Wychowanie fizyczne
22-06-2020
Witamy Was w poniedziałek 22 czerwca.
Dziś przypomnimy sobie zasady gry w „Dwa Ognie” znanej też jako gra w „Zbijaka”.
Jest to bardzo popularna gra, szczególnie w klasach młodszych. Rozwija ona umiejętności chwytne, rzutne oraz koordynację ruchową i szybkość. Pozwala również na współpracę między drużyną , a jej kapitanem znajdującym się z drugiej strony boiska. Dobrze wiecie jak lubicie w nią grać.
Obok klasycznej gry są w niej również odmiany takie jak np. gra w więźnia ( zbity zawodnik stoi na ograniczonym polu gry : materac , mata gimnastyczna itp. uwolnić się może przez celny rzut do kosza jeśli uda mu się złapać piłkę)
Dziś zajmiemy się podstawową, klasyczną odmianą tej gry.
Poniżej garść podstawowych przepisów i informacji, które powinniście dobrze już znać:
Dwa ognie – zasady ogólne:
Dzielimy się na dwie (najlepiej równe) grupy. Jeśli grupa się zna, możemy pozwolić, żeby wybrali się samodzielnie – np. wskazując kapitanów, którzy sami zadecydują o składzie zespołu. Spójrz niżej, w jaki sposób można to przeprowadzić.
Zespoły stają naprzeciw siebie na boisku. Natomiast kapitanowie stają za drużyną przeciwną, tak jak na obrazku:
Celem gry jest „zbicie” wszystkich osób z drugiej drużyny. „Zbicie” dzieje się to wtedy, jeśli rzucona piłka uderzy kogoś. Zbita osoba schodzi z boiska i jest wyeliminowana. Może ewentualnie wspomóc swojego kapitana w grze.
Wyjątek stanowią:
- Piłka nie może wcześniej odbić się od ziemi,
- Trafić można tylko jedną osobę na raz,
- Jeżeli osoba trafiona złapie piłkę (tak by ta nie dotknęła ziemi), „zbicie” nie jest zaliczone, a gra toczy się dalej,
- Jeśli ktoś inny z drużyny złapie piłkę, zanim ta dotknie ziemi – nawet jeśli trafiła ona kogoś z tej samej drużyny;
Należy również pamiętać, że kapitanów – tzw. matki, nie można zbić. Matki natomiast mogą zbijać innych graczy.
Oczywiście przed piłką można uciekać lub łapać. Nie można jednak uciec poza wyznaczony teren gry.
Jeżeli piłka wypadnie poza boisko, to przejmuje ją kapitan, w którego stronę piłka zmierza.
Modyfikacje gry:
- można ustalić, że gracze nie schodzą z boiska, a zamiast tego liczymy punkty i albo ograniczamy czas albo ustalamy limit punktów (wygrywa zespół, który zdobędzie pierwszy 10 punktów)
- zbite osoby mogą albo odpadać, albo pomagać „matce” w grze
- dla bardziej zaawansowanych grup, można wprowadzić dwie piłki.
- Pozdrawia K. Grzywińska.
19-06-2020
Temat dzisiejszych zajęć to : Bieg sztafetowy - technika.
W okresie jesiennym mieliście pierwsze próby i zabawy biegowe w pałeczką sztafetową. Dziś przypomnimy sobie teoretycznie co to jest bieg sztafetowy.
Sztafeta – rodzaj zespołowej konkurencji sportowej, odbywająca się na trasie podzielonej na odcinki. Następny zawodnik może wystartować dopiero po ukończeniu odcinka przez poprzedniego, gdy otrzyma od poprzednika pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. O kolejności decyduje pozycja na mecie ostatniego zawodnika.
Dystanse biegów sztafetowych
Biegi sztafetowe można rozegrać w następujących kategoriach:
- 4×100 m kobiet i mężczyzn
- 4×400 m kobiet i mężczyzn
- Biegacz, który odbierają pałeczkę zawsze stoi przy zewnętrznej stronie toru, następnie przez lewe ramię śledzi wzrokiem biegacza nadbiegającego, w polu widzenia ma tak zwany znak kontrolny, natomiast start do biegu wykonuje nogą – wykroczną.
