzyludzkich. W jej obszarze wyróżnia się:
1) edukację wyjściową - realizowaną w okresie wychowania w pierwszych latach życia przy udziale domu rodzinnego, środowiska rówieśniczego i zamieszkania .
2) edukację szkolną- realizowaną wstępnie przez przedszkole, a następnie przez różne typy szkół – podstawowe, ponadpodstawowe, wyższe.
3) edukację ustawiczną.
Przeczytaj i pomyśl: Czy potrafisz znaleźć różnice między formami podanych edukacji ?
22. 04. 2020
Temat: Przygotowanie do zmian w życiu człowieka w kontekście planowania kariery
Praca zawodowa odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę, z tego więc względu niezmiernie ważne jest, żeby odpowiadała ona twoim zdolnościom i zainteresowaniom. Praca zgodna z preferencjami i możliwościami przynosi człowiekowi radość i satysfakcję, pozwala czuć się kimś ważnym i wartościowym. Daje również szansę na realizację swoich potrzeb, pozwala łatwiej znosić niepowodzenia i trudności, przetrwać momenty frustracji. Dlatego ważne jest, żeby wybór odpowiedniej drogi kształcenia był decyzją przemyślaną
- Wybrany zawód nie jest wyborem na całe życie – bądź gotowy na zmiany.
- Wybieraj zawód dla siebie! Koledzy są ważni, ale każdy jest inny, ma własne zainteresowania, inne ograniczenia.
- Wybierając zawód, korzystaj ze wsparcia kolegów, koleżanek, rodziców, rodziny, poradni psychologicznopedagogicznej – wizyta w poradni i fachowa pomoc pedagoga oraz psychologa pomogą ci odpowiedzieć na pytanie: Co chciałbym robić w życiu i co mógłbym robić dobrze?
- Nieprawdą jest, że każdy z nas może być Einsteinem, ale prawdą jest, że każdy z nas może wybrać zawód, w którym będzie dobry i spełniony.
- Bądź świadom swoich ograniczeń.
- Zdobywaj doświadczenie.
- Pracuj w różnych miejscach i na różnych stanowiskach.
- Edukacja jest szansą na przyszłość.
- Uczyć się trzeba przez całe życie.
Sprawdź czy posiadasz predyspozycje do przykładowych typów pracy:
Klocki kariery
Dział pracy
Przydatne kompetencje
Oferowanie i sprzedaż usług hotelarskich
Odporność na stres
Organizowanie usług gastronomicznych w hotelu
Cierpliwość i zrównoważenie
Obsługiwanie klientów
Umiejętność opanowywania emocji
Obsługiwanie kongresów, konferencji, zjazdów oraz imprez okolicznościowych
Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym
Umiejętności organizacyjne
Praca na stanowisku recepcjonisty w górskim pensjonacie (
Umiejętność podejmowania decyzji
Praca w hotelu dwugwiazdkowym na stanowisku recepcjonisty
Wysoka kultura osobista
31– 03- 2020 Temat: Czynniki trafnego wyboru zawodu i planowanie kariery.
Jeżeli określasz cel, który chcesz osiągnąć - zdobycie wybranego zawodu to:
1. Określ swoje zainteresowania - zainteresowanie jakąś dziedziną łączy się zwykle ze skłonnością do wykonywania w niej pewnych działań,
2. Poznaj swoje uzdolnienia – możesz mieć zdolności plastycznie, muzycznie, językowe, kucharskie itp.
3. Określ temperament - każdy z nas jest inny, jedni są opanowani, inni wybuchają, są ludzie pracujący wolno, są też pracujący szybko,
4. Poznaj cechy swojego charakteru :
5. Zdobądź wiedzę o interesujących Cię zawodach – wymagania zawodu, jego specyfikę, możliwości kształcenia w danym zawodzie. Możesz to zrobić poprzez informatory, media, Internet, programy komputerowe, rodzinę i znajomych.
6. Zapoznaj się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych w powiecie, a także progi punktowe, bazę dydaktyczną, możesz odwiedzić szkołę.
