• Wychowanie fizyczne

        • 23-06-2020

          Dzień dobry, witam Was na jednej z ostatnich lekcji wychowania fizycznego w tym roku.yes

          Na poprzedniej lekcji zajmowaliśmy się charakterystyką gry obronnej w piłce ręcznej. Poznaliście sposoby poruszania się zawodnika broniącego oraz atakującego znajdujących się głównie  przed linią 9 metra od bramki.

          Dziś kontynuujemy piłkę ręczną - przypomnimy sobie rzut z wyskoku. Pamiętajcie, że zawodnik ma do dyspozycji aż 3 kroki do wykonania po zakończeniu kozłowania. W przeciwieństwie do piłki koszykowej gdzie do dyspozycji są tylko 2. Aby wykonać poprawnie rzut z wyskoku należy przede wszystkim oddać go przed linią 7 metra ( pole gry wyłączone tylko dla bramkarza). Ponadto - osoby praworęczne powinny odbijać się z parkietu lewą nogą. Analogicznie osoby leworęczne - wyskakują nogą prawą. W ten sposób znacznie łatwiej jest wykonać  odpowiedni zamach do wykonania rzutu. Oczywiście wybicie się z innej nogi nie jest błędem. Błędem nie jest również wykonanie 2 kroków przed rzutem. Można zrobić ich maksymalnie 3, jednak nie jest to warunek.

          Zapraszam do e-lekcji, w której zasady rzutu przedstawi Wam zawodowa piłkarka ręczna:

          PIŁKA RĘCZNA - RZUT Z WYSKOKU - KLIKNIJ

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

          22-06-2020

          Witamy Was w poniedziałek 22 czerwca.yes

          Dziś przypomnimy sobie zasady gry w „Dwa Ognie” znanej też jako gra w „Zbijaka”.

          Jest to bardzo popularna gra, szczególnie w klasach młodszych. Rozwija ona umiejętności chwytne, rzutne oraz koordynację ruchową i szybkość. Pozwala również na współpracę między drużyną , a jej kapitanem znajdującym się z drugiej strony boiska. Dobrze wiecie jak lubicie w nią grać.

          Obok klasycznej gry są w niej również odmiany takie jak np.  gra w więźnia ( zbity zawodnik stoi na ograniczonym polu gry : materac , mata gimnastyczna itp. uwolnić się może przez celny rzut do kosza jeśli uda mu się złapać piłkę)

          Dziś zajmiemy się podstawową, klasyczną odmianą tej gry.

          Poniżej garść podstawowych przepisów i informacji, które powinniście dobrze już znać:

          Dwa ognie – zasady ogólne:

           Dzielimy się na dwie (najlepiej równe) grupy. Jeśli grupa się zna, możemy pozwolić, żeby wybrali się samodzielnie – np. wskazując kapitanów, którzy sami zadecydują o składzie zespołu. Spójrz niżej, w jaki sposób można to przeprowadzić.

          Zespoły stają naprzeciw siebie na boisku. Natomiast kapitanowie stają za drużyną przeciwną, tak jak na obrazku:

           

          Celem gry jest „zbicie” wszystkich osób z drugiej drużyny. „Zbicie” dzieje się to wtedy, jeśli rzucona piłka uderzy kogoś. Zbita osoba schodzi z boiska i jest wyeliminowana. Może ewentualnie wspomóc swojego kapitana w grze.

           

          Wyjątek stanowią:

          • Piłka nie może wcześniej odbić się od ziemi,
          • Trafić można tylko jedną osobę na raz,
          • Jeżeli osoba trafiona złapie piłkę (tak by ta nie dotknęła ziemi), „zbicie” nie jest zaliczone, a gra toczy się dalej,
          • Jeśli ktoś inny z drużyny złapie piłkę, zanim ta dotknie ziemi – nawet jeśli trafiła ona kogoś z tej samej drużyny;

           

          Należy również pamiętać, że kapitanów – tzw. matki, nie można zbić. Matki natomiast mogą zbijać innych graczy.

          Oczywiście przed piłką można uciekać lub łapać. Nie można jednak uciec poza wyznaczony teren gry.

          Jeżeli piłka wypadnie poza boisko, to przejmuje ją kapitan, w którego stronę piłka zmierza.

           

          Modyfikacje gry:

          • można ustalić, że gracze nie schodzą z boiska, a zamiast tego liczymy punkty i albo ograniczamy czas albo ustalamy limit punktów (wygrywa zespół, który zdobędzie pierwszy 10 punktów)
          • zbite osoby mogą albo odpadać, albo pomagać „matce” w grze
          • dla bardziej zaawansowanych grup, można wprowadzić dwie piłki.
          • Pozdrawiamy: M.Wiśniewski, K.Grzywińska


           

           

          19-06-2020

          Dzień Dobry.

          Witam serdecznie po przerwie związanej z egzaminem ósmych klas. Temat dzisiejszych zajęć to : Ćwiczenia indywidualne w piłce nożnej. Piłka siatkowa halowa, a plażowa – zasady gry w piłkę plażową.

          Zapraszam Was do ćwiczeń z piłka nożną. Możecie spróbować klika ćwiczeń proponowanych w filmiku instruktażowym. Do zabawy potrzebujecie piłki i czegoś co może zastąpić pachołki (np. buty, puste doniczki plastikowe itp.) Zapoznajcie się z różnicami jakie występują w piłce siatkowej plażowej i halowej. Dla porównania możecie sobie wyszukać na youtube skróty meczów zarówno piłki siatkowej halowej jak i plażowej.

          Siatkówka plażowa i halowa. Jedni wolą pierwszą, inni drugą wersję tej gry. Jest trochę różnic między nimi. Dzisiaj przedstawię Ci najważniejsze. Zrobimy sobie porównanie tych dwóch pokrewnych dyscyplin.

          Na pewno są zwolennicy jednej i drugiej wersji gry. Na lato jak najbardziej polecam plażówkę! Na piachu na pewno trudniej się gra, trudniej się przemieszczać, trudniej wykonuje się atak, do tego słońce, które czasem przeszkadza – ale o to w tym właśnie chodzi!

          Jest wielka frajda, jeśli uda się rzucić na piach i jeszcze podbić piłkę! A ile w tym radości!

           

          Jest kilka różnic jeśli chodzi o boiska i jego wymiary. Na pewno na pierwszy rzut oka wybija się struktura nawierzchni, tzn. w plażówce – piach, zaś w halowej – twarda. Również wymiary są odmienne.

          Mianowice – Na piaskowej powierzchni boisko jest krótsze i wynosi 16 x 8 m, natomiast w piłce siatkowej halowej boisko mierzy 18 na 9 metrów.

          Siatka na plaży jest także nieco krótsza, tzn. jej długość wynosi 8,5 m. Poza tym boisko do plażówki jest „czyste”, co oznacza że nie ma na nim żadnej wyznaczonej linii, nie ma ani środkowej linii, ani linii ataku.

          Linia środkowa w „halówce” dzieli całe boisko na dwie równe części – 9×9 m. Linia ataku, oddalona jest od linii środkowej o 3m.

          Występujące różnice między zawodnikami „plażówki” i „halówki”

          Na plaży jest tylko dwóch zawodników, zaś w tradycyjnej siatkówce jest ich sześciu. Dodatkowo na parkiecie drużyna posiada ogromny sztab ludzi, którzy pomagają drużynie – trener, asystent, lekarz, masażysta, rezerwowi (max 6). Jeśli chodzi o siatkówkę piaskową to gracze są praktycznie sami (nie ma zmian, nie ma trenera).

          Są odmienności co do pozycji na boisku. W plażowej nie ma pozycji, zaś w halowej jest ich sporo – np. rozgrywający, atakujący, czy przyjmujący. Jednak sportowcy muszą pamiętać o swoich pozycjach, ponieważ jeśli będzie błąd ustawienia, to tracą punkt.

          Jeśli chodzi o zmiany siatkarzy to w pierwszym przypadku – skoro nie ma rezerwowych, to nie ma też zmian zawodników, zaś w drugim przypadku trener może dokonać w jednym secie tych zmian – aż sześć.

           Różne przepisy gry siatkówki halowej i siatkówki plażowej

          Skoro występują różnice w nawierzchni, czy zawodnikach, to jasną sprawą jest również to, że różne będą też przepisy, chociaż jest też sporo podobieństw. Skupmy się jednak na odmienności jednej siatkówki od drugiej.

          W piłce siatkowej plażowej zawodnicy nie mogą przyjąć piłki „na palce”, czyli oburącz sposobem górnym. Dopuszczone jest to dopiero w rozegraniu piłki, jednak tu też jest haczyk, gdyż nie można wykonywać tej czynności w wyskoku.

          Przebicie też jest nieco inne. Nie można przebijać palcami, można przepić piłkę za pomocą zbicia otwartą dłonią, czy pięścią.