-
Krótko mówiąc technika zmian sztafetowych polega na podawaniu i odbieraniu pałeczki. Ma to wszystko odbyć się sprawnie i umiejętnie. Zawodnicy powinni być zgrani.
Odbierający pałeczkę startuje w momencie, gdy podający ją przebiega obok ustalonego znaku kontrolnego.
Odbierającemu nie powinny krępować żadne ruchy, gdy wyciąga rękę do tyłu po pałeczkę (w końcowej części strefy zmian). Na szkolnych zawodach sportowych uczniowie biegają 4x100m Zapraszam do obejrzenia filmu. Pozdrawiam K. Grzywińska
15-06-2020
Dzień Dobry.
Do dzisiejszej lekcji potrzebne będą dwa kawałki linki, sznurka lub 2 skakanki. Poniższy filmik przedstawia, zestaw 33 ćwiczeń. Oczywiście nie musicie wykonywać za jednym razem wszystkich. Możecie rozłożyć sobie na każdy dzień np. po 6-7 ćwiczeń i spróbować je kilkakrotnie powtarzać w ciągu dnia tak, aby każde zadanie było płynnie i bez zachwiania wykonywane. Spróbujcie pobawić się z proponowanymi ćwiczeniami, na pewno poprawią one Waszą koordynację i ułatwią wykonanie wielu ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.
08-06-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to : Ćwiczenia równoważne.
Równowaga to jedna z podstawowych cech motorycznych człowieka. Jest to zdolność organizmu do utrzymywania ciała w wybranej pozycji, zazwyczaj w warunkach zmniejszonej powierzchni podparcia (równowaga statyczna), a także zachowania określonego położenia podczas różnorodnych działań ruchowych lub po ich zakończeniu (równowaga dynamiczna). Kontrola równowagi odbywa się w oparciu o sygnały docierające z błędnika, narządu wzroku, proprioreceptorów i receptorów dotykowych. Informacje te umożliwiają prawidłowe utrzymanie równowagi, a także orientację w przestrzeni.
Prawidłowa równowaga jest niezbędną umiejętnością do właściwego wykonywania codziennych czynności. Zdolność zachowania równowagi jest przydatna także w każdej dyscyplinie sportu. Zwykle jednak nie poświęcamy na treningach zbyt dużo czasu na jej kształtowanie, ponieważ skupiamy się na innych aspektach. Ćwiczenia równowagi nie są trudne i wyczerpujące, zaś korzyści z nich płynące są nie do przecenienia. Taki trening nie tylko wzmocni i pomoże ustabilizować mięśnie, ale też pomoże chronić przed kontuzjami. Zapraszam do ćwiczeń. Pozdrawiam K. Grzywińska.05-06-2020
Temat zajęć to : Ćwiczenia do muzyki.
Zapraszam do prostych ćwiczeń przy muzyce. Postarajcie się cierpliwie powtarzać kolejne fragmenty układu. Wykonujcie to z dużym zaangażowaniem do czasu, aż będziecie potrafili powtórzyć cały układ bez pomyłki. Pozdrawiam K. Grzywińska.
04-06-2020
Dzień Dobry
Temat dzisiejszych zajęć to : 1.Odbicia piłki sposobem oburącz górnym w piłce siatkowej.
2: Prowadzenie piłki w piłce nożnej.
Przypomnimy sobie ułożenie dłoni na piłce. Na zajęciach stacjonarnych, ćwiczyliśmy koszyczek, w który na początku staraliśmy się chwytać piłkę, a następnie próbowaliśmy odbić piłkę palcami.
OD CZEGO ZACZĄĆ NAUKĘ ODBIĆ SPOSOBEM GÓRNYM?
Przede wszystkim trzeba chcieć! Zaczynamy od łatwego, po opanowaniu przechodzimy do zadań trudniejszych. Oto kilka przykładowych ćwiczeń:
- Układanie dłoni na piłce, dłonie tworzą koszyczek:
a) na leżącej piłce – ćwiczący przenosi ciężar ciała na piłce
b) w klęku podpartym – przenosi ciężar ciała, uginają się i prostują ramiona
c) w pozycji stojąc – trzymamy piłkę wysoko, wykonujemy podrzut w górę i chwyt w koszyczek.