7. Poznawaj aktualny rynek pracy – poszukiwane zawody, firmy poszukujące pracowników wymagania pracodawców poprzez Internet, media.
8. Dokonaj analizy własnych wyników nauczania i porównaj je z wymaganiami szkół, samoocena swoich możliwości.
9. Razem z rodzicami sprawdź u lekarza swój stan zdrowia – pod kątem możliwości wykonywania zawodu i nauki w wybranej szkole, szczególnie wtedy jeżeli wybierasz szkołę branżową lub technikum.
10. Określ swoje predyspozycje zawodowe w kierunku konkretnego zawodu, a pomogą Ci, w tym ; pedagog szkolny, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Testy do sprawdzania zainteresowań:
25- 03- 2020
Doradztwo zawodowe - Mariola Tkaczyk
Doradztwo zawodowe w k. VII skierowane jest na udzielanie pomocy uczniom w poznaniu siebie. Na określenie swoich pasji, uzdolnień, zainteresowań i predyspozycji . Poznanie ich pomoże w późniejszym wyborze szkoły średniej i zawodu. Zapraszam do zapoznania się z informacjami, które będę umieszczać a stronie, aby wspierać was w poznawaniu siebie. Jeżeli chcecie o coś zapytać lub poprosić o pomoc to piszcie do mnie na email, który podałam w zakładce pedagoga.
Temat: Zainteresowania i skłonności zawodowe przejawiające się w toku działalności w szkole i w domu, w chwilach wolnych od zajęć. Samoobserwacja.
Dokonanie oceny samego siebie, własnych predyspozycji bywa trudne, szczególnie w sytuacji stresu, związanego z wyborem dalszej drogi kształcenia i poszukiwania pomysłu na dorosłe życie. Trudne bywa również nazwanie specjalności, w jakiej moglibyśmy się kształcić, ponieważ katalog poszukiwanych na rynku specjalistów zmienia się szybko. W tej ocenie pomocny będzie doradca zawodowy. Prowadząc samoobserwację warto zadać sobie kilka pytań i porozmawiać z najbliższymi osobami. Pytania, na które należy sobie odpowiedzieć:
- Co mnie pasjonuje i co z przyjemnością robię?
- Jakie są moje mocne strony?
- Czy lubię się uczyć, czy nauka przychodzi mi z łatwością?
- Czy chcę, lub z jakiegoś powodu powinienem, jak najszybciej podjąć pracę zarobkową?
- Co mnie ogranicza - sytuacja zdrowotna i domowa, np. czy mogę uczyć się, mieszkając poza domem?
- Co mogę robić?
Zainteresowania to: wszystko to, co lubisz robić, czemu lubisz poświęcać wolny czas, wszystko to, w zakresie czego chcesz pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności.
To przedmioty szkolne, których nauka jest dla Ciebie przyjemnością i nierzadko możesz wykraczać w tym celu poza program szkolny, Zainteresowania można podzielić na: edukacyjne (np. matematyczna, biologiczno-chemiczne, językowe) zawodowe (np. techniczne, społeczne, medyczne).
Zainteresowania i predyspozycje zawodowe wpływają na trafny wybór kierunku kształcenia, nastawiają nas w kierunku różnych aktywności.
Nie istnieją lepsze lub gorsze zainteresowania. Działania przynoszące satysfakcję i pozwalające realizować potrzeby, wartości, są kluczem do szczęśliwego życia. Jeśli koncentrujesz uwagę na jakiejś interesującej Cię czynności i poświęcasz dobrowolnie na jej wykonanie wolny czas, uczysz się wtedy wielu umiejętności związanych z Twoimi zainteresowaniami. Zwiększa się również Twoje poczucie skuteczności, czyli przekonanie o możliwości dokonania czegoś z sukcesem. Im bardziej pewny/pewna jesteś swoich umiejętności, tym chętniej sięgasz po ambitne zadania, w których możesz je wykorzystać. Twoje zainteresowania, wyrażające się w zachowaniach i w podejmowanych czynnościach mogą być także drogowskazem do wyboru przyszłego zawodu.