Plastyka
10.06.2020
Temat: Instytucje kultury i sztuki w Polsce.
Witajcie.
W ramach lekcji plastyki zapraszam do poszerzenia wiedzy na temat polskich instytucji propagujących kulturę i sztukę. Lekcje znajdziecie w poniższym linku.
https://epodreczniki.pl/a/wazne-polskie-instytucje-kultury-i-sztuki/DJD48aqL0
3.06.2020
Temat: Moje inspiracje.
Witajcie.
Dziś mam dla Was zadanie, które będzie polegało na tym, że sami wymyślicie sobie temat pracy plastycznej. Dobierzecie także sami technikę plastyczną. Możecie zainspirować się otaczającym nas światem, przyrodą, światem zwierząt, ulubionym filmem, książką, grą komputerową itp. Praca może mieć także formę przestrzenną.
Życzę powodzenia i owocnej pracy.
27.5.2020
Temat Skarby Muzeum Narodowego. Olga Boznańska
Witajcie.
Dziś nietypowo, chcę Was zaprosić do obejrzenia wystawy jednej z najbardziej rozpoznawanych polskich artystek malarek - Olgi Boznańskiej, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie to oczywiście wycieczka wirtualna. Po wystawie oprowadzi Was kurator Renata Higersberger. Proponuję przed rozpoczęciem oglądania wyszukanie i przeczytanie informacji dot. Olgi Boznańskiej
Zapraszam.
20.05.2020
Temat: Portret, ale jaki!
Witajcie , podczas dzisiejszych zajęć wykorzystamy rolki od papieru toaletowego i wykonamy z niej ... -portret! Tak, tu nie ma błędu, portret.
Będziecie wykonywać go razem z filmem, jednak najpierw obejrzyjcie go, przygotujcie rolki i po fragmencie wykonajcie swoją pracę.
https://pl.pinterest.com/pin/768708230128304497/
Wykonaną pracę możecie pokryć kolorem, najlepiej farbą plakatową lub pastelem. Gotową pracę pokryjcie lakierem do włosów (nie musicie jeżeli nie posiadacie w domu).
Życzę powodzenia i nie mogę doczekać się gotowych prac.
13.05.2020
Temat: Analiza i interpretacja dzieła
Cele:
-wykonasz pracę plastyczną
Zadanie plastyczne
Wykonaj w technice rysunkowej, malarskiej, kolażu lub mieszanej zastaw dwóch prac, które będą wobec siebie kontrastowe pod względem środków wyrazu, np. kompozycji ( statyczna i dynamiczna) skali, proporcji, kolorystyki, faktury. Swoim pracom nadaj tytuły.
Powodzenia.
6.05.2020
Temat: Analiza Dzieła sztuki
Witajcie
Dziś pracujemy z podręcznikiem. Na str. 86 znajdziecie Analiza formy i treści dzieła krok po kroku.
W sześciu punktach zawarto pewien plan wg którego dokonuje sie analizy dzieła. Przeczytaj dokładnie treść tych punktów i przeanalizuj podane przykłady.
Na kolejnych dwóch stronach znajdziecie porównanie wybranych dzieł malarskich (88) i rzeźbiarskich (89). Przeczytaj porównanie i analizę dzieł.
Zadanie plastyczne będzie polegało na analizie dzieła. Wybierz jeden dowolny przykład dzieła malarskiego (skorzystaj z zasobów inetrnetu, albumów lub innych źródeł) z dowolnej epoki i posługując się punktami opisu (86 -87) spróbuj dokonać analizy dzieła. (Zadania nie odsyłasz)
Powodzenia.
29.04.2020
Temat: Plakat, jako forma reklamy
Cele:
-wymienisz jaką rolę pełni plakat w reklamie;
- stworzysz plakat na wybrany temat;
- wymienisz najważniejsze plakaty polskich i zagranicznych autorów;
- zdefiniujesz pojęcia: biennale, fotomontaż, Polska Szkoła Plakatu.
Przygotuj: nożyczki, blok A3, papier kolorowy.
Witajcie.