4. Odbicia piłki o ścianę
5. Podrzuty i chwyty piłki:
a) w siadzie
b) w klęku
c) w pozycji stojącej
6. Odbicia oburącz piłki po koźle od podłoża
7. Odbicia piłki nad sobą
Do drugiego tematu potrzebna będzie piłka ( może być inna niż do piłki nożnej), oraz pachołki , które możecie zastąpić, np. butami , itp.
Zapraszam do wykonania ćwiczeń, które zawarte są w filmikach instruktażowych. Pozdrawiam K. Grzywińska
01-06-2020
Dzień Dobry
Temat dzisiejszych zajęć to : Przepisy piłki ręcznej.
Dziś przypomnimy sobie przepisy piłki ręcznej. Sporo z nich mieliśmy na lekcjach stacjonarnych. Dla tych, którzy nie pamiętają podstawowych zasad jest dzisiejsza lekcja.
Wiadomości są przedstawione w ciekawy , obrazkowy sposób, który mam nadzieję ułatwi Wam przyswojenie i doskonalenie wiedzy. Jest to obowiązkowa wiedza dzięki, której Wasza gra będzie płynniejsza i bardziej logiczna.Zapraszam do zapoznania się z plikiem pdf, który wysyłam. Kliknij pod obrazkiem. Pozdrawiam K. Grzywińska.
zasadygrywpilke__re__czna__.pdf
29-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to: Podania w piłce ręcznej.
Podania, podobnie jak chwyty, to podstawowy element techniki gry w piłkę ręczną. Co to znaczy, że podanie jest dobre?
To znaczy, że jest szybkie (czyli ruch ręki jest najszybszy, jak również lot piłki jest dostosowany do danej sytuacji), dokładne (czyli współćwiczący/partner nie ma żadnego problemu, by chwycić taką piłkę) i podąża za obraną taktyką.
Podanie będzie najlepsze wtedy, gdy będzie skierowane do partnera/współćwiczącego, który jest ustawiony w taki sposób, by w jak największym stopniu zagrozić drużynie przeciwnej.
Zwróćcie uwagę na technikę wykonania podania piłki półgórne po przeskoku, w biegu i podanie piłki w wyskoku. Pozdrawiam K. Grzywińska.
28-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to :Zasady gry w tenisa stołowego. Doskonalenie odbić piłeczki.
Przypomnijcie sobie kilka niezbędnych informacji dotyczących gry w tenisa stołowego.
Niezbędny sprzęt
Do gry w ping ponga niezbędny jest: stół, siatka, rakietki i piłeczka.
Stół do tenisa stołowego
Powinien mieć wymiary 2,74 × 1,525 metra, a jego wysokość powinna wynosić 76 cm. Stół ma kształt prostokąta, zwykle pomalowany jest na zielono, niebiesko lub czarno. Na krawędziach ma białe pasy o szerokości 20 cm, a pasek przedzielający pola stołu ma szerokość 3 mm.
Siatka do gry
Rozpina się ją przez środek stołu. Powinna mieć wysokość 15,25 cm. Ważne jest jej odpowiednie napięcie. Przepisy mówią o takim napięciu, które przy obciążeniu na środku długości siatki ciężarem 100 g pozwoliłoby opuścić się jej o 1 cm.
Rakietki do ping ponga
Są niewielkie, ale jej wymiary nie są ściśle określone. Najczęściej wykonane są z drewna. Po obu stronach znajduje się okładzina, która nie powinna być przyklejona spoiwami kauczukowymi, a jedynie wodnymi.
Piłeczka ping-pongowa
Zrobiona jest z celuloidu lub plastiku. Ma średnicę 4 cm i powinna być biała lub pomarańczowa. Przepisy mówią o tym, że upuszczona na stół z wysokości 30 cm, powinna odbić się na wysokość nie mniejsza niż 23 cm.
W ping pongu gra się indywidualnie (tzw. singiel) lub w parze (tzw. debel). Grę zaczyna się od serwisu – piłeczka musi odbić od stołu się po stronie serwującego, przelecieć nad siatką i odbić się od stołu po stronie przeciwnika. Piłeczkę trzeba podrzucić na wysokość minimum 16 cm i uderzyć ją nad stołem.