          Przyglądając się blokowi można zauważyć koleją różnicę. Jaką? Jeśli zawodnik na plaży wykona blok, to jest on liczony przez sędziego jako odbicie, w piłce siatkowej na sali, po spełnionym bloku siatkarze mają prawo jeszcze do trzech odbić.

          Tzw. Przetrzymanie piłki nad siatką przez zawodników dwóch przeciwnych drużyn w plażowej piłce nie jest błędem, zaś w halowej już jest – wówczas akcja jest powtarzana. Chociaż…coraz częściej i tu sędziowie „puszczają” grę dalej. Po prostu, kto sprytniejszy i silniejszy wygrywa.

          Jeśli chodzi o wejście na boisko przeciwnej drużyny, to „plażówka” charakteryzuje się tym, że jeśli zawodnik nie przeszkodzi w grze koledze z drugiej drużyny, to błąd nie istnieje. W tradycyjnej zaś nie można (nawet jedną stopą, czy dłonią) przekroczyć całej linii środkowej.

          Trzeba mieć z nią kontakt lub stopa, tudzież dłoń musi się znajdować nad nią. Chociaż i w tym przypadku coraz częściej sędziowie, jeśli gracz nie przeszkodzi przeciwnikowi, kontynuują grę.

           A co z czasem i przerwami w grze?

          W Siatkówce plażowej między setami przerwa trwa 5 minut, w halowej – 3 minuty. Podczas każdego seta na piachu po 10 punktach (łącznie) jest zmiana stron boiska. Siatkarze na hali zmieniają strony boiska dopiero po zakończeniu seta – wyjątkiem jest piąty set, wówczas zmiana następuje po zdobyciu 8 punktów przez jedną z drużyn.

           Inne wyniki końcowe

          Tak. Tu mamy następną różnicę. Głównie ze względu na warunki. W piłce plażowej gra się do 2 wygranych setów do 21 punktów. Jeśli jest remis to następuje tie-break do 15. Na parkiecie gra się do trzech wygranych setów. Najwięcej może ich być 5, gra toczy się wtedy również do 15.

           Sędziowanie w plażówce i halówce

          W jednym i drugim przypadku wymagane są specjalne uprawnienia do sędziowania gry w piłce siatkowej, różnica to – uprawnienia mają być adekwatne do dyscyplina – sędzia siatkówki plażowej lub sędzia piłki siatkowej.

          Pozdrawiam K. Grzywińska.

          15-06-2020

          Dzień dobry. smiley Witam Was na poniedziałkowej lekcji wychowania fizycznego po długim weekendzie. Mam nadzieję, że spędziliście aktywnie ten czas. Tematem dzisiejszej lekcji będą  sposoby poruszania się w ataku i w obronie w piłce ręcznej. Jak wiecie, w sporcie tym jest pole wyłączone z gry dla zawodników.  ( Tylko dla bramkarza)Ze względu na charakterystykę gry , gra obronna w niej  jest inna niż np. piłce nożnej. Inaczej też poruszają się zawodnicy w obronie stojąc przed strefą. Głównie krokiem odstawno - dostawnym.W poniższym filmiku poznacie  podstawy obrony w tym właśnie sporcie, które mam nadzieje utrwalą Wasza wcześniejszą wiedzę.

          Piłka ręczna e-lekcja gra obronna.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          15-06-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęc to : Ćwiczenia koordynacyjne.

          Do  dzisiejszej lekcji potrzebne będą dwa kawałki linki, sznurka lub 2 skakanki. Poniższy filmik przedstawia, zestaw 33 ćwiczeń. Oczywiście nie musicie wykonywać za jednym razem wszystkich. Możecie rozłożyć sobie na każdy dzień np. po 6-7 ćwiczeń i spróbować je kilkakrotnie powtarzać w ciągu dnia tak, aby każde zadanie było płynnie i bez zachwiania wykonywane. Spróbujcie pobawić się z proponowanymi ćwiczeniami, na pewno poprawią one Waszą koordynację i ułatwią wykonanie wielu ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.

          08-06-2020

          Witam Was w poniedziałek 8 czerwca.yes
          Dziś w bardzo przystępny dla Was sposób przypomnimy sobie charakterystykę i podstawowe przepisy dotyczące piłki siatkowej. Mieliśmy już podstawowe przepisy piłki ręcznej i nożnej zatem dziś czas na dyscyplinę, w której to jesteśmy obecnymi mistrzami świata. Mam nadzieję, że poniższy filmik będzie dla Was tylko utrwaleniem zdobytej na lekcjach wiedzy. Przypomnicie sobie liczenie punktów, wysokość siatki oraz wszystkie inne  przepisy dotyczące rywalizacji w tej dyscyplinie sportowej. Tak jak i w poprzednich lekcjach teoretycznych - znajomość przepisów gier jest wiedzą obowiązkową dla uczniów aspirujących do oceny bdb i celującej.
          Zapraszam do zapoznania się z materiałem:

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          08-06-2020

          Dzień Dobry .

          Temat dzisiejszych zajęć to ćwiczenia koordynacyjne i zwinnościowe.

          Do dzisiejszej lekcji potrzebne będą dwa kawałki linki, sznurka lub 2 skakanki. Poniższy filmik przedstawia, zestaw 33 ćwiczeń. Oczywiście nie musicie wykonywać za jednym razem wszystkich. Możecie rozłożyć sobie na każdy dzień np. po 6-7 ćwiczeń i spróbować je kilkakrotnie powtarzać w ciągu dnia tak, aby każde zadanie było płynnie i bez zachwiania wykonywane. Spróbujcie pobawić się z proponowanymi ćwiczeniami, na pewno poprawią one Waszą koordynację i ułatwią wykonanie wielu ćwiczeń, na zajęciach stacjonarnych po powrocie do szkoły. Pozdrawiam K. Grzywińska.

          05-06-2020

           

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to : 1. Historia skoku wzwyż. 2. Skok wzwyż techniką naturalną i flopem.

          Skok wzwyż to konkurencja lekkoatletyczna, która polega na wykonaniu rozbiegu, odbiciu się i przeniesieniu ciała ponad poprzeczką.

          Poprzeczka zaś zawieszona jest na pionowych stojakach. 

          Wyróżniamy następujące techniki skoku wzwyż:

          - Kuczna

          - Naturalna (nożycowa)

          - Grzbietowa

          - Kalifornijska (obrotowa)

          - Przerzutowa

          - Flop

          Na zajęciach stacjonarnych skakaliście wzwyż techniką naturalną i kilka osób próbowało zmierzyć się z techniką- flop. Obejrzyjcie, krótką historię skoków wzwyż, zwróćcie uwagę, jak z latami zmieniały się sposoby skoków przez tyczkę i ich nazwy. Następnie przypomnijcie sobie metodykę nauczania skoku wzwyż. Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

          04-06-2020

          Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie podstawowe zasady gry w palanta lub tzw. kwadrant. Są to nieco inne odmiany praktycznie tej samej gry.  Jak wiecie maj i czerwiec to okres w szkole , w którym często w ramach lekcji wychowania fizycznego rywalizujcie między sobą w tej dyscyplinie. Nie jest to konkurencja olimpisjka, nie ma w niej mistrzostw świata, jednak rywalizują w niej uczniowie większości szkół w Polsce, dorośli również. Gra ta rozwija podstawowe umiejętności lekkoatletyczne takie jak biegi i rzuty. Ćwiczy więc szybkość, siłę oraz zręczność potrzebną do złapania piłeczki w locie.
          Poniżej przypomnienie podstawowych zasad:

          Boisko o wymiarach 25x 60 m.( może być umownie innej wiekości) przedzielone linią środkową.
          Liczba graczy dwie drużyny po 7 do 15 graczy.
          Przybory: palant okrągły lub płaski i piłka palantowa o średnicy 5 do 7 cm.
          Losowanie przez matki pola "nieba" i "piekła".
          Cel gry: drużyna podbijająca stara się jak najdłużej utrzymać na "niebie" przez celne podbijanie piłki palantem i ukończenie biegu. Drużyna będąca na polu "piekło" dąży do uzyskania pola "niebo". W tym celu stara się schwytać piłkę w ręce, lub trafić biegnącego gracza, z pola "niebo" albo też przerzucić piłkę na stronę "nieba" by w ten sposób wstrzymać możliwie najwięcej graczy na "piekle".
          Ustawienie graczy - drużyna "nieba" ustawia się przed linią "nieba" a drużyna "piekła" za linią środkową.
          Czas trwania gry dwa razy po 20 minut.
          Zasady gry: gracze znajdujący się na "niebie" odbijają piłkę za linią środkową przy pomocy palanta.
          Podbicie jest ważne jeśli:

          piłka przeleciała nad ziemią lub po ziemi linię środkową,
          piłka została dotknięta przez gracza, i nie przekroczyła linii środkowej drogą powietrzną lub po ziemi (tzw. tronek może być powtórzony trzy razy).
          Podbicie jest nieważne jeśli:

          podbijający wypuści palanta z ręki,
          sam sobie nie podrzuci piłki,
          nie trafi palantem w piłkę.
          Po podbiciu piłki gracz który przebił piłkę za linie środkową, ułożywszy kij palantowy na linii "nieba" i biegnie do linii piekła z możliwością zatrzymania się na linii środkowej i stamtąd bezpośrednio wraca na linie "nieba" za co drużyna otrzymuje jeden punkt, a on sam ma prawo do dalszej gry na "niebie".