Dzisiejszy temat w całości odnajdziemy w Epodrecznki.pl. Przeczytajcie i dla utrwalenia tematu wykonajcie ćwiczenia od 1 do 7. Zapoznajcie sie również z poleceniem 2 i 3. Będzie to dzisiejsze zadanie plastyczne. Wybierzcie jedno i zrealizujcie. Jeśli wybierzecie polecenie 3, możecie je wykonać z wykorzystaniem dostępnego w linku programu graficznego, innego programu graficznego dostępnego w waszym komputerze lub tradycyjnie.
https://epodreczniki.pl/a/forma-i-przekaz---plakat-jako-forma-reklamy/DX5laUbGI
Powodzenia.
Przypominam, że prace plastyczne należy sfotografować i wysłać na adres: zuppon1szkola@wp.pl Bardzo proszę aby wszyscy uczniowie wykonywali prace plastyczne. Oceny z tych prac będą brane pod uwagę podczas wystawiania oceny na koniec roku szkolnego.
22.04.2020
Temat: Rysowanie z natury.
Cele:
- dowiesz się jaka jest relacja sztuki z rzeczywistością
-co można narysować obserwując świat dookoła
-wykonasz zadanie plastyczne - widok z okna
Przygotuj: blok rysunkowy A3 lub A4, kredki, ołówki, podręcznik.
Witajcie!
Dziś zajmiemy się rysowaniem z natury. W podręczniku str. 94 - 95 dowiecie się min., że tworzyć z natury możemy pejzaże, portrety, martwą naturę czy widoki architektury. Dowiecie sie też, że bardzo ważna jest umiejętność obserwacji rzeczywistości, ćwiczenia rysunkowe, znajomość przedmiotów czy anatomii ludzkiego ciała.
Zadanie plastyczne.
Spróbujemy dziś podjąć wyzwanie wykonując rysunek pt. Widok z okna. Usiądźcie wygodnie przy oknie i rozejrzyjcie się. Co widzicie po prawo? Co z lewej strony? A co ciekawego widać na wprost.? Otwórzcie blok i kredkami naszkicujcie najstaranniej jak potraficie wybrany przez siebie fragment rzeczywistości za waszym oknem. Starajcie się oddać go jak najdokładniej. Zwróćcie uwagę na plany, co znajduje się najbliżej, co dalej, a co najdalej. Pamiętajcie też o proporcjach. Gotowa pracę porównajcie z oryginałem.
Powodzenia.
Przypominam, że prace plastyczne należy sfotografować i wysłać na adres: zuppon1szkola@wp.pl Bardzo proszę aby wszyscy uczniowie wykonywali prace plastyczne. Oceny z tych prac będą brane pod uwagę podczas wystawiania oceny na koniec roku szkolnego.
15.04.2020
Temat: Symbole, alegorie i motywy kulturowe.
Cele:
- Dowiesz się jakie zastosowanie ma symbolika i alegoria w sztuce
- Wykonasz pracę plastyczną wykorzystując wybrane elementy o znaczeniu symbolicznym.
Moi drodzy!
Sztuka wykształciła przez wieki ogromny zasób symbolicznych znaczeń prezentowanych przedmiotów i postaci alegorycznych, które przedstawiają sobą np. miłość, pobożność, sprawiedliwość, męstwo. Wykształciła też MOTYWY czyli tematy wielokrotnie powtarzane w podobnej formie w różnych typach dzieł i epokach. Im większą wiedzę posiada odbiorca dzieła o historii, kulturze, tym łatwiej przychodzi mu rozpoznawanie znaczeń ukrytych w oglądanych pracach. Np. kielich i winogrona w bardzo dużej ilości dzieł odnosi się do męki Jezusa Chrystusa i jego krwi, która przemienia sie w wino.
(odszukaj i przeanalizuj poniższe przykłady)
Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu, ok. 1510, 44×45 cm
Wieczerza w Emaus, 1660/01, 140×195 cm
Zadanie plastyczne
Stwórz pracę, w której przedstawisz elementy o znaczeniu symbolicznym. W tym celu odszukaj w dostępnych źródłach znaczenia wybranych wizerunków w sztuce, np. barw (błękitu, czerwieni, bieli, zieleni, złotego), roślin, owoców, i kwiatów (drzewa, jabłka, róży), zwierząt (jednorożca, kota psa) planet( jowisz, słońce, księżyc), figur geometrycznych (kwadrat, trójkąt) lub innych obiektów (czaszka, jajo itp.). Wybierz elementy odpowiadające treściom, które chcesz przedstawić związanym z Twoją osobowością czy tematem pracy i przedstaw je w swojej pracy. Pamiętaj o kompozycji , staranności i estetyce wykonanej pracy .