Zawodnicy serwują po dwa razy z rzędu aż do stanu gry wynoszącego 10:10. Później serwują po razie, aż do uzyskania dwupunktowej przewagi. Seta zdobywa zawodnik, który zdobędzie 11 punktów lub więcej z dwupunktową przewagą.Zdobywanie punktów
Zawodnicy uderzają piłeczkę tak, by przeszła nad siatką i odbiła się od stołu po stronie przeciwnika. Gdy konkurent nie zdoła prawidłowo odbić piłki, jego przeciwnik zdobywa punkt. Punkty zdobywa się po błędach przeciwnika:
- piłeczka odbiła się dwa razy na połowie gracza,
- nietrafienie w piłeczkę,
- dwukrotne odbicie się piłeczki po stronie odbijającego,
- odbicie piłeczki od którejkolwiek części ciała (poza ręką trzymająca rakietkę),
- piłeczka nie trafia w połowę przeciwnika,
- uderzenie piłeczki zanim odbije się od stołu,
- dotknięcie lub poruszenie stołu (nie dotyczy ręki z rakietką). POZDRAWIAM K. Grzywińska.
25-05-2020
Tematem dzisiejszych zajęć jest: Rzut piłeczką palantową.
Tak wygląda chwyt piłeczki palantowej
Piłka palantowa: Jest to niewielka skórzana piłka o masie 80g lub 150g i obwodzie 21 cm (fot. 1 A). Zgodnie z przepisami, w systemie planowego szkolenia w lekkiej atletyce piłki 80-gramowe przeznaczone są dla dzieci w wieku do 10-11 lat, a 150-gramowe dla dzieci w wieku 12-13 lat. Przy braku klasycznych piłek palantowych można je zastąpić piłkami gumowymi, tenisowymi lub piłkami softballowymi i baseballowymi. Możemy rzucać piłeczką z miejsca lub z rozbiegu, za każdym razem pamiętając, żeby nie przekraczać linię wyrzutu. Zapoznajcie sie z filmikiem instruktażowym. Mam nadzieję, że warunki pogodowe we wrześniu pozwolą nam na zrealizowanie lekcji w praktyce. Pozdrawiam K. Grzywińska.
Rzut piłeczką palantową z rozbiegu
Rzut piłeczką palantową z miejsca
21-05-2020
Tematy dzisiejszych zajęć to : Nauka układu tanecznego do muzyki. Skok w dal technika naturalną.
Zachęcam do nauki prostego układu tanecznego. Postarajcie się cierpliwie powtarzać kroki, następnie spróbujcie samodzielnie odtworzyć cały układ.
Drugi temat dotyczy lekkiej atletyki. Dowiecie się jak wyglada rozgrzewka do skoku w dal, co składa się na skok , co to jest rozbieg, odpicie, faza lotu i lądowanie. Musicie zapamiętać ,że odbicie dla Was jest ze strefy, a nie z belki. Zajęcia praktyczne ze skoku w dal postaramy zrealizować się we wrzesniu.
Zadania które jest podane na końcu, jako praca domowa nie wykonujecie.
Pozdrawiam K. Grzywińska
18-05-2020
Dzień Dobry. Temat dziesiejszej lekcji to : Przepisy w piłce nożnej.
Dowiecie się jakie są wymiary pełnowymiarowego boiska, co to jest rzut karny, kiedy po strzale jest zaliczona bramka. Zapraszam do obejrzenia fimu.
Pozdrawiam K. Grzywińska
15-05-2020
Dzień Dobry.
Tematem dzisiejszej lekcji jest historia Pochodni Olimpijskiej.
Zwróćcie uwagę jak z latami zmieniały się pochodnie olimpijskie, czym się sugerowano wykonująć pochodnię. Praca, która jest proponowana na koniec filmu jest dla chętnych. Jak pewnie wiecie,Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio - tak, jak i EURO 2020 ze względu na panującą pandemię została przeniesiona w czasie. Igrzyska w Tokio wystartują niemal rok po planowanym termienie czyli w lipcu 2021 roku.