          Gracz który nie trafi w piłkę czeka, aż uzyska prawo do biegu po dobrym odbiciu następnego gracza, z którym biegnie jednocześnie. Kto ukończył bieg nie z własnego odbicia nie uzyskuje punktu dla swojej drużyny tylko prawo do odbicia w następnej kolejce. Po odbiciu piłki gracz może wykonać swój bieg etapami, a więc do linii środkowej, i dalej do linii końcowej "piekła" a następnie powrót całego odcinka do linii "nieba". Matka "nieba" ma prawo do trzykrotnego odbicia przy czym bieg swój mogą wykonać zawodnicy którzy wcześniej niepoprawnie odbili piłkę. Matka która obiegnie drogę po swym odbiciu zdobywa trzy punkty. Matka ma prawo do dziewięciu tzw tronków.

          Drużyna znajdująca się na polu "piekła" stara się schwytać każdą podbitą piłkę. Schwytanie piłki w ręce w locie daje prawo do zmian pola gry, a także po ubiciu biegnącego zawodnika "nieba". Jeżeli zawodnik ubijany złapie piłkę w ręce biegnąc ubicie jest nieważne i wraca na poprzednie pole. Gracze starają się ubić biegnących piłką schwytaną lub podniesioną z ziemi.

          Ubicie jest ważne jeśli piłka dotknie biegnącego gracza. Ubicie jest nieważne jeśli nastąpi za linią "piekła" lub "nieba" lub gdy wcześniej piłka odbije się o ziemię. Za trafienie gracza jak i za złapanie piłki drużyna "piekła" przechodzi na linie nieba. Jeżeli żaden z graczy będących na "niebie" nie ma prawa podbijania np. przy nie umiejętnym podbijaniu piłki, również następuje zmiana ustawienia drużyn.

          O zwycięstwie decyduje ilość punktów uzyskanych w określonym czasie lub ustalonym przed rozpoczęciem gry (np. 5, 10 min.)

          Jak widzicie na zdjęciach poniżej w grze tej rywalizują nie tylko uczniowie, ale również dorośli.

          Jeśli macie piłeczkę, kawałek kija i sporo miejca zaproście znajomych do gry w ramach możliwosći.yes

          M.Wiśniewski

           

          04-06-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to: Zwody w piłce nożnej.

          Zwód może być manewrem piłką, ale może być też ruchem ciała – bez piłki. I to jest właśnie ich podstawowy podział.

          Zwody bez piłki wykorzystuje się do uwolnienia od obrońcy i zdobycia dogodnej pozycji na boisku, co ma umożliwić koledze z drużyny zagranie.

          Zwody z piłką zaś mają dać szansę na minięcie obrońcy. Rozróżniamy trzy rodzaje:

          • zwody w przyjęciu piłki;
          • zwody w prowadzeniu piłki;
          • zwody przy strzale.

          Nie ma uniwersalnej metody nauki. Tu popłacają cierpliwość i systematyczna praca. Ćwiczenie dzień po dniu tych samych ruchów przyniesie w końcu efekt. A skąd czerpać inspirację? Można oglądając mecze, wzorować się na najlepszych piłkarzach świata, ale lepszy efekt uzyskacie, korzystając z dostępnych na YouTube lekcji. Do trenowania zwodów nie trzeba niczego poza piłką. Przeciwnika imitować może wszystko(np. pachołek, ręcznik położony na trawniku, plecak itp.)Wystarczy kilka metrów przestrzeni i już można brać się do pracy. Trening nie musi być wykonywany na stadionie, wystarczy dowolny kawałek równego trawnika. Zachęcam do wybrania sobie w sieci dwóch trzech zwodów i cierpliwe ćwiczyć: na początku balansu ciała bez piłki, a następnie całego zwodu z piłką. Pozdrawiam i życzę miłej pracy K. Grzywińska.

           

          01-06-2020

          Witam Was 1 czerwca. yes

          W dzień ten zawsze odbywał się u nas Dzień Sporu. Były to rozgrywki piłki nożnej, koszykówki, a często również mecze nauczyciele vs uczniowie czy biegi sztafetowe wyłaniające najlepszych zawodników w szkole.
          Dzisiejszego dnia nie będzie pracy domowej , czy dodatkowych zadań na ocenę. 
          Mam dla Was grę planszową na sportowo i zachęcam do zabawy z bliskimi lub rodziną.
          Jeśli gracz trafił na pole z zieloną strzałką - przeskakuje kilka pół do przodu, a jeśli trafił na pole z czerwoną strzałką - cofa się na pole, które strzałka wskazuje. Osoba, która pierwsza dotrze na ostatnie pole, a tym samym wygra - w nagrodę może wymyślić dodatkowe zadania ruchowe dla przegranych.
          Obrazek możecie pobrac na komputer lub telefon i powiększyć lub jeśli macie taką możliwość nawet wydrukować.

           

          Miłej zabawy !smiley

          M.Wiśniewski

          01-06-2020

          Tematem dzisiejszych zajęć jest: Rzut piłeczką palantową.

          Tak wygląda chwyt piłeczki palantowej

          Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie kilka podstawowych rzeczy dotyczących techniki wykonania rzutu piłeczką palantową. Piłka palantowa: Jest to niewielka skórzana piłka o masie 80g lub 150g i obwodzie 21 cm (fot. 1 A). Zgodnie z przepisami, w systemie planowego szkolenia w lekkiej atletyce piłki 80-gramowe przeznaczone są dla dzieci w wieku do 10-11 lat, a 150-gramowe dla dzieci w wieku 12-13 lat. Przy braku klasycznych piłek palantowych można je zastąpić piłkami gumowymi, tenisowymi lub piłkami softballowymi i baseballowymi. Możemy rzucać piłeczką z miejsca lub z rozbiegu, za każdym razem pamiętając, żeby nie przekraczać linię wyrzutu. Zapoznajcie sie z filmikiem instruktażowym. Mam nadzieję, że warunki pogodowe we wrześniu pozwolą nam na zrealizowanie lekcji w praktyce. Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

          Rzut piłeczką palantową z rozbiegu 

          Rzut piłeczką palantową z miejsca

          29-05-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to :Zasady gry w tenisa stołowego.  Doskonalenie gry i serwisu.

          Jeżeli, ktoś posiada w domu piłeczkę, deskę lub może rakietkę zapraszam do prostych ćwiczeń.

          Przypomnijcie sobie kilka niezbędnych informacji dotyczących gry w tenisa stołowego.

          Niezbędny sprzęt

          Do gry w ping ponga niezbędny jest: stół, siatka, rakietki i piłeczka.

          Stół do tenisa stołowego

          Powinien mieć wymiary 2,74 × 1,525 metra, a jego wysokość powinna wynosić 76 cm. Stół ma kształt prostokąta, zwykle pomalowany jest na zielono, niebiesko lub czarno. Na krawędziach ma białe pasy o szerokości 20 cm, a pasek przedzielający pola stołu ma szerokość 3 mm.

          Siatka do gry

          Rozpina się ją przez środek stołu. Powinna mieć wysokość 15,25 cm. Ważne jest jej odpowiednie napięcie. Przepisy mówią o takim napięciu, które przy obciążeniu na środku długości siatki ciężarem 100 g pozwoliłoby opuścić się jej o 1 cm.

          Rakietki do ping ponga

          Są niewielkie, ale jej wymiary nie są ściśle określone. Najczęściej wykonane są z drewna. Po obu stronach znajduje się okładzina, która nie powinna być przyklejona spoiwami kauczukowymi, a jedynie wodnymi.

          Piłeczka ping-pongowa

          Zrobiona jest z celuloidu lub plastiku. Ma średnicę 4 cm i powinna być biała lub pomarańczowa. Przepisy mówią o tym, że upuszczona na stół z wysokości 30 cm, powinna odbić się na wysokość nie mniejsza niż 23 cm.

          Zasady gry

          W ping pongu gra się indywidualnie (tzw. singiel) lub w parze (tzw. debel). Grę zaczyna się od serwisu – piłeczka musi odbić od stołu się po stronie serwującego, przelecieć nad siatką i odbić się od stołu po stronie przeciwnika. Piłeczkę trzeba podrzucić na wysokość minimum 16 cm i uderzyć ją nad stołem.


          Zawodnicy serwują po dwa razy z rzędu aż do stanu gry wynoszącego 10:10. Później serwują po razie, aż do uzyskania dwupunktowej przewagi. Seta zdobywa zawodnik, który zdobędzie 11 punktów lub więcej z dwupunktową przewagą.