Gotowe prace prześlij na adres: zuppon1szkola@wp.pl
Powodzenia!
8.04.2020
Temat: Abstrakcja geometryczna.
Cele:
- nauczysz się definiować abstrakcję geometryczną
- nauczysz się wymieniać główne kierunki abstrakcji geometrycznej
-wykonasz projekt odzieży w oparciu o prace twórców abstrakcji geometrycznej
Przygotuj następujące materiały: blok rysunkowy A3, ołówek, kredki, flamastry, ewentualnie farby i akcesoria do malowania.
Zapoznaj się z lekcją
https://epodreczniki.pl/a/abstrakcja-geometryczna-projektujemy-odziez-i-akcesoria/DKjRt6pE6
Wykonaj ćwiczenia od 1 do 6
Zadanie plastyczne
Wykorzystując przygotowane materiały zaprojektuj strój szkolny wraz z akcesoriami w oparciu o dzieła w stylu abstrakcji geometrycznej. Najpierw wykonaj szkic, a następnie zrealizuj pomysł w wybranej technice. Inspiruj się przykładami artystów - twórców abstrakcji geometrycznej. Strój szkolny winien sie składać z czapki, bluzy, t-shirta, spodni lub spódniczki, butów. Możesz przedstawić cały strój na jednym modelu bądź każdy element oddzielnie. Życzę owocnej pracy.
Na efekty waszej pracy czekam pod adresem zuppon1szkola@wp.pl
Pozdrawiam.
1.04.2020
Temat: Kompozycja obrazu - układ elementów w pracy plastycznej
Cele:
- nauczysz się dostrzegać wpływ różnych rodzajów kompozycji na wyraz pracy plastycznej;
- definiować terminy: kompozycja, kompozycja symetryczna i asymetryczna, rytmiczna, zamknięta i otwarta, statyczna i dynamiczna;
- rozróżniać poszczególne rodzaje kompozycji;
- wykonasz prace plastyczną, w których zastosujesz wybrane rodzaje kompozycji
Lekcje znajdziesz klikając poniższy link:
https://epodreczniki.pl/a/kompozycja-obrazu---uklad-elementow-w-pracy-plastycznej/DC9V0X7nF
Wykonaj ćwiczenia i zadania.
Zadanie plastyczne (Polecenie nr3)
Narysuj lub namaluj na kartce papieru rysunek o dowolnej tematyce, który będzie realizował wybrane przez Ciebie rodzaje kompozycji (wybierz przynajmniej dwa rodzaje). Potrzebne będą: duża kartka papieru, farby lub kredki. Wykonaną pracę sfotografuj i wyślij na adres: zuppon1szkola@wp.pl, możesz też wysłać poprzednie prace.
Powodzenia
Zachęcam do oglądania lekcji plastyki w TVP Rozrywka w każdy poniedziałek o godz. 11.30 lub 16.00
23-03-2020
Plastyka - Nowe media w sztuce.
Witam.
Zrealizujcie lekcje Nowe media, sztuka multimedialna:
https://epodreczniki.pl/a/nowe-media-sztuka-multimedialna/Dwz1UyfxN
i spróbujcie wykonać zawarte w niej ćwiczenia.
Zadaniem dla całej klasy będzie poniższe ćwiczenie:
Stwórzcie wspólnie wirtualne dzieło, przesyłając między sobą plik pocztą elektroniczną. Zadaniem każdej z osób będzie stworzenie lub dopracowanie kolejnych elementów pracy i przekazanie jej kolejnemu twórcy. Praca może być plikiem stworzonym przez Was i edytowanym w programie graficznym lub zdjęciem z internetu, które przetworzycie za pomocą edytorów obrazu i tekstu. W trakcie trwania projektu osoby, które zakończyły swój etap tworzenia, nie mogą oglądać dzieła. Kiedy wszystkie osoby zakończą swoje zadania, wydrukujcie prace i zachowajcie do wspólnego omówienia.
Powodzenia.