Pozdrawiam K. Grzywińska
--
14-05-2020
Dzień Dobry
Temat dzisiejszych zajęć to : Flaga Olimpijska.
Pięć splecionych kół ma fladze Olimpijskiej, skąd się wzięły i co oznaczają dowiedziecie się z filmu. Spróbujcie na białej kartce narysować koła olimpijskie według wzoru z flagi olimpijskiej.
Faga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół. Symbol olimpijski (koła) zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin w 1912 a flagę w 1913. Wykonana została w zakładzie krawieckim „Bon Marche” w Paryżu.
Jej wymiary to: trzy metry długości i dwa metry szerokości. Emblemat pięciu kół olimpijskich umieszczony jest centralnie, na białym polu bez obramowania. Koła są splecione ze sobą w dwóch szeregach (od lewej do prawej):
- niebieski, czarny i czerwony na górze,
- żółty i zielony na dole.
- Koło na fladze olimpijskiej symbolizują różnorodność i jedność ludzi. Poszczególne kolory reprezentują kontynenty. Niebieski – Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję, czerwony – Amerykę i zielony – Australię. Pozdrawiam K. Grzywińska
11-05-2020
Dzień Dobry.
Tematem dzisiejszych zajęć jest : Bramkarz w unihokeju.
Proszę zwrócić uwagę na strój bramkarza. Jest on pozbawiony kija, ale za to ma kask, rękawice, odpowiednią bluzę i spodnie bramkarskie, które umożliwiają mu przemieszczanie się na kolanach. Jak zauważycie pole bramkarza jest wyzanczone czerwonymi liniami. Zauważcie jak bramkarz wprowadza piłkę do gry, jak się przemieszcza i jak jest ustawiony przy obronie.
Pozdrawiam i czekam na zadania domowe z dnia 04.05. K. Grzywińska
08-05-2020
Dzień Dobry.
Na dzisiejszych zajęciach przypomnimy sobie informacje na temat piłki koszykowej. Proszę obejrzyjcie poniższy film. Jeżeli będziecie mieli problemy z nadąrzaniem odczytywania informacji, możecie oczywiście pauzować sobie poszczególne strony. Pozdrawiam K. Grzywińska
07-05-2020
Dzień Dobry.
Temat dzisiejszych zajęć to: Dobór odpowiedniego stroju sportowego do dyscypliny sportowej. Stój sportowy w sporcie.
Zapraszam do obejrzenia krótkiej prezentacji która, dotyczy doboru odpowiedniego stroju w zależności od uprawianego sporu.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109734
Druga prezentacja zawiera 4 stroje które, są charakterystyczne w dla uprawianej dyscypliny sportu.
http://www.scholaris.pl/resources/run/id/109732
04-05-2020
Dzień Dobry.
Tematem dzisiejszych zajęć będzie star niski i biegi krótki czyli sprinterskie. Podczas zajęć lekkoatletycznych na jesieni i na wiosnę staramy się pokonywać dystanse biegów krótkich , na które pozwalają nam warunki naszego szkolnego boiska. Ze startu niskiego biegacie 60m (na bieżni ) oraz 300m (to te 2 kółeczka wokół drzew). Dziś chcę Wam przypomnieć, technikę startu niskiego, komendy do startu, oraz błędy w czasie wykonywania startu. Przeczytajcie uważnie, następnie obejrzyjcie krótki film i jako zadanie domowe – udzielcie odpowiedzi na trzy pytania umieszczone pod tekstem.
Start niski – technika
Start niski wykonuje się z bloków startowych..
Ustawienie bloków
Przyjmuje się, że przednia podpórka bloku startowego powinna być ustawiona w odległości około 2 stóp od linii startowej, a podpórka tylna o jedną stopę za nią.
Komendy
Komendy są następujące: „na miejsca”, „gotów” , „start” lub strzał z pistoletu.
„na miejsca”:
• Biegacz przyjmuje pozycję klęku podpartego jednonóż na nodze zakrocznej, opierając stopy o ścianki bloków, a dłonie (kciuk i wyraźnie rozwarty palec wskazujący, do którego przylegają wyprostowane pozostałe palce) ustawione są przed linią startową na szerokości barków.