           

          Zdobywanie punktów

          Zawodnicy uderzają piłeczkę tak, by przeszła nad siatką i odbiła się od stołu po stronie przeciwnika. Gdy konkurent nie zdoła prawidłowo odbić piłki, jego przeciwnik zdobywa punkt. Punkty zdobywa się po błędach przeciwnika:

          • piłeczka odbiła się dwa razy na połowie gracza,
          • nietrafienie w piłeczkę,
          • dwukrotne odbicie się piłeczki po stronie odbijającego,
          • odbicie piłeczki od którejkolwiek części ciała (poza ręką trzymająca rakietkę),
          • piłeczka nie trafia w połowę przeciwnika,
          • uderzenie piłeczki zanim odbije się od stołu,
          • dotknięcie lub poruszenie stołu (nie dotyczy ręki z rakietką). POZDRAWIAM K. Grzywińska.

           

          28-05-2020

          Witam Was w czwartek 28 maja. yes

           Dziś skupimy się na podstawach gimnastyki czyli przewrocie w przód.
          Uczyliśmy się tego elementu w klasie IV oraz na początku V, jednak sporo z Was ma problem wykonać go poprawnie. Część robiła to np. poprzez krótkie stanie na głowie. Nie uginanie szyi w trakcie przewrotu może doprowadzić do urazu, dlatego warto przypomnieć sobie prawidłowe wykonanie tego podstawowego elementu gimnastyki. Jeśli nie posiadacie maty gimnastycznej/ fitness/ do wykonania tego ćwiczenia wystarczy Wam kawałek dywanu, koca itp. 
          Na poniższym krótkim filmiku macie przedstawione ćwiczenia wprowadzające i doskonalące tak, aby łatwiej było opanować Wam cały element.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

          28-05-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to: Podania w piłce ręcznej.

           Podania, podobnie jak chwyty, to podstawowy element techniki gry w piłkę ręczną. Co to znaczy, że podanie jest dobre?

          To znaczy, że jest szybkie (czyli ruch ręki jest najszybszy, jak również lot piłki jest dostosowany do danej sytuacji), dokładne (czyli współćwiczący/partner nie ma żadnego problemu, by chwycić taką piłkę) i podąża za obraną taktyką.

          Podanie będzie najlepsze wtedy, gdy będzie skierowane do partnera/współćwiczącego, który jest ustawiony w taki sposób, by w jak największym stopniu zagrozić drużynie przeciwnej.

          Zwróćcie uwagę na technikę wykonania podania piłki półgórne po przeskoku, w biegu i podanie piłki w wyskoku. Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

          26-05-2020

          Dzień dobry chłopcy. 
          Dziś przypomimy sobie elementy sędziowania w sporcie i zajmiemy się kartkami , które pokazują sędziowie za niesportowe zachowanie. Kazdy z Was pewnie spotkał się z takimi sytuacjami w piłce nożnej. Czy wiesz jednak jakie są kolory kartek w piłce ręcznej i siatkowej?Za co można otrzymać taką karę właśnie w tych sportach ? Poniżej przedstawiam Wam wyjaśnienie.

           

          Piłka nożna:
          - Zółta kartka
          W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli zagranie ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.
          - Czerwona kartka
          Czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia nań rezerwowego zawodnika.

          Czerwona kartka zazwyczaj jest pokazywana:

          za brutalny faul;
          za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem);
          za atak bez piłki;
          za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem;
          za obraźliwe gesty i podburzanie trybun;
          za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę);
          bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.
          Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.

          Poniżej bramkarz Reprezentcji Polski - Wojciech Szczęsny, który niestety również otrzymał w meczu czerwoną kartkę.

          Piłka ręczna:
          W piłce ręcznej żółtą kartkę zawodnik otrzymuje za ciężki faul na przeciwniku. W jednym meczu zawodnik nie zobaczy więcej niż jednego żółtego kartonika. Upomnienie może również otrzymać osoba spoza boiska (trener, zawodnik rezerwowy). Czerwoną kartkę otrzymuje zawodnik przy przyznaniu po raz trzeci kary dwuminutowej, za brutalne, niesportowe zachowanie wobec przeciwnika, sędziego lub innych osób, wulgarne dyskusje z arbitrem.

          (Powyżej przykład żołtej kartki otrzymanej przez trenera w meczu piłki ręcznej)

          Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik nie może już więcej w tym spotkaniu wejść na boisko, jednak po upływie dwóch minut w zastępstwo może wejść zawodnik rezerwowy. ( Natomiast w piłce nożnej po otrzymaniu czerwonej kartki  inny zawodnik NIE może zastąpić poprzedniego)

          Wykluczenie może otrzymać również trener lub rezerwowy. Musi wtedy udać się na trybuny lub do szatni (decyduje o tym w pierwszej kolejności sędzia, jeżeli nie podejmie on decyzji, ukarany może wybrać, gdzie się udać). W wyjątkowych przypadkach sędzia może wydać specjalne oświadczenie dyskwalifikujące zawodnika

          Piłka siatkowa:

          Żółta kartka
          To kolejna kara po reprymendzie słownej. Jeśli dany zawodnik lub trener został upomniany jeden raz przez sędziego, to drugie ostrzeżenie daje się właśnie w formie żółtej kartki. Od 2013 roku nie niesie ona ze sobą żadnych konkretnych negatywnych skutków. To jedynie wpisanie nazwiska do protokołu meczowego. Przed 2013 rokiem żółta kartka oznaczała stratę jednego punktu drużyny[2].

          Czerwona kartka
          Jeśli drużyna została już wcześniej ukarana żółtą kartką, a jej zawodnik/zawodnicy lub trener nadal zachowują się nieodpowiednio, sędzia ma prawo pokazać czerwony kartonik. Oznacza to stratę jednego punktu drużyny.

          Wykluczenie za kartki
          Sędzia ma możliwość pokazania jednemu zawodnikowi zarówno żółtej i czerwonej kartki w tym samym momencie. Dzieje się tak w przypadku wyjątkowo złego zachowania. To oznacza, że dany zawodnik musi opuścić boisko do czasu skończenia seta. Musi wtedy przebywać w specjalnym polu kar. Takie same zasady dotyczą również trenerów.

          Przykład użycia kartek przez sędziego w meczu piłki siatkowej.

          Szczególnie ważne jest to, że w meczu piłki ręcznej po czerwonej kartce może wejśc na boisko inny zawodnik.  W piłce nożnej zespół do końca spotkania gra w osłabieniu. Bardzo chciałbym, abyście zapamiętali te różnice.

          Pytania na dodatkową ocenę:

          ( dla chętnych)

          Czy w piłce koszykowej są kartki ? Jeśli tak to jakie? Jeśli nie -w jakich sytuacjach  zawodnicy muszą zejść z boiska za przewinienia ? Co dzieje się w sytuacji gdy czerwoną kartkę otrzymuje bramkarz w piłce nożnej ? Nadeślij odpowiedzi na karce by uzyskać dodatkową ocenę. 

          M.Wiśniewski

          25-05-2020

          Witam chłopcy.yes

          Na dzisiejszej poniedziałkowej lekcji przypomnimy sobie prawidłowe  nazewnictwo pozycji wyjściowych do  wykonania wielu ćwiczeń.
          Często podczas rozgrzewek zdarza się, że wydając Wam polecenie do klęku podpartego - wykonujecie przysiad podparty lub odwrotnie. wink
          Jeśli niedal nie wiecie czym różni się wykrok od zakroku, siad klęczny od siadu skrzyżnego to po tej lekcji nie powinniście mieć już wątpliwości.
          Zapraszam do zapoznania się z poniższym materiałem.

          Wyjasnienie podstawowych nazw pozycji wyjsciowych cwiczen

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

          25-05-2020

          Dzień Dobry

          Temat dzisiejszych zajęc to :Technika chwytów w piłce ręcznej.

          Na dziesiejszej lekcji przypomnimy sobie rodzaje chwytów w piłce ręcznej. oraz ułożenienie dłoni i ciała w czasie chwytu piłki.Chwyt piłki to podstawowy element techniczny w piłce ręcznej. Najbardziej pewnym chwytem jest chwyt oburącz. I to właśnie pewność jest kluczową cechą chwytu…Kolejną cechą jest miękkość chwytu. Osiąga się ją poprzez poprawne rozluźnienie palców. Konieczna jest również amortyzacja w chwili przyjmowania piłki i dokładne ułożenie palców. Przy chwycie pamiętaj, że bardzo ważna jest szybkość poruszania się, jak również ustawienie w zależności od lotu piłki. A ustawić możesz się w sposób: frontalny, ale występuje on dość rzadko w czasie gry; bokiem, i wystepuje on najczęściej; tyłem (prawie), stosuje się najczęściej w ataku szybkim.