• Kończyny górne wyprostowane w stawach łokciowych ustawione niemalże pionowo.
• Głowa swobodnie opuszczona w dół
• Równomierne rozmieszczenie masy ciała na wszystkie punkty podparcia – umożliwia to rozluźnienie mięśni.
„gotów”:
• Biegacz wolnym ruchem unosi biodra nieco powyżej poziomu barków
• Przenosi masę ciała na kończyny górne
• Kąt ugięcia w stawie kolanowym nogi wykrocznej wynosi nie mniej niż 90 stopni, nogi zakrocznej 110 – 130 stopni.
„start”:
• Biegacz energicznie odbija się rękoma od bieżni
• Wykonuje zdecydowany ruch barkami w przód ku górze
• Rozpoczyna odbicie z bloków startowych równocześnie obiema nogami
• Noga zakroczna zostaje energicznie przeniesiona w przód
• Pracę nóg wspomaga naprzemianstronny obszerny wymach ramionami
W czasie pierwszych kroków, tułów jest mocno pochylony do przodu. Stopy przenoszone nisko nad podłożem.
Start niski – błędy w technice
Oto najczęstsze błędy w technice startu niskiego…
1. Nieprawidłowe ułożenie dłoni na linii startowej – oparcie dłoni o podłoże wysoko na palcach
2. Zbyt szerokie/wąskie ułożenie dłoni w stosunku do linii barków – ramiona ułożone na szerokości barków.
3. Niewłaściwe ustawienie ścianek bloków startowych
4. W pozycji „na miejsca” niewłaściwe ułożenie ciała
5. W pozycji „gotów” za niskie uniesienie bioder
6. Zbyt wczesne odrywanie nogi zakrocznej
7. Zbyt wczesne prostowanie się ćwiczącego po wybiegu
Zadanie domowe – na ocenę:
1. Wymień dystanse zaliczane do biegów sprinterskich, łącznie z tym, który biegamy na ocenę w szkole, a nie był wymieniony w filmie.
2. Co to jest falstart?
3. Jak nazywa się urządzenie wykorzystywane przez zawodników przy starcie w biegach sprinterskich?
Odpowiedzi na pytania proszę przesłać na Messengera lub sms. Zachęcam również te osoby, które mają warunki,do systematycznego biegania, na różnych dystansach. Pozdrawiam K. Grzywińska.30-04-2020
Dzień Dobry.
Na dzisiejszych zajęciach chciałabym żebyście obejrzeli film, który pozwoli Wam przypomnieć sobie skipy, wieloskoki, rytm biegowy. Do biegania zachęcać Was będzie mistrzyni Polski juniorów. Pamiętacie na pewno, jak jeszcze przed pandemią, biegaliście kółeczka na sali, a wszystko to, po to, żeby jak najlepiej przygotować się do wiosennych biegów. Niestety, nie możemy teraz biegać w szkole. Zachęcam Was do biegania wokół domu, przy domu, na drodze dojazdowej do Waszych domów, wokół ogródka, itp. Te osoby, które mają takie warunki ,postarajcie się wyznaczyć jakiś odcinek do biegania. Zmierzcie go i spróbujcie chociaż dwa, trzy razy w tygodniu pokonać go wolnym truchtem. Możecie robić sobie również pomiary czasowe i następnie zapisać dystans jaki pokonaliście i w jakim czasie. Pamiętajcie, żeby przed każdym bieganiem zrobić rozgrzewkę. Miłego biegania Pozdrawiam K. Grzywińska.
27-04-2020
Dzień Dobry.
Na dzisiejszej lekcji, dowiecie się jak fajnie można bawić się papierem toaletowym. Do 8 zabaw potrzebujecie kilku rolek papieru toaletowego i jednego (lub więcej) towarzysza zabaw( np. mamy, taty, babci, dziadka, rodzeństwa itd.) Poniżej przedstawiam Wam opis wszystkich zabaw, oraz filmik instruktażowy. Życzę rewelacyjnych wrażeń i świetnej zabawy. U mnie w domu zabawa była znakomita J Pozdrawiam K. Grzywińska.
Zadanie nr 1.
Ustaw na krawędzi stolika około 5 rolek papieru. przekręć każdy z nich na drugą stronę jak najszybciej. Kto pierwszy obróci wszystkie wygrywa.
Możliwe modyfikacje:
– Słabsza ręka: Udało Ci się wywrócić wszystkie rolki? To teraz czas spróbować zrobić to samo drugą ręką
– Ograniczenia: Masz ograniczoną liczbę prób, np. tylko 8-10 prób na wywrócenie wszystkich rolek.
Zadanie nr 2.
Liczba rolek na osobę: 6
Opis: Wyścig w budowaniu dwóch wież. Najpierw budujecie piramidę – 3 rolki w podstawie, 2 w środku i jedna na szczycie. Po wybudowaniu piramidy natychmiast ruszacie do budowy wieży w Pizie – rolka jedna na drugiej. Kto pierwszy ułoży wieże w taki sposób, że utrzymają pion wygrywa!
Zadanie nr 3.
Liczba rolek na osobę: 1
Opis: Ustawiamy minutnik na 30 sekund (można dłużej). Układamy rolkę papieru na zewnętrznej części naszej dłoni. Na sygnał musimy podrzucić tak papier by nadziać go na nasz wskazujący palec. Jak Ci się uda to znów kładziesz rolkę na zewnętrznej części dłoni.
Możliwe modyfikacje:
– Słabsza ręka: 30 sekund na jednej ręce a następnie dogrywka na drugiej. Osoba, która łącznie zdobędzie więcej punktów wygrywa
– Wyzwanie: Chcesz prawdziwego wyzwania? Zyskaj jak najwięcej punktów wykonując to zadanie z zamkniętymi oczami.
Zadanie nr 4.
Liczba rolek na osobę: 1 (plus 3 na środku)
Opis: Ustawiamy rolkę na krawędzi stolika. Na środku stolika tworzymy platformę z 3 rolek. Naszym zadaniem jest obrócić rolkę tak by ustawiła się na platformie.
Zadanie nr 5.
Liczba rolek na osobę: 3
Opis: Odmiana znanej dyscypliny sportowej. Ustawiamy dowolny punkt na stoliku (może być korek z butelki). Naszym zadaniem jest tak pchnąć papier by ustawił się on jak najbliżej wyznaczonego punktu. W razie niepewności możecie zorganizować wideo-konferencję i wyłonić zwycięzcę.
Zadanie nr 6.
Liczba rolek na osobę: 1-5
Opis: Kładziemy rolkę na wewnętrznej części dłoni. Naszym zadaniem jest wykonać w powietrzu ,,8″ tak by rolka nie upadła. Staramy się iść na rekord i dodawać za każda udaną próbą kolejną rolkę.
Możliwe modyfikacje:
– Zamknij oczy: Wykonaj to samo zadanie, ale z zamkniętymi oczami.
– Słabsza ręka: Na tym etapie już chyba wiesz jak wygląda ta modyfikacja.
Zadanie nr 7.
Liczba rolek na osobę: 1-5
Opis: Podobna koncepcja zabawy dla siebie, gdzie idziemy na rekord. Kładziemy rolkę na wewnętrznej części dłoni i próbujemy podać ją sobie na drugą ręka za naszymi plecami. Tutaj również po udanej próbie dodajemy kolejną rolkę. Ważne! Rolka nie może opierać się na plecach.
Zadanie nr 8.
Liczba rolek na osobę: Zależy od Was. Połóżcie 10-16 rolek na stole, dostępnych dla każdego.
Opis: Na sygnał układamy jak najwyższą pionowa wieżę z rolek papieru. Kto zrobi wyższą wygrywa!
Dozwolone przeszkadzajki: śpiewnie, rozśmieszane.
Niedozwolone przeszkadzajki: niszczenie wieży przeciwnika, zrzucanie rolek papieru, dmuchanie na wieżę przeciwnika.
24- 04-2020
Dzień Dobry.