          - chwyt piłki półgorny

          - chwyt piłki górny

          - chwyt piłki dolny

          - chwyt piłki z podłoża

          - chwyt piłki jednorącz

          Pozdrawiam K. Grzywińska

          22-05-2020 

          Dzień Dobry.

          Na dzisiejszej lekcji przedstawię Wam za pomocą filmu 10 ciekawostek sportowych. Informacje dotyczą piłki nożnej, tenisa ziemnego, footballu amerykańskiego, pływania, koszykówki , piłki ręcznej. Dowiecie się dlaczego na piłkarzy ręcznych mówi się, że są to Szczypiorniści.

          Trening Siły ogólnej, który umieszczony jest poniżej, nie tyczy się tylko piłkarzy. Jak sama nazwa mówi jest to trening ogólny, który jest współmierny do ćwiczeń na siłowni tylko bez obciążenia. Jesteście jeszcze za młodzi do ćwiczeń z obciążeniami. Wkraczacie w okres dojrzewania, przed Wami duży skok Waszego wzrostu , który niedługo nastąpi. Dlatego polecam poniższe ćwiczenia aby ogólnie wzmacniać siłę. Pozdrawiam życzę miłego ćwiczenia. K. Grzywińska.

          21-05-2020

          Witam chłopcy w czwartek 21 maja.yes

          Dziś przypomnimy sobie przepisy piłki ręcznej. Sporo z nich mieliśmy na lekcjach stacjonarnych, gdyż często zajmowaliśmy się tym sportem.Dla tych, którzy nie pamiętają podstawowych zasad jest dzisiejsza lekcja.
          Wiadomości są przedstawione w ciekawy , obrazkowy sposób, który mam nadzieję ułatwi Wam przyswojenie  i doskonalenie wiedzy. Jest to obowiązkowa wiedza dla uczniów aspirujących do oceny bdb i wyższej. 

          Zapraszam do zapoznania się z plikiem pdf, który wysyłam. Kliknij pod obrazkiem.

          zasadygrywpilke__re__czna__.pdf

          Pozdrawiam

          M.Wiśniewski

          21-05-2020

          Dzień Dobry. Temat dziesiejszej lekcji to : Przepisy w piłce nożnej.

          Dziś przypomnicie sobie jakie są wymiary pełnowymiarowego boiska, co to jest rzut karny, kiedy po strzale jest zaliczona bramka. Zapraszam do obejrzenia fimu.

          Pozdrawiam K. Grzywińska

           

          18-05-2020

          Witam chłopcy w poniedziałek 18 maja.yes

          Jak pamiętacie naszą ostatnią lekcję stacjonarną -  doskonaliśmy uderzenia piłeczki w tenisie stołowym oraz rozgrywaliśmy klasowy turniej na oceny. Dziś przypominy sobie trochę elementów tenisa stołowego i ćwiczeń oswajających z rakietką. Cześć ćwiczeń juz znacie ze szkoły, będzie też kilka nowych. Oczywiście jak widzicie na filmiku, brak rakietki do tenisa nie jest przeszkodą. Piłeczki można kupić już za ok 1 zł, a brak rakietki zastąpić nawet deską do krojenia :) ( łatwiejsza wersja - większa powierzchnia odbicia) lub Waszym ulubionym smartfonem ( wersja zdecydowanie trudniejsza bo mniejsza powierzchnia odbicia). Polecam zawodnikom bardziej zaawansowanym, dla których ćwiczenia przedstawione na poniższej lekcji nie będą stanowiły większego problemu. Uwierzcie mi, że na kilku calach wyświetlacza to już nie takie proste.

          Poiżej link do e-lekcji.

          Tenis stołowy w warunkach domowych

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

           

           

          18-05-2020

          Dzień dobry. Temat dzisiejszej lekcji to: Doskonalenie kozłowania w piłce koszykowej.

          Na dzisiejszej lekcji mam dla Was propozycję filmu instuktażowego z kozłowaniem piłki w piłce koszykowej. Ćwiczenia możecie wykonywać dowolną piłką, nie musi to być koszykowa. Jak macie warunki i możecie znależć kawałek miejsca w domu lub jeszcze lepiej kiedy macie kawałek podwórka, spróbujcie kozłować piłkę. Wykonujcie każde ćwiczenie po kilka razy. Jak wiecie z lekcji stacjonarnych dzięki kozłowaniu, możecie się przemieszcać z piłką po boisku, mijać przeciwników i zdobywać punty dla swojej drużyny. Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam K. Grzywińska.

          15-05-2020

          Dzień Dobry 

          Temat dzisiejszych zajęć to : Flaga Olimpijska.

          Pięć splecionych kół ma fladze Olimpijskiej, skąd się wzięły  i co oznaczają dowiedziecie się z filmu. Spróbujcie na białej kartce narysować koła olimpijskie według wzoru z flagi olimpijskiej.

          Faga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół. Symbol olimpijski (koła) zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin w 1912 a flagę w 1913. Wykonana została w zakładzie krawieckim „Bon Marche” w Paryżu.

          Jej wymiary to: trzy metry długości i dwa metry szerokości. Emblemat pięciu kół olimpijskich umieszczony jest centralnie, na białym polu bez obramowania. Koła są splecione ze sobą w dwóch szeregach (od lewej do prawej):

          • niebieski, czarny i czerwony na górze,
          • żółty i zielony na dole.
          • Koło na fladze olimpijskiej symbolizują różnorodność i jedność ludzi. Poszczególne kolory reprezentują kontynenty. Niebieski – Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję, czerwony – Amerykę i zielony – Australię. Pozdrawiam K. Grzywińska

          14-05-2020

          Witam chłopcy.yes

          Kontynuując lekkoatletyczne lekcje pozostajemy przy biegu sztafetowym. 

          Kilka dystansów i pojęć związanych ze sztafetą macie wytłumaczonych poniżej w filmiku od Pani Grzywińskiej. Rozszerzę ten materiał dodając e-lekcję prezentującą jak w domowy sposób można nauczyć się i opanować technikę chwytu pałeczki. Do  tego celu potrzebwać będziecie jedynie butelki z wodą jako zamiennik pałeczki. 

          Zapraszam do zapozniania się z filmikiem. Prezentuje go Klaudia- utytułowana trenerka biegowa.

          Kliknij na odnośnik poniżej.

          Technika przekazywania pałeczki sztafetowej

          W szkolnym dzienniku pojawiły się moje propozycje Waszych ocen. Uwzględniają one oceny które zdążyliście otrzymać  stacjonarnie ( zaliczenie z mięśni brzucha i 2 osobowych piramid gimnastycznych oraz koszykówki), udział w dodatkowych zawodach sportowych na wyższą ocenę, jak i Waszą pracę i aktywność zdalną. 

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          14-05-2020

          Dzień Dobry. 

          Temat dzisiejszych zajęć to : Bieg sztafetowy - technika.

          Sztafeta – rodzaj zespołowej konkurencji sportowej, odbywająca się na trasie podzielonej na odcinki. Następny zawodnik może wystartować dopiero po ukończeniu odcinka przez poprzedniego, gdy otrzyma od poprzednika pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. O kolejności decyduje pozycja na mecie ostatniego zawodnika.

          Dystanse biegów sztafetowych

          Biegi sztafetowe można rozegrać w następujących kategoriach:

          • 4×100 m kobiet i mężczyzn
          • 4×400 m kobiet i mężczyzn
          • Biegacz, który odbierają pałeczkę zawsze stoi przy zewnętrznej stronie toru, następnie przez lewe ramię śledzi wzrokiem biegacza nadbiegającego, w polu widzenia ma tak zwany znak kontrolny, natomiast start do biegu wykonuje nogą – wykroczną.
          • Krótko mówiąc technika zmian sztafetowych polega na podawaniu i odbieraniu pałeczki. Ma to wszystko odbyć się sprawnie i umiejętnie. Zawodnicy powinni być zgrani.

            Odbierający pałeczkę startuje w momencie, gdy podający ją przebiega obok ustalonego znaku kontrolnego.

            Odbierającemu nie powinny krępować żadne ruchy, gdy wyciąga rękę do tyłu po pałeczkę (w końcowej części strefy zmian).  Na szkolnych zawodach sportowych uczniowie biegają 4x100m Zapraszam do obejrzenia filmu. Pozdrawiam K. Grzywińska

          11-05-2020

          Dzień dobry chłopcy. 

          Dziś mam dla Was lekcję  ukazującą prawidłową  technikę biegu i ćwiczenia doskonalące ten element. Jak wiecie miesiąc maj jest miesiącem , w którym odbywają się wszelkie zaliczenia biegowe w wiekszości szkół. W naszej również. Zajrzyjcie do lekcji online, zapraszam do ćwiczenia w miarę możliwości na swieżym powietrzu.

          https://ewf.h1.pl/student/?token=g1C1XrZHQciSVWqMhuRxfnOxgarbaIRPaUnf7XBycu6X7Zlx0N

          Jeśłi chcecie- każdy z Was może wysłać do mnie swoje uwagi odnośnie lekcji  lub inną dowolną wiadomość w linku w miejscu "wiadomość do nauczyciela".