Dziś dziewczęta zachęcam do nauki prostego układu tanecznego. Postarajcie się cierpliwie powtarzać kroki, następnie spróbujcie samodzielnie odtworzyć cały układ. Chłopcy natomiast mogą zapoznać się z krótkim filmikiem instruktażowym. Film przedstawiam 5 ćwiczeń piłkarskich, które doskonalą Wasze umiejętności. Możecie te ćwiczenia wykonywać zarówno w domu, jak i na swoim podwórku ( oczywiście jeżeli macie takie warunki). Pamiętajcie że macie dwie nogi i jedna z nich jest trochę słabsza od drugiej, dlatego proszę się nie przejmować, jeżeli na początku ćwiczenia nie będą się udawały. Ćwiczcie przynajmniej raz dziennie, a na pewno dojdziecie do perfekcji. Pamiętajcie o rozgrzewce przed przystąpieniem do ćwiczen. Życzę dużo cierpliwości i miłej zabawy.
20-04-2020
Dzień Dobry.
Dziś dla dziewcząt, chciałabym za pomocą filmiku przedstawić kilka ćwiczeń na skakance. Postarajcie się codziennie skakać na skakance, dowolnym, swoim ulubionym sposobem. Chłopcy oczywiście również mogą dołączyć się do skakania.
Dla chłopców proponuję ćwiczenia z piłką. Może być to dowolna piłka.
Miłej zabawy. Pozdrawiam K. Grzywińska
16 - 04 - 2020
Drodzy uczniowie. Witam Was serdecznie na pierwszych zajęciach po świętach. Na mały poświąteczny rozruch proponuję ćwiczenia z filmikiem. Pozdrawiam K. Grzywińska.
06 - 04 -2020
Dzień Dobry Uczniowie.
GRA Z KOSTKĄ
Do zabawy potrzebujecie dwie kostki do gry, zachęć kogoś z rodziny do wspólnej zabawy.
Rzuć dwoma kostkami i zobacz co wypadło!
Znajdź na planszy konfigurację liczb z kostek (np. na pierwszej kostce 3, na drugiej 1, czyli szukasz 3+1) i wykonaj zadanie.
Modyfikacja dla dwóch osób - rozgrywamy pojedynek w kamień-papier-nożyce. Wygrany rzuca kostkami, a przegrany wykonuje zadanie (lub wymyślcie sobie inne zasady)
Udanej zabawy!Życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Pozdrawiam K. Grzywińska.
02 - 04 - 2020
Drodzy wychowankowie. Dziś proponuję Wam, rozwiązać krzyżówkę o tematyce sportowej. Proszę przerysujcie okienka krzyżówki na kartkę. Wpiszcie w krzyżówkę poprawne odpowiedzi. Hasło, które się pojawi wpiszcie kolorowym np. mazakiem. Zróbcie zdjęcie swojej krzyżówki i wyślijcie do mnie do poniedziałku 06.04. Za zaangażowanie będą oceny. Pozdrawiam K. Grzywińska.
30 - 03 - 2020
Drodzy uczniowie proszę otworzyć pierwszy link Kulturalny kibic i zapoznać się z materiałem,
http://scholaris.pl/resources/run/id/109935 Kulturalny kibic,
następnie spróbujcie rozwiążać krótki quiz, pytania mogą mieć niekiedy, więcej niż jedną odpowiedź prawidłową.
http://scholaris.pl/resources/run/id/109936 Quiz
Oczywiście zachęcam do codziennego ćwiczenia w domu. https://www.youtube.com/watch?v=6zL8zd1fDZU
Pozdrawiam.
25-03-2020
19-03-2020
Witam drodzy wychowankowie, chciałabym Was zachęć w przerwie między lekcjami do ruchu, zwłaszcza teraz kiedy zajęcia są zawieszone. Dla chłopców przesyłam adres z ćwiczeniami z piłki nożnej, https://www.youtube.com/watch?v=f8Ln93U1EhI .
Dziewczynki mogą korzystać z adresu https://www.youtube.com/watch?v=M75HIuLeC9A https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg https://www.youtube.com/watch?v=uIy7d2x_gVM ; Pamiętacie również o pompkach (chłopcy ) i ćwiczeniu deski, możecie zachęcić rodzeństwo oraz rodziców do wspólnej aktywności.
Krzysztofa Grzywińska.