          M.Wiśniewski

          11-05-2020

          Dzień Dobry.

          Bieg sprinterski 400m, to najdłuższy dystans wśród biegów sprinterskich. Jest to bardzo wyczerpujący bieg, bardzo trudny bieg. Trzeba bardzo długo trenować ,żeby nauczyć się pokonywać ten dystans. Na naszym boisku wokół drzew to niecałe 3 kółka , a zarazem aż 3 kółka. Na stadionie pełnowymiarowym to 1 kółko. Zobaczcie film jak nasze "złotka" biegają 4x400m . Jest to bieg sztafetowy. Dziewczyny biegały na na bieżni  200m i każda robiła 2 kółka. Pozdrawiam K. Grzywińska.

          08-05-2020

          Dzień Dobry.

          Tematem dzisiejszych zajęć będzie star niski i biegi krótki czyli sprinterskie. Podczas zajęć lekkoatletycznych na jesieni i na wiosnę staramy się pokonywać dystanse biegów krótkich te, na które pozwalają nam warunki naszego szkolnego boiska. Ze startu niskiego biegacie 60m (na bieżni ) oraz 300m (to te 2 kółeczka wokół drzew). Dziś chcę Wam przypomnieć, technikę startu niskiego, komendy do startu, oraz błędy w czasie wykonywania startu. Przeczytajcie uważnie opis, następnie obejrzyjcie krótki film i jako zadanie domowe – udzielcie odpowiedzi na pięć pytań umieszczonych na końcu lekcji.

          Start niski – technika
          Start niski wykonuje się z bloków startowych..
          Ustawienie bloków
          Przyjmuje się, że przednia podpórka bloku startowego powinna być ustawiona w odległości około 2 stóp od linii startowej, a podpórka tylna o jedną stopę za nią.
          Komendy
          Komendy są następujące: „na miejsca”, „gotów” , „start” lub strzał z pistoletu.
          „na miejsca”:
          • Biegacz przyjmuje pozycję klęku podpartego jednonóż na nodze zakrocznej, opierając stopy o ścianki bloków, a dłonie (kciuk i wyraźnie rozwarty palec wskazujący, do którego przylegają wyprostowane pozostałe palce) ustawione są przed linią startową na szerokości barków.
          • Kończyny górne wyprostowane w stawach łokciowych ustawione niemalże pionowo.
          • Głowa swobodnie opuszczona w dół
          • Równomierne rozmieszczenie masy ciała na wszystkie punkty podparcia – umożliwia to rozluźnienie mięśni.
          „gotów”:
          • Biegacz wolnym ruchem unosi biodra nieco powyżej poziomu barków
          • Przenosi masę ciała na kończyny górne
          • Kąt ugięcia w stawie kolanowym nogi wykrocznej wynosi nie mniej niż 90 stopni, nogi zakrocznej 110 – 130 stopni.
          „start”:
          • Biegacz energicznie odbija się rękoma od bieżni
          • Wykonuje zdecydowany ruch barkami w przód ku górze
          • Rozpoczyna odbicie z bloków startowych równocześnie obiema nogami
          • Noga zakroczna zostaje energicznie przeniesiona w przód
          • Pracę nóg wspomaga naprzemianstronny obszerny wymach ramionami
          W czasie pierwszych kroków, tułów jest mocno pochylony do przodu. Stopy przenoszone nisko nad podłożem.
          Start niski – błędy w technice
          Oto najczęstsze błędy w technice startu niskiego…
          1. Nieprawidłowe ułożenie dłoni na linii startowej – oparcie dłoni o podłoże wysoko na palcach
          2. Zbyt szerokie/wąskie ułożenie dłoni w stosunku do linii barków – ramiona ułożone na szerokości barków.
          3. Niewłaściwe ustawienie ścianek bloków startowych
          4. W pozycji „na miejsca” niewłaściwe ułożenie ciała
          5. W pozycji „gotów” za niskie uniesienie bioder
          6. Zbyt wczesne odrywanie nogi zakrocznej
          7. Zbyt wczesne prostowanie się ćwiczącego po wybiegu

          Zadanie domowe – na ocenę:
          1. Wymień dystanse zaliczane do biegów sprinterskich, łącznie z tymi, które biegamy na ocenę w szkole, a nie były wymienione w filmie.
          2. Co to jest falstart?
          3. Jak nazywa się urządzenie wykorzystywane przez zawodników przy starcie w biegach sprinterskich?

          4. Jaki jest najdłuższy dystans biegu sprinterskiego?

          5. Wymień w kolejności, 3 słowa komendy do staru niskiego.
          Odpowiedzi na pytania znajdziecie w zamieszczonym powyżej tekście lub w filmiku. Odpowiedzi napiszcie na kartce, zróbcie zdjęcie i  proszę przesłać na Messenge. Zachęcam również te osoby, które mają warunki,do systematycznego biegania, na różnych dystansach. Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

          07-05-2020

          Witam chłopcy. 

          Dzisiejsza lekcja będzie lekcją teoretyczną dotyczącą piłki nożnej.  Wraz z Panią Grzywińską dobrze wiemy, że jest to jedna z Waszych ulubionych dyscyplin sportowych podczas lekcji stacjonarnych w szkole.yes

          Poniżej otrzymaliście kary , wymiary boiska i teorię tej gry. 

          Ja zapraszam do zapoznania się ze 100 ciekawostkami dotyczącymi Waszego ulubionego sportu. Nie są to rzeczy nudne, a z pewnością w łatwy sposób przyswoicie część wiedzy i zapamiętacie kilka z tych faktów. 

          Zapraszam do zapoznania się z filmem:

          Pozdrawiam. 

          M.Wiśniewski

          07-05-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to: Kary w piłce nożnej.

          W poniższych dwóch linkach opisane są kary stosowane w piłce nożnej oraz wymiary boiska do piłki nożnej. Zapoznajcie się z podanym materiałem. Pozdrawiam K. Grzywińska.

          http://www.scholaris.pl/resources/run/id/61807

          http://www.scholaris.pl/resources/run/id/61475

          04-05-2020

          Witam Was w poniedziałek  po weekendzie majowym. smiley 

          Na dzisiejszych zajęciach poćwiczymy ponownie z wykorzystaniem przyborów i elementów, które możemy znaleźć w każdym domu.

          Będą to ćwiczenia koordynacyjne oraz wzacniające mięśnie ud i łydek, do których ptrzebujemy jedynie dwa ręczniki i kilka skarpetek. Wykonajcie cały tor dwukrotnie. Pamiętajcie o krótkiej rozgrzewce przed przystapieniem do aktywności.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          04-05-2020

          Dzień Dobry.

          Temat dzisiejszych zajęć to : Podania piłki w parach.

          Do ćwiczeń będziecie potrzebować kogoś z rodziny. Spróbujcie namówić któregoś z domowników, żeby na chwilę oderwali się od codziennych zajęć i poćwiczyli z Wami. Nie są to trudne ćwiczenia., a mogą sprawić, że spędzicie razem miło czas.Pozdrawiam K. Grzywińska.

          Załączniki

           

          30-04-2020

          Dzień dobry.

          Na dzisiejszej lekcji mam dla Was zestaw ćwiczeń zapobiegających płaskostopiu. To dość częsta dolegliwość u dzieci i młodzieży, na ktorą wpływ może mieć zbyt duża waga, nieodowiednie obuwie lub nieodpowiedni styl życia. Wada ta może powodowac dolegliwości bólowe nie tylko w obrębie stóp , ale i łydek czy nawet kręgosłupa.

          W celu korekcji płaskostopia stosuje się przede wszystkim gimnastykę stóp. Do najpopularniejszych ćwiczeń zalicza się:

          • kładziemy się na brzuchu, dłonie układamy pod brodą, uginamy kolana pod kątem 90 stopni i staramy się zbliżać do siebie i oddalać podeszwy stóp,
          • podnoszenie stopami woreczków wypełnionych grochem lub szmacianych piłeczek,
          • rysowanie lub pisanie stopami,
          • chwytanie stopami różnych przedmiotów i przenoszenie ich do pudełka,
          • zwijanie palcami ręcznika,
          • chodzenie na palcach,
          • zakreślanie stopami kółek w powietrzu,
          • spacerowanie po różnych powierzchniach,
          • chodzenie po specjalnej macie korygującej na płaskostopie,
          • zdejmowanie skarpetek bez użycia rąk,
          • turlanie po podłodze lub ścianie piłki tenisowej.

          Każde ćwiczenie należy powtórzyć 15-20 razy, efekty staną się widocznie dopiero gdy trening będzie regularny. Najlepiej na ćwiczenia poświęcić około 20 minut dziennie.

          Ćwiczenia jakie widzicie poniżej to ćwiczenia korekcyjne oraz profilaktyczne. Z pewnością nie zaszkodzi wypróbować również ten zestaw.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          30-04-2020

          Dzień Dobry.

           Na dzisiejszych zajęciach chciałabym żebyście obejrzeli film, który pozwoli Wam przypomnieć sobie skipy, wieloskoki, rytm biegowy. Do biegania zachęcać Was będzie mistrzyni Polski juniorów. Pamiętacie na pewno, jak jeszcze przed pandemią, biegaliście kółeczka na sali, a wszystko to, po to, żeby jak najlepiej przygotować się do wiosennych biegów. Niestety, nie możemy teraz biegać w szkole. Zachęcam Was do biegania wokół domu, przy domu, na drodze dojazdowej do Waszych domów, wokół ogródka, itp. Te osoby, które mają takie warunki ,postarajcie się wyznaczyć jakiś  odcinek do biegania. Zmierzcie go i spróbujcie chociaż dwa, trzy razy w tygodniu pokonać go wolnym truchtem. Możecie robić sobie również pomiary czasowe i następnie zapisać dystans jaki pokonaliście  i w jakim czasie. Pamiętajcie, żeby przed każdym bieganiem zrobić rozgrzewkę. Miłego biegania Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

           

          27-04-2020

          Witam chłopcy.yes

          Pamiętacie projekt z roku poprzedniego odnośnie kulturalnego kibicowania ?smiley

          W ramach dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie pojęcie najważniejszej  zasady gry w sporcie - zasady "Fair Play". Jak wiecie jest ona wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę.  Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki. Zasady te często są widoczne podczas meczów piłkarskich, ale nie tylko.  Zachęcam z zapoznaniem się poniższego bloga na ten temat.

          https://blog.sportbazar.pl/w-przerwie/czysta-gra-i-szacunek-do-przeciwnika-czyli-fair-play-w-pilce-noznej/

          Opisz  kilka znanych  Ci przykładów zachowania fair play na boiskach gier drużynowych  lub w indywidulanym sporcie.  Może jesteś w stanie podać swoje własne zasady lub omówić  taki przykład z naszych odbytych lekcji wychowania fizycznego ? Wyślij je napisane odręcznie na karce podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem ( w tytule e-meila również)

          Praca zostanie oceniona, a jej ocena ma wpływ na Waszą ocenę końcową za aktywność  z Wychowania Fizycznego.

          Wszelki kontakt i oceny jak zawsze pod poniższymi adresami:

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo - fb messenger

          M.Wiśniewski

           

          27-04-2020

          Dzień Dobry.

          Na dzisiejszej lekcji, dowiecie się jak fajnie można bawić się papierem toaletowym. Do 8 zabaw potrzebujecie kilku rolek papieru toaletowego i  jednego (lub więcej) towarzysza zabaw( np. mamy, taty, babci, dziadka, rodzeństwa itd.) Poniżej przedstawiam Wam opis wszystkich zabaw, oraz filmik instruktażowy. Życzę rewelacyjnych wrażeń i świetnej zabawy. U mnie w domu zabawa była znakomita J Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

          Zadanie nr 1.

          Ustaw na krawędzi stolika około 5 rolek papieru. przekręć każdy z nich na drugą stronę jak najszybciej. Kto pierwszy obróci wszystkie wygrywa.

          Możliwe modyfikacje:

          – Słabsza ręka: Udało Ci się wywrócić wszystkie rolki? To teraz czas spróbować zrobić to samo drugą ręką

          – Ograniczenia: Masz ograniczoną liczbę prób, np. tylko 8-10 prób na wywrócenie wszystkich rolek.

          Zadanie nr 2.

          Liczba rolek na osobę: 6

          Opis: Wyścig w budowaniu dwóch wież. Najpierw budujecie piramidę – 3 rolki w podstawie, 2 w środku i jedna na szczycie. Po wybudowaniu piramidy natychmiast ruszacie do budowy wieży w Pizie – rolka jedna na drugiej. Kto pierwszy ułoży wieże w taki sposób, że utrzymają pion wygrywa!

          Zadanie nr 3.

          Liczba rolek na osobę: 1

          Opis: Ustawiamy minutnik na 30 sekund (można dłużej). Układamy rolkę papieru na zewnętrznej części naszej dłoni. Na sygnał musimy podrzucić tak papier by nadziać go na nasz wskazujący palec. Jak Ci się uda to znów kładziesz rolkę na zewnętrznej części dłoni.

          Możliwe modyfikacje: 

          – Słabsza ręka: 30 sekund na jednej ręce a następnie dogrywka na drugiej. Osoba, która łącznie zdobędzie więcej punktów wygrywa

          – Wyzwanie: Chcesz prawdziwego wyzwania? Zyskaj jak najwięcej punktów wykonując to zadanie z zamkniętymi oczami.

          Zadanie nr 4.

          Liczba rolek na osobę: 1 (plus 3 na środku)

          Opis: Ustawiamy rolkę na krawędzi stolika. Na środku stolika tworzymy platformę z 3 rolek. Naszym zadaniem jest obrócić rolkę tak by ustawiła się na platformie.

          Zadanie nr 5.

          Liczba rolek na osobę: 3

          Opis: Odmiana znanej dyscypliny sportowej. Ustawiamy dowolny punkt na stoliku (może być korek z butelki). Naszym zadaniem jest tak pchnąć papier by ustawił się on jak najbliżej wyznaczonego punktu. W razie niepewności możecie zorganizować wideo-konferencję i wyłonić zwycięzcę.

          Zadanie nr 6.

          Liczba rolek na osobę: 1-5

          Opis: Kładziemy rolkę na wewnętrznej części dłoni. Naszym zadaniem jest wykonać w powietrzu ,,8″ tak by rolka nie upadła. Staramy się iść na rekord i dodawać za każda udaną próbą kolejną rolkę.

          Możliwe modyfikacje:

          – Zamknij oczy: Wykonaj to samo zadanie, ale z zamkniętymi oczami.

          – Słabsza ręka: Na tym etapie już chyba wiesz jak wygląda ta modyfikacja.

           

          Zadanie nr 7.

          Liczba rolek na osobę: 1-5

          Opis: Podobna koncepcja zabawy dla siebie, gdzie idziemy na rekord. Kładziemy rolkę na wewnętrznej części dłoni i próbujemy podać ją sobie na drugą ręka za naszymi plecami. Tutaj również po udanej próbie dodajemy kolejną rolkę. Ważne! Rolka nie może opierać się na plecach.

          Zadanie nr 8.

           

          Liczba rolek na osobę: Zależy od Was. Połóżcie 10-16 rolek na stole, dostępnych dla każdego.

          Opis: Na sygnał układamy jak najwyższą pionowa wieżę z rolek papieru. Kto zrobi wyższą wygrywa!

          Dozwolone przeszkadzajki: śpiewnie, rozśmieszane.

          Niedozwolone przeszkadzajki: niszczenie wieży przeciwnika, zrzucanie rolek papieru, dmuchanie na wieżę przeciwnika.

           

          23-04-2020

           

          Witam chłopcy. 

          Na dzisiejszej lekcji chciałbym, abyśmy skupili się na rozciąganiu swoich mieśni. Gibkośc jest jedną z kilku cech motorycznych określającą naszą sprawność fizyczną. Każdą rozgrzewkę po ćwiczeniach tlenowych ( grach i zabawach biegowych) kończymy właśnie rozciąganiem. W ten sposób mięśnie są przygotowane do wysiłku i znacznie zmniejszamy ryzyko urazu podczas lekcji. Dobrze wiecie, że część z Was ma wielkie trudności z dotknięciem do palców własnej stopy w siadzie rozkrocznym.  Głową do kolana w tym samym ćwiczeniu udaje się dotknąć już tylko nielicznym. Mam dla Was propozycję ćwiczeń rozciągających, które warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Cześć ćwiczeń już znacie z lekcji. Będzie możliwość ich przypomnienia.  Pamitajcie o wykonaniu kilku minut ćwiczeń tlenowych podskoków, skipów itp przed rozciąganiem, aby pobudzić Wasze mieśnie do aktywności.  Poniżej link do ćwiczeń:

          Pozdrawiam, trzymajcie formę! yes

          M.Wiśniewski

          24-04-2020

          Dziś dziewczęta zachęcam do nauki prostego układu tanecznego. Postarajcie się cierpliwie powtarzać kroki,  następnie spróbujcie samodzielnie odtworzyć cały układ. Chłopcy natomiast mogą zapoznać się z krótkim filmikiem instruktażowym. Film przedstawiam 5 ćwiczeń piłkarskich, które doskonalą Wasze umiejętności. Możecie te ćwiczenia wykonywać zarówno w domu, jak i na swoim podwórku ( oczywiście jeżeli macie takie warunki). Pamiętajcie że macie dwie nogi i jedna z nich jest trochę słabsza od drugiej, dlatego proszę się nie przejmować, jeżeli na początku ćwiczenia nie będą się udawały. Ćwiczcie przynajmniej raz dziennie, a na pewno dojdziecie do perfekcji. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do ćwiczen.  Życzę dużo cierpliwości i miłej zabawy.

           

          20-04-2020

          Witam chłopcy.

          Dziś chciałbym abyście poćwiczyli w parach. Ćwiczenia można wykonać z rodzeństwem lub zachęcić do ruchu swoich rodziców.  Przydzadzą Wam się przedmioty codziennnego użytku, które przedstawia  filmik poniżej. Jak widzicie - do ćwiczeń z nietypowym przyrządem  można wykorzystaćć krzesło, butelkę z wodą, ręcznik czy nawet naczynia. 

          Zachęcam do wykonania ćwiczenia poniżej:

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          20-04-2020

          Witam . Mam dla Was dziś propozycję ćwiczeń ogólnorozwojowych z nietypowym przyrządem. Do wykonania ćwiczeń potrzebny będzie Wam ręcznik. Jest to zestaw 34 ćwiczeń, jeżeli nie będziecie mogli wykonać wszystkich, możecie pominąć dane ćwiczenie i przejść do następnego. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do zadania. Podaję link do pobrania.

          Pozdrawiam K. Grzywińska.

          16 - 04 -2020

          Witam po świętach chłopcy.yes

          W ramach  dziejejszej lekcji zdalnej mam dla Was propozycję ćwiczeń oswajających z piłką koszykową. Ćwiczenia te doskonalą zręczność oraz przydadzą nam się w opanowaniu innych, trudniejszych  elementów tej gry drużynowej.

          Część z tych ćwiczeń dobrze znacie już z lekcji stacjonarnych ze mną. Poznacie też kilka nowych.  Jeśłi nie posiadacie w domu piłki do koszykówki - możecie ją zastapić dowolną inną. 

          Przypominam również , że nie od wszystkich z Was otrzymałem zaległą krzyżówkę do wykonania na ocenę.

          Pozdrawiam.

          M.Wiśniewski

          wfkarnkowo@poczta.fm

          wfkarnkowo - fb messenger

          16 - 04 -2020

          Witam na zdalnym nauczaniu po świętach.

          Dziś przygotowałam Wam link z odbiciami oburącz górnymi w piłce siatkowej. Do ćwiczeń potrzebny jest kawałek miejsca w pokoju, dywan, ręcznik, koc lub mata. Piłka, może być oczywiście siatkowa, ale gdy takiej nie posiadacie możecie wykorzystać np. gumową lub inną, którą można odbijać palcami, nie robiąc sobie krzywdy. Oczywiście ćwiczenia, które będą Wam sprawiały trudność możecie pominąć.

          Pamiętajcie, żeby przed przystąpieniem do odbijania rozgrzać , ciało a przede wszystkim barki i ręce. Swoje starania podczas odbijania piłki możecie nagrać i przesłać filmik. Za zaangażowanie będzie ocena. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy. K. Grzywińska.

           

           

          06 - 04 -2020

          Witam chłopcy. smiley

          Na najbliższe dwa dni  mam dla Was kartę krótkich ćwiczeń do wykonania.
          Każde z tych 13 ćwiczeń wykonujemy w dni lekcyjne - dziś w poniedziałek oraz jutro we wtorek.  W puste linijki zapisujemy sobie datę wykonanego ćwiczenia. Jeśli pominiecie ktoreś z nich  - wykonajcie je w inny dzień tak aby cała kartka była zapisana. Całość zajmuje tyle co rozgrzewka przed każdą naszą lekcją.

          Zyczę Wam Spokojnych i Zdrowych Świąt.Pamiętajcie w miarę możliwośći o aktywności również w tym czasie i trzymacje formę! yes
           

          M.Wiśniewski

          06 - 04 -2020

          Dzień Dobry Uczniowie.

          GRA Z KOSTKĄ

          Do zabawy potrzebujecie dwie kostki do gry, zachęć kogoś z rodziny do wspólnej zabawy.
          Rzuć dwoma kostkami i zobacz co wypadło!
          https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f603.png
          Znajdź na planszy konfigurację liczb z kostek (np. na pierwszej kostce 3, na drugiej 1, czyli szukasz 3+1) i wykonaj zadanie.

          Modyfikacja dla dwóch osób - rozgrywamy pojedynek w kamień-papier-nożyce. Wygrany rzuca kostkami, a przegrany wykonuje zadanie (lub wymyślcie sobie inne zasady)
          Udanej zabawy! 
          https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6c/1/16/2764.png 

          Życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Pozdrawiam K. Grzywińska.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          02 - 04 - 2020
          Witamy klasę V.smiley

          Waszym zadaniem w ramach czwartkowej lekcji wychowania fizycznego  jest rozwiązanie poniższej  sportowej krzyżówki oraz  przesłanie  jej nauczycielowi. 

          Pracę należy wykonać odręcznie. Przerysujcie okienka krzyżówki na kartkę oraz uzupełniejcie poprawnie odpowiedzi. Hasło dla wyróżnienia podkreślcie innym kolorem. 

          Gotowe zdjęcie wyślijcie swoim nauczycielom:

          wfkarnkowo@poczta.fm - M.Wiśniewski lub jak wolicie na fb messenger - https://www.facebook.com/wf.karnkowo.1

          fb messenger - K.Grzywińska. 

          Nie zapomnijcie podpisać się na kartce. Powodzenia yes

          Pozdrawiamy.

          K. Grzywińska, M. Wiśniewski

           

           

          30 - 03 - 2020

          Drodzy uczniowie proszę otworzyć pierwszy link Kulturalny kibic i zapoznać się z materiałem,

          http://scholaris.pl/resources/run/id/109935  Kulturalny kibic,

          następnie spróbujcie rozwiążać krótki quiz, pytania mogą mieć niekiedy, więcej niż jedną  prawidłową odpowiedź.

          http://scholaris.pl/resources/run/id/109936  Quiz

          Oczywiście zachęcam do codziennego ćwiczenia w domu. https://www.youtube.com/watch?v=6zL8zd1fDZU

          Pozdrawiamy K. Grzywińska, M. Wiśniewski

           

          26.03.2020

          Witam chłopców z klasy V.  W ramach czwartkowej lekcji wychowania fizycznego ćwiczymy zdalnie.

          Na platformie youtube.com pod wskazanym adresem znajduje się prosta lekcja  do przeprowadzenia w warunkach domowych, którą należy wykonać.

          https://www.youtube.com/watch?v=8MIm0r9_Y0A

          Ostatnio wzmacnialiśmy mięśnie czworogłowe uda. Tym razem poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi prezentowanymi na filmiku skupimy się również na mięśniach prostych i skośnych brzucha. Część z Was ma do poprawny oceny z zaliczenia tego elementu. 

          Każde z poniższych trzech prostych ćwiczeń wykonujemy tylko 10  powtórzeń. Całość zajmie Wam kilka chwil, a bardzo wzmocni mięśnie i przyda w codziennym życiu oraz lepszej ocenie z późniejszego zaliczenia.

          https://www.youtube.com/watch?v=b9b1v6CKYE0

          M.Wiśniewski -  wfkarnkowo@poczta.fm

           

          25-03-2020

          Zadanie

          K. Grzywińska

          19-03-2020

          Witam drodzy uczniowie, chciałabym Was zachęć w przerwie między lekcjami do ruchu, zwłaszcza teraz kiedy zajęcia są zawieszone,  możecie poćwiczyć z ruletką https://damianrudnik.com. Dla chłopców przesyłam adres z ćwiczeniami z piłki nożnej, https://www.youtube.com/watch?v=f8Ln93U1EhI .

          Dziewczynki mogą korzystać z adresu https://www.youtube.com/watch?v=M75HIuLeC9A https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg https://www.youtube.com/watch?v=uIy7d2x_gVM   ; Pamiętacie również o pompkach  (chłopcy ) i ćwiczeniu deski, możecie zachęcić rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej aktywności. Pozdrawiam

          Krzysztofa Grzywińska.

           

          20-03-2020

          Klasa V:

          Witam grupo.  Pamiętajcie o ruchu i aktywności w czasie wolnym od zajęć w szkole.

          Oto zadania do wykonania dla Was – proszę wykonać każde ćwiczenie z kart od 1 do 13 po jednym razie. Pamiętajcie,  aby ćwiczenia były poprzedzone 5 minutowym rozciąganiem. Głównie siad płotkarski i rozkroczny – mięśnie dwu i czworogłowe.  Wykonajcie  również  skrętoskłony  i ćwiczenia tułowia przed rozpoczęciem zajęć.

          Poniżej podaję link do ćwiczeń:

          https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-ćwiczenia

          Do wzmocnienia ud – krzesełko.  Należy wykonać 3x1 minutę.

          https://www.youtube.com/watch?v=plHW0yoES6w

          M.Wiśniewski